Advertisement

Katowice/ Otwarto Ekoeksperymentarium – wystawę promującą zachowania proekologiczne

16 listopada 2018
Katowice/ Otwarto Ekoeksperymentarium – wystawę promującą zachowania proekologiczne

W Katowicach działa od czwartku Ekoeksperymentarium, przypominająca mieszkanie wystawa, która z perspektywy rodziny pokazuje, jak upraszczać życie, oszczędzać czas i pieniądze, a także eliminować to co zbędne czy niezdrowe.

Chodzi o to, by pokazać, jak każdego dnia, małymi krokami, można dbać o środowisko – podkreślają pomysłodawcy.

Otwarte w kamienicy tuż przy Rynku Ekoeksperymentarium przygotowano przy okazji szczytu klimatycznego COP24, który za kilka tygodni odbędzie się w Katowicach. Wewnątrz na gości – nie tylko dzieci – czekają zabawy, eksperymenty i spacer po ekomieszkaniu.

Podczas czwartkowego otwarcia wystawy prezydent Katowic Marcin Krupa przypomniał, że to w mieście kolejne miejsce, w którym promowane są działania proekologiczne. "Tutaj możemy sprawdzić, jak należy urządzić swoje mieszkanie, by było komfortowe, jak się w nim zachowywać, by dbać o środowisko – oszczędzać energię elektryczną czy wodę" – wskazał. Pomysłodawcy chcą trafić szczególnie do dzieci – zaszczepić w nich postawy przyjazne środowisku.

"Działamy od kilku lat, odkąd zostałyśmy mamami. Nasze projekty szykujemy w ten sposób, żeby podejmować tematy, które dla nas stają się problematyczne i na które szukamy odpowiedzi. To kolejny etap naszej pracy dedykowany ekologii i temu właśnie, jak można w domu organizować swoją przestrzeń, żeby małymi krokami prowadzić do dużych zmian" – powiedziała jedna z pomysłodawczyń Ekoeksperymentarium Małgorzata Żmijska z kolektywu Mamy Projekt.

"Jeśli każdy z nas zrobi malutki krok, dołoży małą kroplę, to powstanie wielki zbiornik wodny, wielka pomoc dla naszej planety" – zachęcała Żmijska.

Zwiedzający wystawę dowiedzą się, jak mogą ograniczać negatywny wpływ na środowisko i oszczędzać zasoby. Zgodnie z nazwą wystawy dzieci i ich rodzice mogą w zaaranżowanym mieszkaniu przeprowadzać eksperymenty, dowiedzieć się m.in., jak przygotować własne naturalne kosmetyki.

Joanna Studzińska z kolektywu Mamy Projekt zaznaczyła, że dzieci zwiedzające wystawę mają pełną swobodę – mogą biegać i dotykać eksponatów. Po wystawie oprowadzają ich animatorzy, którzy chętnie porozmawiają z gośćmi, oprowadzą po mieszkaniu i zachęcą do wspólnej zabawy.

Gospodarzami mieszkania jest ilustrowana rodzina państwa Łaskotków. W salonie zwiedzający dowiedzą się o oszczędzaniu ciepła i prądu, w pokoju dziecięcym dowiedzą się, że mniej przedmiotów to więcej czasu dla rodziny i mniejsze zużycie zasobów. Sypialnia została obrazowo podzielona na dwie części – minimalistyczną i tę pełną nieużywanych ubrań i zabawek. W kuchni zwiedzający mogą poeksperymentować m.in. z prostymi ekologicznymi zamiennikami środków czyszczących. Goście mogą samodzielnie spróbować wywabić plamę albo zrobić ekologiczny klej czy farbki. W łazience dowiedzą się, jak rozsądnie korzystać z wody i ile jej się marnuje, jeśli nie zakręcimy kranu podczas mycia zębów.

Wstęp na wystawę, która będzie otwarta do 16 grudnia, jest bezpłatny. Odwiedzający proszeni są o to, by w miarę możliwości przynosili niepotrzebne torebki plastikowe. Powstaje z nich wykonywana szydełkiem specjalna choinka dla Katowic.

Wystawie będą towarzyszyły warsztaty. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na: www.facebook.com/ekoeksperymentarium. Wystawę odwiedzi też blisko sto grup zorganizowanych, głównie ze szkół podstawowych z Katowic.

 

Krzysztof Konopka (PAP)


POWIĄZANE

Nowy pomysł legislacyjny polskiego rządu niesie poważne zagrożenia dla polskiego...

Już wkrótce, China Homelife i China Machinex 2019 – Targi Produktów Chińskich w ...

Wraz z ruszeniem wegetacji wiosennej rzepaku ozimego następuje wznowienie presji...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę