aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Kolejne ograniczanie emisji z sektora energetycego

11 kwietnia 2024
Kolejne ograniczanie emisji z sektora energetycego

Metan: Parlament przyjmuje nowe prawo mające na celu ograniczenie emisji z sektora energetycznego.Nowe prawo umożliwi UE ograniczenie emisji metanu z sektora energetycznego, aby osiągnąć unijne cele klimatyczne i poprawić jakość powietrza.

Parlament przyjął w środę tymczasowe porozumienie polityczne z krajami UE w sprawie nowej ustawy ograniczającej emisję metanu z sektora energetycznego 530 głosami za, 63 przeciw i 28 wstrzymujących się.

Nowe rozporządzenie jest pierwszym aktem prawnym UE mającym na celu ograniczenie emisji metanu i obejmuje bezpośrednie emisje metanu z sektorów ropy naftowej, gazu kopalnego i węgla, a także z biometanu po jego zatłoczeniu do sieci gazowej.

Więcej o nowych zasadach można przeczytać w komunikacie prasowym po zawarciu umowy z krajami UE .

Cytat

Po głosowaniu współsprawozdawczyni Jutta Paulus (Grupa Zielonych/Wolne Przymierze Europejskie, Niemcy) powiedziała: „W końcu UE zajmuje się drugim najważniejszym gazem cieplarnianym. Ograniczanie emisji metanu to nie tylko działania klimatyczne, ale także poprawa jakości powietrza i zwiększenie suwerenności energetycznej w UE. Rozszerzenie zasad na import będzie miało wpływ na cały świat. Dzięki nowemu rozporządzeniu UE w sprawie metanu UE realizuje swoje cele klimatyczne i globalne zobowiązanie dotyczące metanu.

Po głosowaniu współsprawozdawca Pascal Canfin (Renew, Francja) powiedział: „To pierwsze prawo UE mające na celu redukcję emisji metanu. Do tej pory metan był słabym punktem naszej polityki klimatycznej. Teraz walczymy nie tylko z krajowymi emisjami metanu, ale także z importem paliw kopalnych! Stanowi to dalszy postęp w ramach Zielonego Ładu mający na celu przestrzeganie naszych międzynarodowych zobowiązań”.

Następne kroki

Ustawę musi teraz przyjąć także Rada, zanim zostanie opublikowana w Dzienniku Urzędowym UE i wejdzie w życie 20 dni później.

Tło

Metan jest silnym gazem cieplarnianym i substancją zanieczyszczającą powietrze, odpowiedzialną za około jedną trzecią obecnego globalnego ocieplenia. UE przystąpiła do globalnego zobowiązania dotyczącego metanu , którego celem jest ograniczenie do 2030 r. globalnej emisji metanu o co najmniej 30% w stosunku do poziomu z 2020 r., co mogłoby wyeliminować ocieplenie o ponad 0,2°C do 2050 r.

Przyjmując te przepisy, Parlament odpowiada na oczekiwania obywateli dotyczące osiągnięcia i przyspieszenia zielonej transformacji, jak wyrażono w propozycjach 2 ust. 2, 3 ust. 2, art. 11 ust. 1 i art. 11 ust . przyszłość Europy.

oprac, e-mk, ppr.pl źródło PE


POWIĄZANE

4 czerwca o godzinie 12:00 w Brukseli odbędzie się protest europejskich rolników...

Jak informuje KOWR,  Celem programu jest nawiązanie współpracy między amerykańsk...

[DANE Z CEIDG] Zakładanie firm na lekkim minusie. Za to wznawianie działalności ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę