aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Kobiety agrobiznesu mają moc

13 sierpnia 2020
Kobiety agrobiznesu mają moc

Kobiety związane z rolnictwem są zadowolone z życia na polskiej wsi, w większości chcą tam pozostać, rozwijać się zawodowo i kształcić – wynika z raportu „Sytuacja Kobiet na Wsi” przygotowanego przez Martin&Jacob na zlecenie Banku BNP Paribas.

Kobiety związane z agrobiznesem zamieszkujące tereny wiejskie są zadowolone z życia na wsi (72%) i nie zamierzają jej opuszczać (92%). Największa grupa usatysfakcjonowanych to kobiety młode, poniżej 30 roku życia (84%). W życiu na wsi najbardziej cenią spokój (87%) i bezpieczeństwo (73%). Aż 85% kobiet związanych z rolnictwem zamierza w nim pozostać chcąc się rozwijać i zwiększać aktywność biznesową. Większość badanych (64%) chciałoby poszerzać swoją wiedzę i zdobywać nowe kompetencje deklarując chęć ukończenia różnego rodzaju kursów i szkoleń. 8% badanych myśli o zdobyciu doktoratu (13% w grupie kobiet poniżej 30 roku życia), a 7% chce ukończyć studia dyplomowe (12% w grupie kobiet poniżej 30 roku życia).

- Zbadaliśmy kobiety, które aktywnie uczestniczą w prowadzeniu rolniczej działalności gospodarczej - są właścicielkami lub współwłaścicielkami gospodarstw rolnych bądź też w nich pracują czy pomagają. Zauważyliśmy, że mają one duże poczucie sprawczości w wielu aspektach życia - począwszy od małych rzeczy związanych z uprawą ogrodu czy hodowlą trzody, poprzez prowadzenie księgowości gospodarstw rolnych aż po strategiczne decyzje dotyczące pozyskiwania środków na rozwój biznesu – mówi Marcin Chrobot z Martin & Jacob, socjolog, wieloletni badacz rynku agrarnego i autor badania.

 

Mimo iż blisko 70% badanych uważa, że w ich okolicy brakuje oferty kulturalnej i edukacyjnej da kobiet, a życie w mieście jest prostsze, to jedynie 4 na 100 badanych kobiet są zdecydowane opuścić wieś. Z wiekiem kobiety coraz bardziej doceniają wygodę życia na wsi (60% badanych powyżej 40 roku życia twierdzi, że na wsi żyje się wygodniej niż w mieście). Z badania wynika również, że współczesne kobiety zaangażowane w prowadzenie przedsiębiorstw rolnych postrzegają siebie jako niezależne, zaradne i nowoczesne. Gotowość do podjęcia pracy poza rolnictwem świadczy o ich elastyczności.

- Jako instytucja zaangażowana i wspierająca rozwój sektora agro w kraju i na świecie, ze szczególną uwagą badamy i analizujemy trendy na polskiej wsi. Jednym z nich jest wyraźnie rosnąca rola kobiet w agrobiznesie. Dostrzegamy ich niezwykłe osiągnięcia w codziennej pracy na rzecz rozwoju własnych gospodarstw rolnych oraz rosnącą aktywność w podejmowaniu decyzji ważnych dla całego sektora rolno-przetwórczego w Polsce – mówi Katarzyna Wielgosz, Menedżer Projektów Agro w Banku BNP Paribas. – Wspieramy kobiety agrobiznesu zarówno poprzez odpowiednio sprofilowaną ofertę produktów finansowych, jak i inne działania integrujące i sprzyjające ich rozwojowi osobistemu i biznesowemu. Przykładem jest program „Agro Na Obcasach” dedykowany kobietom działającym w sektorze rolnym, w ramach którego bank zaprasza klientki na wydarzenia społeczno-kulturalne czy sekcja #agronaobcasach na platformie Agronomist.pl stworzonej dla i z udziałem polskich rolników i przetwórców – dodaje Katarzyna Wielgosz.

W ramach cyklu BNP Paribas Talks, Bank zaprasza również do odsłuchania podcastu nt. wyników raportu „Sytuacja Kobiet na Wsi”. Gośćmi Agnieszki Urazińskiej-Włodarek, dziennikarki magazynu Wysokie Obcasy były: rolniczka-przedsiębiorczyni Agnieszka Tołłoczko oraz Izabela Tworzydło, Dyrektor Departamentu Komunikacji Korporacyjnej, Rzecznik Prasowy w Banku BNP Paribas. Panie dyskutowały m.in. na temat czym różni się życie kobiet na wsi od codzienności mieszkanek dużych miast. Nagranie jest dostępna na kanale Banku w serwisie: Spotify  oraz na stronie Banku.

Największym sprzymierzeńcem rozwoju kobiet na wsi stał się Internet. 98% badanych kobiet robi w sieci zakupy, blisko 80% korzysta z bankowości internetowej, a 57% wykorzystuje internet do nauki i szkolenia się. Internet jest również doskonałym narzędziem wspierającym ich działalność w ramach rolnictwa – blisko 80% badanych szuka tu porad prawnych, związanych z dotacjami czy KRUS. 51% kobiet deklaruje, że uczestniczy w specjalistycznych szkoleniach rolniczych on-line (w grupie kobiet poniżej 30 roku życia grupa ta stanowi 72%).

 

infowire.pl


POWIĄZANE

W meich społecznociowych pojawiła się bardzi ciekawa, choć powszechnie znana ana...

Myjka Karcher K5 to zaawansowane urządzenie, które stanowi klucz do efektywnego ...

Program azotanowy od ubiegłego roku pozwala dość elastycznie stosować nawozy azo...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę