CTR_80917

Kampania PGNiG w walce o czyste powietrze

15 listopada 2017
Kampania PGNiG w walce o czyste powietrze

Nowoczesną pracownię przyrodniczą lub plac zabaw mogą wygrać szkoły i gminy, które wezmą udział w kampanii edukacyjnej "Powietrze bez śmieci", którą zainaugurowała we wtorek Fundacja PGNiG im. I. Łukasiewicza. Walka o czyste powietrze jest wpisana w strategię wszystkich spółek grupy PGNiG.

Jak mówił prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa Piotr Woźniak, rokrocznie w Polsce z powodu złej jakości powietrza umiera przedwcześnie ponad 51 tys. osób. Brudne powietrze to skutek zanieczyszczeń pochodzących z pieców "kopciuchów", kominków i spalin samochodowych.

Woźniak przypomniał, że w strategii grupy PGNiG z sierpnia br. wpisano walkę o poprawę jakości powietrza w Polsce. "Działaniom inwestycyjnym i sprzedażowym będzie towarzyszyć kampania edukacyjna „Powietrze bez śmieci” prowadzona przez Fundację PGNIG im. Ignacego Łukasiewicza, która swoim zasięgiem ma objąć kilka tysięcy szkół i wszystkie polskie gminy" - powiedział Woźniak.

"Nadrzędnym celem kampanii jest edukacja na temat przyczyn zanieczyszczenia powietrza, ze szczególnym uwzględnieniem tak zwanej niskiej emisji, na którą mamy największy wpływ. To piece +kopciuchy+, kominki i spaliny samochodowe są głównym źródłem smogu w Polsce. Przeprowadziliśmy badanie, z którego wynika, że nadal potrzebna jest większa świadomość, wiedza i odpowiednia motywacja" - dodał wiceprezes PGNiG Łukasz Kroplewski

Pierwsza część kampanii przeznaczona jest dla dzieci z klas I-III, bo - jak zauważył Piotr Woźniak - właśnie w tym wieku tworzą się nawyki, które pozostają na całe życie.

Szkoły, które zdecydują się na udział w programie otrzymają nie tylko materiały edukacyjne, ale też szansę na zdobycie wyposażenia trzech nowoczesnych szkolnych pracowni przyrodniczych o wartości 30 000 zł. Zgłoszenia szkół przyjmowane będą do końca tego roku, ale warto zrobić to już teraz, bo tylko pierwsze 1 000 placówek otrzyma materiały edukacyjne w formie specjalnego AntySmogBox-u. Pozostałe szkoły będą mogły ściągnąć te materiały ze strony www. Szczegóły znajdują się na: www.powietrzebezsmieci.pl/szkoly.

Druga część kampanii skierowana jest do gmin, które mogą wziąć udział w konkursie i wygrać pięć naukowych placów zabaw PGNiG o wartości ok. 100 000 zł. Jak wyjaśniła fundacja, będzie to rodzaj parku eksperymentów i doświadczeń, w których nie tylko dzieci, ale całe rodziny będą mogły poznać prawa nauki i bawić się nimi. Każda gmina, która chce wziąć udział w projekcie, musi do końca tego roku zgłosić swój udział przez formularz na stronie www.powietrzebezsmieci.pl/gminy. Następnie, po zweryfikowaniu zgłoszeń, rozpocznie się głosowanie, w którym każdy będzie mógł oddać swój głos na wybraną gminę. Najpierw musi jednak zapoznać się z materiałem na temat zanieczyszczeń powietrza i odpowiedzieć na proste pytanie. Tym samym projekt ma szansę stać się pierwszym, tak szerokim działaniem edukacyjnym w Polsce.

Podczas konferencji zaprezentowano wyniki badań na ogólnopolskiej próbie respondentów, jakie na zlecenie PGNiG zrealizowała w sierpniu br. firma badawcza Danae. Z badań wynika, że tyko jedna czwarta wszystkich respondentów zetknęła się z ostrzeżeniem smogowym, mimo że ostatniej zimy temat niemal nie znikał z pierwszych stron gazet. Ponad 40 proc. Polaków uważa, że nie ma wpływu na zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza. Jednocześnie jako jego główne przyczyny wskazujemy te, które zależą najczęściej od nas samych: palenie śmieci w domowych piecach (71 proc.), spaliny samochodowe (51 proc.), stare i niesprawne domowe piece (45 proc.) oraz ogrzewanie przy użyciu węgla (36 proc.).

Jakość powietrza najgorzej oceniają mieszkańcy województw południowej, centralnej i zachodniej Polski. Badani w województwach zachodnio-pomorskim (42 proc.), pomorskim (45 proc.), warmińsko-mazurskim (62 proc.), kujawsko pomorskim (56 proc.), podlaskim (64 proc.), lubelskim (59 proc.) i podkarpackim (51 proc.) oceniają jakość powietrza w Polsce jako dobrą.

36 proc. badanych stwierdziło, że miejscowość, w której mieszka boryka się ze smogiem, przy czym w 48 proc. odpowiadali w taki sposób mieszkańcy miast, a tylko 17 proc. mieszkańców wsi.

Jak podkreślił prezes zarządu PGNiG Obrót Detaliczny Henryk Mucha, PGNiG wspiera samorządy w kilkunastu miejscowościach południowej Polski, gdzie problem niskiej emisji jest najbardziej palący. Działają tam punkty informacyjne dla mieszkańców - chodzi m.in. o Oleśnicę, Dzierżoniów, Bielawę, Skawinę, Krynicę-Zdrój i Kudowę-Zdrój. "Można w nich uzyskać informacje o możliwościach rozpoczęcia korzystania z gazu ziemnego i szacunkowych kosztach inwestycji. Partnerzy techniczni PGNiG pomagają mieszkańcom zaplanować inwestycje, wypełnić dokumenty i przygotować wnioski o pozyskanie środków na dotacje celowe. Oferują też wykonanie instalacji gazowej lub grzewczej i pomoc w uzyskaniu dokumentów wymaganych do uzyskania zgody na korzystanie z instalacji – powiedział Mucha.

Równolegle inna spółka grupy, Polska Spółka Gazownictwa prowadzi akcję rozwoju sieci dystrybucyjnej gazu w Polsce. "Do tej pory PSG podpisała 457 listów intencyjnych z gminami, które chcą rozwijać lokalne sieci gazownicze. W następstwie tej akcji trwają obecnie analizy możliwości realizacji inwestycji w poszczególnych gminach, jednak już teraz można powiedzieć, że do końca 2022 roku Polska Spółka Gazownictwa planuje zgazyfikować około 125 gmin, m.in. gminy: Mońki, Krynica Morska i Hajnówka – powiedział wiceprezes PSG Marian Żołyniak.

Kolejna spółka grupy, PGNiG Termika promuje z kolei ciepło systemowe, szczególnie na terenach silnie zurbanizowanych – jako alternatywę dla lokalnych kotłowni. Kilka tygodni temu rozpoczęła się budowa bloku gazowo-parowego w Elektrociepłowni Żerań. "Blok budowany z myślą o przyszłości zapewni bezpieczeństwo energetyczne aglomeracji warszawskiej i jednocześnie przyczyni się do odczuwalnej poprawy jakości powietrza. Dotychczas eksploatowane kotły zostaną wycofane z użytku i zastąpione nową jednostką wytwórczą, która umożliwi zwiększenie produkcji energii elektrycznej w elektrociepłowni o 55 proc. oraz przede wszystkim przyczyni się do obniżenia emisji szkodliwych pyłów i gazów. Nowa inwestycja poprawi również komfort życia lokalnej społeczności w postaci zmniejszonego ruchu z i do zakładu. Wykorzystanie gazu zamiast węgla znacznie zmniejszy potrzebę transportu węgla jak i odpadów paleniskowych – mówił wiceprezes PGNiG Termika Tomasz Wilczak.

 

Małgorzata Dragan, Marek Michałowski (PAP)


POWIĄZANE

23 listopada 2017 r. zostało podpisane porozumienie dotyczące powstania konsorcj...

PO zaapelowała w czwartek do premier Beaty Szydło o dymisję ministra rolnictwa K...

Resort rolnictwa pracuje nad zmianą przepisów dotyczących produkcji przez rolnik...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę