Kolejny silny spadek cen masła na aukcji GDT

19 lipca 2018
Kolejny silny spadek cen masła na aukcji GDT

17. lipca odbyła się aukcja produktów mlecznych na platformie aukcyjnej Global Dairy Trade (GDT) w Nowej Zelandii. Indeks cen GDT zmniejszył się na niej do 970 pkt. wobec 986 pkt. na poprzedniej aukcji, przeprowadzonej 4 lipca br. (spadek o 1,6%), co było poniżej oczekiwań rynku przybliżanych kontraktami terminowymi na pełne mleko w proszku, odtłuszczone mleko w proszku oraz bezwodny tłuszcz mleczny na giełdzie w Nowej Zelandii. Jest to już czwarty z rzędu spadek indeksu GDT. Tym samym indeks cen GDT ukształtował się na najniższym poziomie od grudnia 2017 r.

W kierunku zmniejszenia indeksu oddziaływały niższe ceny 4 z 9 jego składowych: kazeiny podpuszczkowej (-9,5%), masła (-8,1%), bezwodnego tłuszczu mlecznego (-5,2%) oraz sera Cheddar (-3,3%). Wzrost odnotowały natomiast ceny pełnego mleka w proszku (+1,5%) oraz odtłuszczonego mleka w proszku (+0,8%). Laktoza, maślanka w proszku i serwatka nie były oferowane na aukcji. Zmniejszyła się ilość sprzedanych towarów, która wyniosła 25 454 ton wobec 26 519 ton (-4,0%). Kolejna aukcja GDT odbędzie się 7 sierpnia.

W wynikach aukcji na szczególną uwagę zasługuje kolejny silny spadek cen masła. Jest on obserwowany również w UE oraz w USA. Stanowi to wsparcie dla naszego scenariusza, zgodnie z którym po przejściowym wzroście cen w I poł. br. związanym z niższą produkcją mleka w Nowej Zelandii z uwagi na suszę, a także niepewnością co do skali ożywienia skupu mleka w UE, ceny produktów mlecznych powrócą do trendu spadkowego.

 

 

Credit Agricole Bank Polska S.A. / GDT


POWIĄZANE

W odpowiedzi na wniosek samorządu rolniczego w sprawie warunków udzielania prefe...

Parlament Europejski wezwał w środę państwa członkowskie do pełniejszego zbadani...

W latach 20. XX w. dzięki opracowanym przez Polaków szczepionkom powstrzymano ep...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę