CTR_80917

Kierowca na miarę Jackiego Stewarta

3 listopada 2016
Kierowca na miarę Jackiego Stewarta
Newseria Lifestyle

Co to znaczy ekonomiczna jazda autem? Jak mawiał legendarny kierowca F1 Jackie Stewart, nazywany z racji swojej eleganckiej i „poetyckiej” jazdy Latającym Szkotem, jazda ekonomiczna, to przede wszystkim jazda elegancka i spokojna. Jeżeli więc nasi pasażerowie nie czują, że ktoś prowadzi samochód, to kierowca tego auta zasługuje na uznanie Jackiego Stewarta.

Obniżenie kosztów eksploatacji bezpośredniej samochodu interesuje każdego kierowcę. Co zrobić, aby auto mniej paliło i potrzebowało mniej części zamiennych? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na stan techniczny pojazdu, ograniczenie oporów jego ruchu oraz własną technikę prowadzenia auta. Dwa pierwsze zagadnienia przydadzą się każdemu użytkownikowi samochodu, ostatnie, to „wyzwanie” dla zainteresowanych rozwijaniem swoich umiejętności.

Stan techniczny pojazdu powinien zawsze być perfekcyjny, zarówno pod względem bezpieczeństwa jak i niezawodności. Regularne przeglądy, szybkie usuwanie nawet najmniejszych awarii, stosowanie dobrej jakości materiałów eksploatacyjnych i części zamiennych owocuje niezawodnością i pewnością wykorzystania auta w każdych warunkach i o każdej porze – mówi Zenon Rudak, Kierownik Centrum Technicznego Hella Polska.

 

Ograniczenie oporów ruchu, czyli czym opór większy, tym większe zużycie paliwa.

Co ma wpływ na opór ruchu auta?

- niewłaściwe ciśnienie w ogumieniu (należy kontrolować go co najmniej raz na 2 tygodnie)

- niewłaściwa geometria zawieszenia - powinna być skontrolowana przy każdej naprawie zawieszenia lub kiedy zaczyna być widoczna różnica w zużyciu opon (brak symetrii)

- „trzymające” hamulce (szczególnie hamulec pomocniczy), można to sprawdzić po jeździe porównując nagrzewanie się tarcz odpowiednich kół z lewej i prawej strony (koło cieplejsze jest hamowane i zwiększa opór ruchu)

- wożenie bagażnika dachowego kiedy nie jest potrzebny (zwiększa opór aerodynamiczny)

- wożenie dodatkowego bagażu bez potrzeby – każde 100 kg dodatkowej masy pojazdu osobowego to 0,7 litra na 100 km więcej paliwa

 

Technika prowadzenia i styl jazdy, a spalanie

Jak powinniśmy jeździć, aby zmniejszyć spalanie w naszym aucie?

- nie robimy żadnych „przegazówek”, pedał gazu używamy tylko gdy jest to bezwzględnie potrzebne

- ruszamy sprawnie, ale bez pisku opon i głęboko wciśniętego gazu

- jeżeli nie jedziemy, to wyłączamy silnik

- nie rozgrzewamy silnika na postoju, uruchamiamy silnik i od razu ruszamy

- operujemy pedałem gazu delikatnie, bez szybkiego wciskania go do „dechy” (zrobimy tak tylko gdy wymaga tego wyjście z drogowej sytuacji niebezpiecznej)

- zmieniamy biegi na wyższy wcześniej niż robiliśmy to do tej pory, wystarczy że silnik osiągnie 1800 – 2200 obr./min aby jechać już na wyższym przełożeniu

- jazda ze stałą prędkością powinna się odbywać zawsze na najwyższym biegu (nawet 50 - 60 km/h na 5 lub 6-tce nie zaszkodzi silnikowi jeżeli nie będziemy przyspieszać)

- zawsze hamujemy silnikiem tak długo na ile pozwalają warunki drogowe

- jeździmy z prędkością innych użytkowników drogi, nie wyprzedzamy na siłę i nie sprawiamy kłopotów innym; ruch musi być płynny „jak płynąca rzeka”

- w ruchu miejskim nie ścigamy się między światłami, a gdy z daleka widać lub wyczuwamy, że światła będą się zmieniać, to zdejmujemy nogę z gazu

Wdrożenie tych kilku praktycznych wskazówek, pozwoli nam po pewnym czasie wyrobić sobie nawyki spokojnej, a co za tym idzie ekonomicznej jazdy.

 

 

HELLA to globalna, niezależna, rodzinna firma notowana na giełdzie, która posiada około 32 tysięcy pracowników w 100 oddziałach zlokalizowanych w ponad 35 krajach na całym świecie. Grupa HELLA rozwija i produkuje wysokiej klasy systemy oświetlenia oraz elektronikę samochodową. Koncern jest jednym z największych detalicznych dystrybutorów części samochodowych, akcesoriów, diagnostyki i usług dla branży motoryzacyjnej w Europie. Działając w ramach spółek joint venture, produkuje kompletne moduły samochodowe, systemy klimatyzacji i pokładowe instalacje elektryczne. Z zespołem ponad 6 tys. pracowników zatrudnionych w działach badań i rozwoju, HELLA jest jednym z najważniejszych koncernów na rynku, który jest motorem napędowym tworzenia innowacyjnych rozwiązań w swojej branży. Osiągając w roku obrotowym 2014/2015 sprzedaż na poziomie ok. 5,8 mld. euro, HELLA znalazła się wśród 40 największych dostawców w branży samochodowej na świecie i wśród 100 największych niemieckich przedsiębiorstw przemysłowych. Więcej informacji: http://www.hella.com/hella-pl/index.html?rdeLocaleAttr=pl

Newseria Lifestyle


POWIĄZANE

KE przedstawiła wytyczne dla państw UE w sprawie obrotu ziemią, by ograniczenia ...

Propozycje prezydenta Francji Emmanuela Macrona, mające doprowadzić do lepszego ...

Nie ma żadnych powodów, by ceny żywca wieprzowego w strefie ochronnej okalającej...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę