KE: 200 mln euro na finansowanie małych i średnich firm w Polsce

29 maja 2018
KE: 200 mln euro na finansowanie małych i średnich firm w Polsce

Europejski Fundusz Inwestycyjny (EFI) i polski pośrednik finansowy CVI Dom Maklerski podpisały umowę, która da 200 mln euro preferencyjnego finansowania małych i średnich firm w Polsce - poinformowała w poniedziałek Komisja Europejska.

Dzięki unijnemu wsparciu dom maklerski kupi nowe obligacje od innowacyjnych małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) i małych spółek o średniej kapitalizacji na korzystnych warunkach. Finansowanie objęte będzie gwarancją EFI.

Jak zaznaczyła unijna komisarz ds. przedsiębiorczości i MŚP Elżbieta Bieńkowska, ogłoszona w poniedziałek umowa pozwoli zapewnić dodatkowe 200 milionów euro na finansowanie małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce. "CVI będzie kupować nowe obligacje od innowacyjnych przedsiębiorstw, z czego skorzysta około 60 polskich firm. Wykorzystanie unijnej gwarancji budżetowej ułatwia dostęp do finansowania jeszcze większej liczbie firm, co jest głównym celem Planu Inwestycyjnego dla Europy" - wyjaśniła.

Finansowanie objęte gwarancją EFI jest oferowane w ramach współzarządzanego przez CVI i Noble Funds TFI funduszu obligacji korporacyjnych Open Finance Obligacji Przedsiębiorstw FIZ AN. Dzięki przejęciu przez EFI połowy ryzyka inwestycyjnego CVI zaoferuje przedsiębiorstwom tańsze finansowanie dłużne.

„Cieszę się, że kolejna instytucja finansowa dołącza do grona sojuszników w budowaniu innowacyjnej gospodarki w Polsce. Nowa umowa EFI z CVI zmniejsza lukę finansową w kraju, dając szansę na realizację nowych projektów inwestycyjnych. Pragnę pogratulować obu instytucjom inaugurowanej dzisiaj transakcji. Należy podkreślić, że jest to największa umowa Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego zawarta z polską instytucją finansową w ramach programu Horyzont 2020” - powiedział cytowany w komunikacie KE wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Umowa EFI, CVI i Open Finance Obligacji Przedsiębiorstw FIZ AN jest objęta Planem Inwestycyjnym dla Europy, tzw. planem Junckera. Dotyczy instrumentu gwarancyjnego InnovFin SMEG, oferowanego przez Komisję Europejską w ramach największego unijnego programu Horyzont 2020. To największa z umów podpisanych dotąd w Polsce w ramach tego instrumentu.

"Jesteśmy bardzo zadowoleni z podpisania umowy z CVI, polskim liderem pozabankowego finansowania dłużnego dla małych i średnich firm. Działalność CVI jest zgodna z misją i strategią Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego, którego celem jest ułatwienie dostępu do kapitału innowacyjnym przedsiębiorstwom" - powiedział cytowany w komunikacie Pier Luigi Gilibert, dyrektor generalny EFI.

Jako pierwszy w Polsce CVI za pośrednictwem współzarządzanych funduszy zaoferował małym i średnim przedsiębiorstwom zainteresowanym finansowaniem dłużnym formę finansowania alternatywną w stosunku do oferty banków. Przez sześć lat działalności firma ta zrealizowała ponad 700 transakcji finansowania długiem korporacyjnym.

Europejski Fundusz Inwestycyjny (EFI) jest częścią Grupy Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Jego misją jest poprawa dostępu do finansowania dla europejskich małych i średnich przedsiębiorstw. EFI opracowuje i wdraża instrumenty kapitałowe i gwarancyjne przeznaczone dla małych i średnich firm w UE pod nadzorem Komisji Europejskiej. Realizuje w ten sposób cele UE dotyczące wsparcia badań i innowacji, przedsiębiorczości, wzrostu gospodarczego i zatrudnienia.

 

Łukasz Osiński (PAP)


POWIĄZANE

Marzysz o swoim pierwszym własnym mieszkaniu, a może chcesz inwestować w nowe ni...

Stowarzyszenia drobiarskie z Republiki Południowej Afryki informują, że wkrótce ...

Podczas targów FERMA, w dniach 14 – 16 lutego 2020 roku, hale Expo i MOSiR w Łod...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę