aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Kolejne ograniczanie emisji z sektora energetycego

11 kwietnia 2024
Kolejne ograniczanie emisji z sektora energetycego

Metan: Parlament przyjmuje nowe prawo mające na celu ograniczenie emisji z sektora energetycznego.Nowe prawo umożliwi UE ograniczenie emisji metanu z sektora energetycznego, aby osiągnąć unijne cele klimatyczne i poprawić jakość powietrza.

Parlament przyjął w środę tymczasowe porozumienie polityczne z krajami UE w sprawie nowej ustawy ograniczającej emisję metanu z sektora energetycznego 530 głosami za, 63 przeciw i 28 wstrzymujących się.

Nowe rozporządzenie jest pierwszym aktem prawnym UE mającym na celu ograniczenie emisji metanu i obejmuje bezpośrednie emisje metanu z sektorów ropy naftowej, gazu kopalnego i węgla, a także z biometanu po jego zatłoczeniu do sieci gazowej.

Więcej o nowych zasadach można przeczytać w komunikacie prasowym po zawarciu umowy z krajami UE .

Cytat

Po głosowaniu współsprawozdawczyni Jutta Paulus (Grupa Zielonych/Wolne Przymierze Europejskie, Niemcy) powiedziała: „W końcu UE zajmuje się drugim najważniejszym gazem cieplarnianym. Ograniczanie emisji metanu to nie tylko działania klimatyczne, ale także poprawa jakości powietrza i zwiększenie suwerenności energetycznej w UE. Rozszerzenie zasad na import będzie miało wpływ na cały świat. Dzięki nowemu rozporządzeniu UE w sprawie metanu UE realizuje swoje cele klimatyczne i globalne zobowiązanie dotyczące metanu.

Po głosowaniu współsprawozdawca Pascal Canfin (Renew, Francja) powiedział: „To pierwsze prawo UE mające na celu redukcję emisji metanu. Do tej pory metan był słabym punktem naszej polityki klimatycznej. Teraz walczymy nie tylko z krajowymi emisjami metanu, ale także z importem paliw kopalnych! Stanowi to dalszy postęp w ramach Zielonego Ładu mający na celu przestrzeganie naszych międzynarodowych zobowiązań”.

Następne kroki

Ustawę musi teraz przyjąć także Rada, zanim zostanie opublikowana w Dzienniku Urzędowym UE i wejdzie w życie 20 dni później.

Tło

Metan jest silnym gazem cieplarnianym i substancją zanieczyszczającą powietrze, odpowiedzialną za około jedną trzecią obecnego globalnego ocieplenia. UE przystąpiła do globalnego zobowiązania dotyczącego metanu , którego celem jest ograniczenie do 2030 r. globalnej emisji metanu o co najmniej 30% w stosunku do poziomu z 2020 r., co mogłoby wyeliminować ocieplenie o ponad 0,2°C do 2050 r.

Przyjmując te przepisy, Parlament odpowiada na oczekiwania obywateli dotyczące osiągnięcia i przyspieszenia zielonej transformacji, jak wyrażono w propozycjach 2 ust. 2, 3 ust. 2, art. 11 ust. 1 i art. 11 ust . przyszłość Europy.

oprac, e-mk, ppr.pl źródło PE


POWIĄZANE

W odpowiedzi na pismo Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych w sprawie zwrotu poda...

Do sądów w I kw. br. trafiło 21 tys. pozwów rozwodowych. Wzrost rdr. wynosi blis...

Przedstawiciele branży mleczarskiej będą mogli zaprezentować swoje produkty na t...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę