CTR_80917FestiwalZupSwiata_250817_750

Kolejny wzrost światowych cen żywności w czerwcu 2016

12 lipca 2016
Kolejny wzrost światowych cen żywności w czerwcu 2016

W czerwcu br. indeks światowych cen żywności FAO wyniósł 163,4 pkt i wobec zmienionego indeksu z maja wzrósł o 4,2% (6,6 pp.). Był to już piąty miesiąc z rzędu podwyżki cen żywności na świecie i najwyższy miesięczny wzrost w ciągu ostatnich czterech lat.

W porównaniu do czerwca 2015 r. indeks FAO był jeszcze o 1% niższy. W czerwcu br. podrożały wobec maja wszystkie towary wchodzące w skład indeksu, oprócz olejów roślinnych (-0,8%). Najbardziej wzrosły ceny cukru (+14,8%) i artykułów mleczarskich (+7,8%), a w mniejszym stopniu również zbóż (+2,9%) i mięsa (+2,4% do 158,3 pkt).

Już trzeci miesiąc z rzędu wzrosły średnie ceny wszystkich gatunków mięsa, głównie wieprzowiny i baraniny, a mniej znacząco także wołowiny i drobiu. Wieprzowina w UE podrożała na skutek niedostatecznej podaży żywca i niższej wagi poubojowej oraz dzięki wzmożonemu popytowi eksportowemu ze strony krajów azjatyckich. W Oceanii ponownie wzrosły ceny eksportowe wołowiny i baraniny ze względu na ograniczoną podaż. Ceny drobiu rosną umiarkowanie, a od początku roku podwyższyły się już o 10%, wspierane wysokim eksportem m.in. z Brazylii.

W sektorze zbóż podwyższyły się po raz kolejny znacznie ceny kukurydzy, co zostało spowodowane ograniczoną podażą eksportową w Brazylii. Ceny pszenicy wzrosły w pierwszej połowie miesiąca, a następnie spadły z uwagi na prognozy rekordowych zbiorów pszenicy w USA oraz lepsze od spodziewanych perspektywy zbiorów w basenie Morzą Czarnego.

FAMMU/FAPA na podst. FAO z dn. 7.07.16


POWIĄZANE

W czwartek częściowo wchodzi w życie CETA - umowa o wolnym handlu między UE a Ka...

MHP chce wejść do Polski dzięki Exdrobowi, który borykał się ostatnio ze stratam...

O ponad 11,7 mln euro zarząd województwa podkarpackiego zwiększył pulę pieniędzy...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę