EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 900
aAGROTECH_bilboard

Karta eSIM – rewolucja czy ewolucja?

27 lipca 2022
Karta eSIM – rewolucja czy ewolucja?

Patrząc na to jak szybko w ostatnich latach rozwija się telefonia komórkowa, można by uznać, że pozostaje w stanie ciągłej rewolucji. Niemal co kilka miesięcy wdrażane jest rozwiązanie, które jeszcze kilka lat wcześniej wydawało się czymś z zakresu sciene-fiction. Kto by pomyślał te 10 lat temu, że niebawem będzie nosił w kieszeni urządzenie o wydajności topowego ówcześnie komputera? Jeśli chodzi o karty SIM to tutaj również producenci pracują nad ciągłym rozwojem. Najnowszym rozwiązaniem jest karta e SIM. Co o niej wiadomo i czy faktycznie przyniesie rewolucję? Warto sprawdzić.

Karta SIM - czym jest?

Karta SIM to karta mikroprocesorowa będąca modułem identyfikacji abonenta. Nie jest bezpośrednio i na stałe powiązana z urządzeniem, ale jest niezbędnym elementem do wykonywania podstawowych czynności takich jak dzwonienie, wysyłanie SMS-ów czy internet mobilny.

 

karta sim

Na rynku pojawiły się po raz pierwszy w roku 1991 i rozmiarem przypominały kartę kredytową (85 x 54 mm). Z biegiem lat, dążono do miniaturyzacji kart, w związku z tym powstawały kolejne, mniejsze wersje:

• Mini SIM o wymiarach 25 x 12 mm

• Micro SIM o wymiarach 15 x 12 mm

• Nano SIM o wymiarach 6 x 5 mm

Co zmienia eSIM?

Najnowszym punktem w historii kart SIM jest oczywiście Embedded SIM czyli po prostu eSIM. Oznacza to, że karta jest całkowicie wirtualna, zachowując dokładnie tę samą rolę co jej fizyczny odpowiednik. Klient otrzymuje ją w formie cyfrowej. Aktywacja na urządzeniu zajmuje dosłownie kilka sekund. Karta jest zapisywana w module wbudowanym na stałe w urządzenie w którym będzie używana, tzn. smartfon, smartwatch czy tablet.

Oznacza to zatem, że nie ma potrzeby fizycznej ingerencji w sprzęt. Jest to tym bardziej wygodne, że aktualnie nadal wykorzystywane są różne wielkości kart SIM, może zatem się okazać, że ta która posiadamy będzie za mała lub za duża dla danego urządzenia. Dodatkowo, nie zajmuje ona slotu na fizyczną kartę, w związku z czym, można do niego włożyć drugą i cieszyć się możliwościami jakie daje technologia dual SIM.

Dodatkowo, dzięki karcie eSIM, użytkownik dostaje automatyczny dostęp nie tylko do sieci 4G LTE, ale i internet 5G. Warto mieć na uwadze, że tylko nieliczni producenci umożliwiają korzystanie z tego typu rozwiązania. Są to min. Apple (Apple Watch 3 i nowsze, wybrane modele tabletów Ipad, Ipad Pro, Ipad Air, Ipad Mini oraz oczywiście telefony komórkowe - Iphone XS, XS Max, XR, 11, 11 Pro, 12, 12 Pro, 12 Mini, SE 2020 i nowsze. Inni producenci to Samsung, Huwaei, Hammer, Oppo, Motorola, Google (seria smartfonów Pixel) oraz myPhone.

 eSIM - zalety

Nie ma co ukrywać - eSIM to spore ułatwienie dla klientów. Lista zalet jest długa:

• Korzystanie z tego samego numeru na kilku urządzeniach (np. smartfon i smartwatch).

• Oszczędność czasu - w razie konieczności wymiany karty, nie musimy czekać na nową od operatora tylko otrzymujemy cyfrowy kod.

• Możliwość korzystania z dwóch kart na raz - eSIM i jej fizycznego odpowiednika, dzięki czemu uzyskujemy dostęp do dual SIM.

• Bezpieczeństwo - karty nie da się usunąć fizycznie z urządzenia, żeby pozbyć się jej z urządzenia, konieczna jest znajomość kodu PIN. W razie kradzieży lub zagubienia wyposażonego w nią sprzętu, łatwiej będzie również go zlokalizować.

• Swoboda - nie musisz stale nosić przy sobie telefonu lub tabletu, wystarczy, że masz przy sobie smartwatch wyposażony w technologię eSIM i masz zagwarantowany stały kontakt ze światem.

• Dostęp do najnowocześniejszych technologii jak zasięg 5G.

• Mobilność - w razie wyjazdów zagranicznych, nie ma potrzeby wymiany karty - wystarczy zakupić i aktywować kartę eSIM.

• Ekologia - wirtualna karta to mniej plastiku, który prędzej czy później będzie trzeba zutylizować. Dodatkowo, brak konieczności udawania się do salonu po nową kartę lub wysyłania kuriera, ogranicza się ślad węglowy.

 

eSIM w Otvarta

 

eSIM

 

Na ten moment tylko wybrani operatorzy komórkowi proponują karty eSIM. Jednym z nich jest sieć Otvarta. Jest to pierwszy operator komórkowy MVNO w Polsce, który włączył tego typu rozwiązanie do swojej oferty. Otvarta to dynamicznie rozwijająca się sieć, która swoją ofertę kieruje zarówno do klienta indywidualnego jak i firm. Jest to jednocześnie operator dysponujący najtańszymi pakietami na abonament terminowy. Karta eSIM to rozwiązanie darmowe, użytkownik zatem nie ponosi kosztów usługi.

Rewolucja czy Ewolucja?

Wracamy zatem do tytułowego pytania. Czy karta eSIM to rewolucja czy ewolucja? Z biegiem lat, karty SIM stały się nieco zapomniane. Ot są i tyle. Dynamiczny rozwój smartfonów oraz internetu mobilnego przyćmił nieco zmiany jakie zachodziły w niemniej ważnej technologii kart SIM. Całkowita rezygnacja z fizycznych kart to jednak nie zadanie na kilka miesięcy. Minie wiele czasu nim takie rozwiązanie stanie się powszechne. Niemniej jednak już teraz producenci planują przejście wyłącznie na wirtualny odpowiednik, jednym z nich jest gigant z Cupertino - Apple.

Biorąc pod uwagę jak wiele zalet ma nowa technologia, spokojnie można uznać to za małą rewolucję. Szereg mniejszych lub większych plusów, które mają pozytywny wpływ nie tylko na nasze życie, ale i na środowisko to coś obok czego nie da się przejść obojętnie. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości - specjaliści sieci Otvarta z pewnością chętnie je rozwieją.POWIĄZANE

W pierwszy dzień wiosny, tj. 21 marca br., w godzinach od 9:00 do 15:00 odbędzie...

Szkoły ponadpodstawowe znów zawalczą o Puchar Polski w Rolnictwie Precyzyjnym!  ...

28. edycja targów rolniczych Agrotech była prezentacją najnowszych osiągnięć bra...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę