Claas_20.11.2020shiuz_750x100_1102020

Kłopoty ukraińskich producentów jaj

4 kwietnia 2018
Kłopoty ukraińskich producentów jaj

Komitet Antymonopolowy (AMKU) Ukrainy uznał, że struktura tamtejszego rynku jaj jest bliska oligopolowi. Według raportu AMKU za 2017 rok, na rynku jaj dominują trzy duże podmioty, których łączny udział stanowi 46,61%.

Rynek jaj nadal będzie badany zwłaszcza w kontekście polityki cenowej. Zarzuty wobec producentów jaj o zmowę cenową - zaczęły się pojawiać w kontekście gwałtownych wahań  cen jaj na Ukrainie i  w związku z pojawieniem się w mediach  stwierdzeń  o rzekomym „kartelu” wśród sieci handlowych  oraz zarzutów o prowadzenie przez sieci polityki koordynacyjnej wobec producentów. Przedstawiciele organizacji branżowych zaprzeczają zarzutom o łamanie zasad  ochrony konkurencji, nie zgadzają się także z posadzeniami o zmowę.

W lutym informowaliśmy, że AMKU bada również ukraiński rynek drobiu w kierunku  naruszenia przepisów w zakresie ochrony konkurencji  gospodarczej, rozważając nadużycie monopolistycznej pozycji jednego z największych producentów drobiu  lub zmowę w zakresie polityki  cenowej.

Agencja na podstawie wstępnych analiz twierdzi, że faktycznie mogło dojść do naruszenia przepisów w zakresie koordynacji polityki cenowej. AMKU szacuje, że za połowę ukraińskiego rynku drobiu odpowiadają trzy firmy: PJSC Myronivsky Hliboproduct ma 38% udział, a Agromars Complex LLC 12% udział, Aries Agro Ltd. – 6% udział.

 

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz


POWIĄZANE

Na wniosek Wielkopolskiej Izby Rolniczej Zarząd KRIR wystąpił do Dyrektora Gener...

O tym, w jaki sposób epidemia koronawirusa wpłynęła na organizację Sesji Naukowe...

Kampania „Moc Polskich Warzyw” nie zwalnia tempa. W ramach projektu powstał cykl...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę