CTR_80917

Klub Gaja na Święcie Plonów w Mesznej

29 sierpnia 2016

4 września 2016 r. (niedziela) Klub Gaja zaprasza wszystkich na XI Gminne Święto Plonów, które odbędzie się na boisku przy ul. Szkolnej w Mesznej (woj. śląskie, gmina Wilkowice). Dla uczestników wydarzenia Klub Gaja przygotował gry i zabawy ekologiczne oraz interaktywną wystawę  poświęconą zadrzewieniom śródpolnym.

Edukacja ekologiczna Klubu Gaja  prowadzona będzie we współpracy z Gminą Wilkowice oraz Kołem Gospodyń Wiejskich Gminy Wilkowice w ramach projektu „Święto Drzewa – wśród pól”, poświęconego roli i znaczeniu zadrzewień i zakrzewień śródpolnych w ochronie różnorodności biologicznej na terenach rolniczych, w szczególności w kontekście zmian klimatu.

Podczas imprezy każdy będzie mógł dowiedzieć się jakie rośliny i zwierzęta można spotkać w zadrzewieniach śródpolnych, wystarczy wziąć udział w plenerowym dominie lub grze planszowej „Skocz w zarośla”.  Dzieci szczególnie zachęcamy do wspólnej zabawy klockami Lego, podczas której będziemy budować makietę terenów rolniczych z kępami drzew i krzewów, alejami przydrożnymi. Uczestnicy Święta Plonów będą mogli samodzielnie wykonać nadruk symbolu jarzębiny na torbach bawełnianych na zakupy czy wysłuchać poezji Czesława Miłosza pod  „Drzewem Słów”.

Na interaktywnej wystawie „Święto Drzewa – wśród pól” mieszkańcy Mesznej i okolic będą mogli lepiej poznać gatunki drzew i krzewów występujących w zadrzewieniach śródpolnych oraz sposoby ich wykorzystania w kuchni i ziołolecznictwie. Na oglądających czekają przepisy kulinarne z wykorzystaniem owoców dziko rosnących drzew i krzewów.

Wrzesień to czas dożynek i wdzięczności za udane plony. To także wspaniała okazja aby pokazać jak wiele korzyści dają nam zadrzewienia i zakrzewienia śródpolne, nie tylko tych przyrodniczych, ale także kulinarnych i zdrowotnych. Gatunki takie jak lipa, czarny bez, dzika róża czy jarzębina od wieków wykorzystywane były do sporządzania bogatych w witaminy i substancje lecznicze soków, nalewek, konfitury i mieszanek ziołowych podkreśla Jolanta Migdał, koordynatorka projektu „Święto Drzewa – wśród pól”.

Projekt „Święto Drzewa – wśród pól” został dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Patronaty: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Wojewoda Małopolski, Wojewoda Opolski, Wojewoda Podkarpacki, Wojewoda Śląski, Marszałek Województwa Małopolskiego, Marszałek Województwa Opolskiego, Marszałek Województwa  Podkarpackiego, Marszałek Województwa Śląskiego.

Partnerzy: Lasy Państwowe: Regionalne Dyrekcje Lasów Państwowych w Katowicach, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krakowie, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w  Krośnie, Starostwo Powiatowe w Limanowej, Starostwo Powiatowe w Cieszynie, Gmina Tarnów Opolski, Gmina Jodłownik, Gmina Krościenko Wyżne.

Program IX Święta Plonów   >>>>>

Więcej informacji:

O projekcie „Święto Drzewa – wśród pól”   >>>>>

Kontakt:
Jolanta Migdał – koordynatorka programu „Święto Drzewa - wśród pól” – 609 495 871

Dofinansowanie:

           

Klub Gaja


POWIĄZANE

We wtorek rząd zdecydował o przyznaniu 25 mln euro pomocy dla fińskich rolników....

W Polsce wzrosło spożycie soków, przyczyniła się do tego trzyletnia kampania pro...

Począwszy od 21 listopada 2017 roku polskie produkty mleczarskie będą oferowane,...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę