aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

KE może się zgodzić na ograniczenia importu z Ukrainy

24 stycznia 2024
KE może się zgodzić na ograniczenia  importu z Ukrainy

W tym tygodniu Komisja Europejska przedstawi zmiany w prawie handlowym Unii Europejskiej, pozwalające na wprowadzenie ograniczeń w imporcie ukraińskich produktów rolnych do krajów sąsiednich. Stwierdził to w komentarzu dla Financial Times europejski komisarz ds. handlu Valdis Dombrovskis, donosi Europejska Prawda.

Według urzędnika, propozycja ma pojawić się w tym tygodniu i prawdopodobnie będzie zawierać "zabezpieczenia specyficzne dla danego kraju", które pozwoliłyby Komisji Europejskiej zablokować import, jeśli rynek danego kraju jest przepełniony.

"Przyjrzymy się, w jaki sposób możemy zapewnić dodatkowe gwarancje Polsce i innym państwom członkowskim, a jednym ze sposobów, aby to zrobić, jest wprowadzenie zabezpieczeń specyficznych dla danego kraju" – powiedział.

W.Dombrowski również zaznaczył, że dystrybucja eksportu ukraińskich produktów rolnych jest nierównomierna.

"Doświadczają tego przede wszystkim najbliższe kraje sąsiednie, natomiast dla całego rynku unijnego nie stanowi to istotnych przeszkód" - dodał.

V.Dombrovskis zaznaczył, że propozycja obejmie rok, do czerwca 2025 roku, i musi być zatwierdzona przez Parlament Europejski i większość państw członkowskich UE.

Ponadto przedstawiciele UE, pod warunkiem zachowania anonimowości, powiedzieli, że obecnie rozważana jest możliwość wprowadzenia kontyngentów na import mięsa drobiowego, cukru i jaj z Ukrainy, ale nie zapadła jeszcze jedna decyzja w tej sprawie.

oprac, e-red ppr.p


POWIĄZANE

Ishida Europe wprowadza na rynek ulepszoną serię wag kontrolnych, zaprojektowaną...

Carlsberg Polska testuje na polskim rynku innowację opakowaniową – karton z zaok...

Po wyjątkowo ciepłej pierwszej połowie kwietnia nastąpiło drastyczne ochłodzenie...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę