aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
Europejskie Forum Rolnicze

Jurgiel zachęca rolników i cukrowników do zawarcia porozumienia branżowego

2 sierpnia 2016
Jurgiel zachęca rolników i cukrowników do zawarcia porozumienia branżowego

Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel wystosował list do plantatorów buraków cukrowych oraz producentów cukru, w którym podkreśla rolę współpracy i zachęca do zawarcia tzw. porozumienia branżowego, które m.in. określi warunki kontraktacji buraków.

Minister Jurgiel skierował list do Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego oraz Związku Producentów Cukru. Obie te organizacje od tygodni rozmawiają o stworzeniu ram dwustronnej współpracy w formie porozumienia branżowego zawieranego na poziomie krajowym, które będzie obowiązywało po zniesieniu kwotowania cukru w UE, tj. od października 2017 r. Na razie nie osiągnięto konsensusu.

 

"Doświadczenie poprzednich dekad wskazuje, że fundamentem rozwoju sektora jest właściwa współpraca pomiędzy plantatorami buraków cukrowych a producentami cukru" - napisał minister Jurgiel.

Zaapelował "o prowadzenie rozmów w duchu wzajemnego zrozumienia i poszanowania, tak by wypracować jak najlepsze kompromisowe rozwiązania".

 

W porozumieniu branżowym określone mają być warunki współpracy m.in. dotyczące warunków kontraktacji jak i systemu zapłaty za surowiec oraz zasady obsługi dostaw. Może też ono rozstrzygać kwestie premii za wczesne i późne dostawy buraków, własność wysłodków (produkt uboczny przy produkcji cukru, dodawany do pasz), kontrole oceny surowca (np. na zawartość cukru w burakach), zasady wyboru oraz dostawy nasion. Negocjowane porozumienie ma m.in. określić standardowy wzór umowy dostawy, zgodny z rozporządzeniem i przepisami UE.

 

W ocenie ministra, osiągnięcie porozumienia między plantatorami a producentami cukru jest bardzo istotne w kontekście zapewnienia plantatorom surowca gwarancji stabilności dostaw buraków cukrowych, a producentom - niezakłóconej produkcji cukru. Porozumienie wpłynie także na wzmocnienie pozycji krajowego sektora na rynku UE i światowym. Polska jest jednym z największych producentów cukru w UE (po Francji i Niemczech).

 

Jak poinformował PAP dyrektor Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego Kazimierz Kobza, koncerny cukrownicze (poza Krajową Spółką Cukrową - KSC) nie chcą się zgodzić na warunki proponowane przez plantatorów buraków. Na razie rozmowy zostały przerwane i będą wznowione we wrześniu.

 

W tym roku obowiązuje jeszcze minimalna cena za buraki na poziomie 26,29 euro za tonę (ok. 111 zł/t) i po takiej cenie będą skupowane buraki przez niemieckie koncerny. KSC zgodziła się na płacenie 120 zł za tonę buraków - dodał Kobza. Obecnie, ponieważ jest brak uzgodnień na szczeblu krajowym, jest bardzo duże zróżnicowanie warunków dostawy i wysokości zapłaty za buraki dochodzące do 40 zł za tonę.

 

O krajowym porozumieniu branżowym rozmawiano także podczas czerwcowego zjazdu delegatów KZPBC. Wówczas mówiono, by zarząd nie spieszył się z zawarciem porozumienia i wynegocjował korzystne warunki dla plantatorów. Dotychczas zaproponowane przez Związek Producentów Cukru projekty porozumienia są nie do zaakceptowania, gdyż nie regulują najbardziej istotnych kwestii dla plantatorów.

 

Polska ma limit produkcji cukru na poziomie 1,4 mln ton. Buraki są przerabiane w 18 cukrowniach należących do czterech koncernów (KSC, Pfeifer& Langen, Sudzucker, Nordzucker). Buraki uprawia się w ok. 34 tys. gospodarstw rolnych. (PAP)


POWIĄZANE

Trwa festiwal podwyżek urzędowych opłat. W KRUS wzrasta wymiar składki na ubezpi...

Sieci handlowe i producenci żywności wycofują jaja z chowu klatkowego. Już co tr...

 Protesty polskich rolników mają duży składnik emocjonalny, a na zamieszaniu kor...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę