A_john_dere _023
a_bio-expo_ptak_750

Już 2,48 mld zł wypłaciła rolnikom ARiMR na dopłaty do nawozów

6 października 2022
Już 2,48 mld zł wypłaciła rolnikom ARiMR na dopłaty do nawozów

Jak podaje ARiMR, już 398 tys. rolników otrzymało do 6 października ponad 2,48 mld zł z tytułu pomocy do zakupu nawozów mineralnych. Wypłatę pieniędzy Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęła 11 lipca.

Do 31 maja 2022 r. rolnicy mogli składać w biurach powiatowych ARiMR wnioski o dopłaty do nawozów mineralnych innych niż wapno nawozowe i wapno nawozowe zawierające magnez. Po ocenie 427 tys. złożonych dokumentów do otrzymania wsparcia zakwalifikowano ponad 418 tys. rolników, a przyznana im kwota pomocy wynosi 2,62 mld zł. Do 6 października przekazano ponad 2,48 mld zł. Pieniądze trafiły na konta 398 tys. gospodarzy, co oznacza, że niewielu rolników czeka jeszcze na wypłaty z tego tytułu.

Agencja dokłada wszelkich starań, by środki trafiły do nich jak najszybciej. Będzie to na pewno jeszcze w tym miesiącu.

Dofinasowanie ma zrekompensować wyższe koszty zakupu nawozów nabytych między 1 września 2021 r. a 15 maja 2022 r. O taką pomoc mógł ubiegać się rolnik, który złożył wniosek o przyznanie dopłat bezpośrednich za 2022 rok. Wysokość wsparcia wyliczano w oparciu o dwustopniowy algorytm.

Po pierwsze, pod uwagę brano określone stawki do hektara: 500 zł dla upraw rolnych (z wyłączeniem traw na gruntach ornych oraz łąk i pastwisk) i 250 zł w przypadku łąk i pastwisk oraz traw na gruntach ornych (z wyłączeniem powierzchni wspieranych w ramach działania rolno-środowiskowo-klimatycznego).

Po drugie, obliczano różnicę w cenach nawozów między 1 września 2021 r. i 15 maja 2022 r., a tymi które obowiązywały od 1 września 2020 r. do 15 maja 2021 r. Po przemnożeniu wyniku przez liczbę ton nawozów zakupionych w pierwszym z wymienionych okresów wyliczano wysokość pomocy.

Po porównaniu obydwu kwot wybierano tę mniejszą – jako właściwą stawkę dofinansowania.

źrodło:: ARiMR


POWIĄZANE

Związek Zawodowy Korona w swoim komunikacie pinformował, że wielokrotnie padały ...

17 maja 2023 r. w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyło się Walne Zgromad...

  Wystartowała 13. edycja wyjątkowej, a zarazem pionierskiej inicjatywy odpowied...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę