a_bio_expo_Ptak

KE: Uruchomienie sieci w ramach nowej WPR

6 października 2022
KE: Uruchomienie sieci w ramach nowej WPR

Dziś, 6 października 2022r. Komisja Europejska uruchomiła europejską sieć Wspólnej Polityki Rolnej. Podczas wydarzenia w Brukseli wzięło udział ponad 300 uczestników z sektora publicznego i prywatnego. Celem unijnej sieci WPR jest optymalizacja przepływu informacji na temat rolnictwa i polityki wiejskiej w UE, wspieranie wdrażania i oceny planów strategicznych WPR, a także pobudzanie innowacji w tym sektorze.

Nowa wspólna polityka rolna (WPR), która ma rozpocząć się 1 stycznia 2023 r., ma kształtować przejście do zrównoważonego, odpornego i nowoczesnego europejskiego sektora rolnego. Będzie nadal odgrywać kluczową rolę we wspieraniu europejskiego sektora rolnego, a także we wzmacnianiu wysiłków europejskich rolników na rzecz przeciwdziałania zmianie klimatu i ochrony środowiska, zgodnie ze strategiami Komisji „od pola do stołu” i strategiami na rzecz bioróżnorodności.

Dwie istniejące sieci – Europejska Sieć na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich, w tym jej część dotycząca oceny – oraz Europejskie Partnerstwo Innowacyjne w Dziedzinie Rolnictwa (EIP-AGRI) połączyły się, aby stać się siecią UE w dziedzinie WPR.

Wspólna sieć skupiająca wszystkie zainteresowane strony i strony doprowadzi do skuteczniejszej wymiany informacji i dobrych praktyk, co jeszcze bardziej wzmocni współpracę i innowacje w całej Europie wiejskiej. To nowo uruchomione forum jest otwarte dla wszystkich zainteresowanych i zaangażowanych w zrównoważone rolnictwo, leśnictwo i rozwój obszarów wiejskich w całej Unii Europejskiej, od rolników i oceniających po lokalne grupy działania i krajowe sieci WPR.

Między innymi sieć UE ds. WPR będzie organizować spotkania grup tematycznych i warsztaty budowania potencjału, a także większe seminaria dla szerokiego grona odbiorców. Komisja przedstawi fakty i dane na temat programowania i wdrażania WPR oraz będzie publikować comiesięczny biuletyn zawierający istotne informacje na temat WPR. Punkt informacyjny ds. oceny pomoże również zainteresowanym stronom w ramach unijnej sieci WPR lepiej zrozumieć, w jaki sposób ocenić wyniki WPR i w jaki sposób można ją poprawić w przyszłości.

Nagrody dla inspiracji wiejskiej

Ceremonia wręczenia nagród Rural Inspiration Awards (RIA) odbyła się w tym samym wydarzeniu, a pięciu zwycięzców zostało zaprezentowanych na edycję 2022 r. pod hasłem „Przyszłość to młodzież”. Nagrody Rural Inspiration Awards przyznają inspirujące inicjatywy współfinansowane przez fundusze rozwoju obszarów wiejskich (FEADER). Pokazują one wkład polityki rozwoju obszarów wiejskich w zrównoważoną, ekologiczną, konkurencyjną, zrównoważoną, innowacyjną i inkluzywną Europę wiejską.

Jury wybrało cztery projekty ze 111 zgłoszeń otrzymanych od 24 państw członkowskich w odniesieniu do czterech kategorii tematycznych: Zielone kontrakty terminowe, cyfrowe kontrakty terminowe, odporne kontrakty terminowe oraz społecznie inkluzywne i innowacyjne przyszłości:

W kategorii Green Futures, zwycięskim projektem jest Woola. To estońska firma, która opracowała innowacyjny system zastępujący plastikowe opakowania bąbelkowe materiałami opakowaniowymi wykonanymi z wełny odpadowej.

W kategorii Digital Futures zwycięskim projektem jest Broadband 4 Nasza Społeczność z Irlandii. Społeczność Piltown/Fiddown w Irlandii uruchomiła przedsiębiorstwo społeczne mające na celu budowę i utworzenie infrastruktury potrzebnej do budowy światłowodowych łączy szerokopasmowych. Dzięki temu projektowi 750 domów i przedsiębiorstw miast ma teraz dostęp do szybkich łączy szerokopasmowych.

W kategorii Resilient Futures, zwycięskim projektem jest rasa Red Cow z Grecji. Projekt ten przywrócił grecką rasę Red Kastoria-Kristallopigi w północnej Grecji, ustanawiając certyfikat rodowodowy. Pomogła hodowcom utrzymać pracę i zachęcić ich do pozostania na wsi.

W kategorii Socially Inclusive & Innovative Futures, zwycięskim projektem jest Centrum Integracji Społecznej w Rumunii. Lokalna grupa działania Napoca Porolissum utworzyła ośrodek integracji społecznej we wsi Gilău, aby zapewnić młodym ludziom przestrzeń do interakcji i uczestnictwa w różnych działaniach i wydarzeniach. 250 osób uczestniczyło w działaniach organizowanych w ośrodku integracji społecznej i korzystało ze zintegrowanych usług społecznych, takich jak doradztwo społeczne i udzielanie informacji, edukacja zdrowotna, zdrowy styl życia i edukacja rodzicielska.

Piąty projekt – Najbardziej pesymistyczne miasto w Finlandii otrzymał Nagrodę Popularną na podstawie głosów online zainteresowanych stron. Projekt rozwinął nowy rodzaj marketingu terytorialnego w oparciu o pesymizm, charakterystyczną cechę wsi Puolanka. Zamieniając pesymizm w pozytywną markę, projekt wykorzystał niegodziwy humor do celów marketingu terytorialnego. Młodzież lokalna aktywnie uczestniczyła w działaniach stowarzyszeniowych i tworzeniu treści w mediach społecznościowych.

Oficjalne uruchomienie unijnej sieci WPR i nagród Rural Inspiration Awards było transmitowane na żywo. Nagranie wydarzenia można obejrzeć na oficjalnym kanale EU CAP Network YouTube

PPR.PL oprac e-mk za KE


POWIĄZANE

Komisja Europejska musi jak njszybciej, już dokonać przeglądu swojej propozycji ...

Rynek UE jest zalewany „miodem” na bazie syropu: w końcu obliczono liczbę nieczy...

Jak dowiadujemy się z najnowszego komunikatu Ministerstwa Rolnictwa, polscy roln...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę