Claas_20.11.2020shiuz_750x100_1102020

Kluby zgłosiły poprawki do ustawy ws. pomocy przy zbiorach

12 kwietnia 2018
Kluby zgłosiły poprawki do ustawy ws. pomocy przy zbiorach

Projekt ustawy ws. pomocy przy zbiorach, wprowadzający nowy rodzaj umowy cywilnoprawnej oraz ubezpieczenie zdrowotne i wypadkowe dla pracowników sezonowych, ponownie został przekazany do sejmowych komisji.

Poseł sprawozdawca Piotr Olszówka (PiS) poinformował, że podczas prac w połączonych komisjach: polityki społecznej oraz rolnictwa do rządowego projektu wprowadzono już 11 poprawek. Najważniejsze z nich to wydłużenie czasu świadczenia pomocy przy zbiorach do 180 dni, a nie 120, a także rozszerzenie katalogu prac sezonowych o chmiel, tytoń i rośliny zielarskie. Rząd proponował, by przepisy projektowanej ustawy dotyczyły tylko prac związanych ze zbiorem owoców i warzyw.

Projekt wprowadza nowy rodzaj umowy cywilnoprawnej dla pracowników sezonowych, która ma zastąpić dotychczas stosowaną umowę o dzieło. Rolnik będzie musiał płacić składki: zdrowotną i wypadkową za pracownika sezonowego nazwanego w projekcie ustawy "pomocnikiem rolnika". Zaś osoba zatrudniona dorywczo będzie musiała rozliczyć się z podatku od osiągniętych dochodów w kraju, którego jest obywatelem.

Wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski odnosząc się do postulowanego m.in. przez Kukiz'15 wydłużenia okresu zatrudniania pracowników sezonowych do 9 miesięcy zauważył, że spowoduje to, iż część pracowników zostanie "wyrzucana z systemu zabezpieczenia emerytalno-rentownego”, dlatego, w ocenie resortu rolnictwa, 180 dni jest maksymalnym okresem zatrudnienia w takiej formie.

Kolejna wątpliwość dotyczyła wysokości płaconych składek. Wiceminister wyjaśnił, że proporcjonalna opłata składki jest możliwa w przypadku ubezpieczenia wypadkowego, ale nie składki zdrowotnej, która musi być opłacona za cały miesiąc.

Obecnie wysokość składki zdrowotnej wynosi 142 zł, a wypadkowej 42 zł. 184 zł jest to obciążenie, jakie ponosi rolnik korzystający z pracy najemnej pomocnika rolnika. W ocenie Romanowskiego, nie jest to dużo, a projektowana ustawa "cywilizuje" stosunki pracy sprawiając, że osoba podejmująca zajęcia sezonowe otrzyma świadczenia w sytuacji choroby lub wypadku.

 

Anna Wysoczańska, Bożena Dymkowska (PAP)


POWIĄZANE

Na wniosek Wielkopolskiej Izby Rolniczej Zarząd KRIR wystąpił do Dyrektora Gener...

O tym, w jaki sposób epidemia koronawirusa wpłynęła na organizację Sesji Naukowe...

Kampania „Moc Polskich Warzyw” nie zwalnia tempa. W ramach projektu powstał cykl...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę