Jurgiel: w połowie maja decyzja w sprawie budowy płotu przeciw ASF

7 maja 2018
Jurgiel: w połowie maja decyzja w sprawie budowy płotu przeciw ASF

W połowie maja rząd zdecyduje, czy wzdłuż wschodniej granicy kraju realizowana będzie budowa płotu zabezpieczającego przed afrykańskim pomorem świń (ASF) - poinformował w niedzielę w Bartoszycach (woj. warmińsko-mazurskie) minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel.

O to czy i kiedy powstanie na wschodniej granicy Polski ogrodzenie, które miałoby ograniczyć napływ dzików zakażonych wirusem afrykańskiego pomoru świń (ASF), szef resortu rolnictwa był pytany w niedzielę przez rolników z powiatów graniczących z rosyjskim obwodem kaliningradzkim. Jurgiel przyjechał na spotkanie do Bartoszyc w ramach projektu "Polska jest jedna".

Szef MRiRW zapowiedział, że decyzja w tej sprawie będzie rozpatrywana przez Radę Ministrów w połowie maja. Jak zaznaczył będzie ona oparta o opinie ekspertów.

Przypomniał, że polecenie przygotowania dokumentów związanych z planami budowy płotu otrzymał jesienią ubiegłego roku od Krajowego Zespołu Kryzysowego. Dodał, że jego resort przygotował projekt uchwały rządu i projekt ustawy w tym zakresie.

Odpowiadając na pytania rolników, Jurgiel podkreślił, że opracowanie takich projektów wymagało czasu, ponieważ trzeba było m.in. uzgodnić z ekologami i różnymi środowiskami sposób budowy.

"Jest to przygotowane, a czy będzie zrealizowane decyzję podejmie rząd teraz w maju, biorąc po uwagę wszystkie za i przeciw" - powiedział minister.

Projekt zakłada budowę zapory o długości ok. 1200 km wzdłuż wschodniej granicy Polski z Ukrainą i Białorusią oraz obwodem kaliningradzkim Federacji Rosyjskiej. Ma mieć ona formę płotu z siatki, o wysokości do 2 metrów, który będzie zakotwiczony na głębokości ok. pół metra. W pierwszej kolejności takie ogrodzenie miałoby powstać w miejscach, które są najbardziej zagrożone migracją dzików.

W Bartoszycach szef resortu rolnictwa ocenił, że przez ostatnie ponad dwa lata udało się doprowadzić do tego, że ASF już w zasadzie nie występuje w stadach świń hodowlanych. Przypomniał natomiast, że prowadzona jest akcja redukcji dzików, które - jak mówił - stanowią teraz "główny problem" rozprzestrzeniania się ASF w kraju.

Afrykański pomór świń występuje w Polsce od 2014 r. Pierwszy przypadek u dzika stwierdzono w województwie podlaskim blisko granicy z Białorusią. Od początku trwania epizootii wykryto w Polsce 2058 przypadków u dzików oraz 108 ognisk u świń. Dotychczas cztery województwa objęte są ograniczeniami w związku z ASF: podlaskie, lubelskie, mazowieckie, warmińsko-mazurskie.

Po spotkaniu w Bartoszycach minister Krzysztof Jurgiel odwiedził w niedzielę również Karolewo k. Kętrzyna i Jeziorany. Wizyta polityka na Warmii i Mazurach odbywa się w ramach kampanii Prawa i Sprawiedliwości "Polska jest jedna".

Spotkania z wyborcami to część zapowiedzianego przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego podczas kwietniowej konwencji Zjednoczonej Prawicy objazdu po kraju najważniejszych polityków obozu rządzącego.

 

Marcin Boguszewski (PAP)


POWIĄZANE

Agnieszka Maliszewska, pierwsza Wiceprzewodnicząca COGECA, Dyrektor Biura Polski...

Na stacjach paliw w minionym tygodniu taniały benzyny i autogaz. Pomimo wyraźnej...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę