informacje
o stosowaniu
® zarejestrowana nazwa ADAMA Polska

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Komisarz ds. bezpieczeństwa: cyberbezpieczeństwo jednym z najważniejszych zadań

10 października 2017
Komisarz ds. bezpieczeństwa: cyberbezpieczeństwo jednym z najważniejszych zadań

Unijny komisarz ds. bezpieczeństwa Julian King ocenił, że sprawy cyberbezpieczeństwa są jednymi z najważniejszych w oczach obywateli UE. Zapowiedział nowe rozwiązania, które mają przyczynić się do bezpieczeństwa wspólnego rynku cyfrowego.

„Wszyscy korzystamy z internetu i jesteśmy coraz bardziej narażeni na tych, którzy chcą nas krzywdzić i finansowo i politycznie” - powiedział King w Krakowie podczas III Europejskiego Forum Cyberbezpieczeństwa Cybersec.

Podkreślił, że bycie bezpiecznym on-line jest równie ważne, jak zachowanie bezpieczeństwa w życiu poza siecią.

Unijny komisarz ocenił, że dotychczasowe efekty walki z cyberprzestępczością są „bardzo przygnębiające” - niewiele ataków udaje się wychwycić i im zapobiec, a narzędzia do ich przeprowadzania można kupić za parę dolarów w tzw. darknecie.

„Dla przestępców życie nigdy nie było tak łatwe. Rok temu komputery mieszkańców Europy zostały zaatakowane 2 mld razy” - powiedział King. Przypomniał, że rocznie mieszkańcy strefy euro tracą 1 mld euro tylko z powodu wyłudzania danych z kart płatniczych.

„Czas na wzmacnianie odporności, odstraszanie i tworzenie obrony cybernetycznej, która będzie trwała” - zapowiedział komisarz. Jak zaznaczył, KE przedstawiła pakiet propozycji, które mają stać się kolektywną odpowiedzią na to zagrożenie, opartą na trzech filarach: sile, zniechęcaniu i obronie.

Propozycje przedstawione we wrześniu tego roku przez KE to m.in. wniosek w sprawie agencji bezpieczeństwa cybernetycznego UE i nowy europejski system certyfikacji, gwarantujący bezpieczne korzystanie z produktów i usług w środowisku cyfrowym. Mają one - jak głosi komunikat komisji - zapewnić solidne podstawy bezpieczeństwa cybernetycznego w UE.

Głównym elementem walki z cyberprzestępczością ma być unijna agencja ds. bezpieczeństwa cybernetycznego. Zostanie ona zbudowana w oparciu o istniejącą już Europejską Agencję ds. Bezpieczeństwa Sieci i Informacji (ENISA). Jej głównym zadaniem będzie koordynowanie działań państw członkowskich w zapobieganiu cyberatakom i reagowaniu na nie. W tym celu raz do roku będzie organizować ogólnoeuropejskie ćwiczenia w tej dziedzinie; będzie też dbać o lepszą wymianę danych wywiadowczych o zagrożeniach.

Agencja bezpieczeństwa cybernetycznego będzie również współtworzyć, a następnie wdrażać nowe ogólnounijne ramy certyfikacji, proponowane z myślą o zapewnieniu niezawodności urządzeń służących funkcjonowaniu istniejącej infrastruktury krytycznej. Chodzi tu głównie o sieci transportowe i energetyczne, jak również nowe urządzenia dla konsumentów, np. samochody podłączone do sieci, czy też szeroko pojęty "internet rzeczy".

King zaznaczył, że zagrożenia się zmieniają, a „rok 2013 w sieci to już starożytność”. "Zagrożone atakami cybernetycznymi są już nie tylko nasze laptopy, ale także domy, szpitale, sieci energetyczne, a niedługo także samochody, którymi będziemy jeździć” - dodał.

„Internet rzeczy oznacza, że miliardy nowych urządzeń zostanie podłączonych do sieci, on jest bardzo narażony, o czym świadczą dotychczasowe ataki” - powiedział King.

Unijny komisarz zaznaczył, że instytucje unijne będą zwracać uwagę na to, czy produkty i oprogramowanie wprowadzane na wspólny rynek mają zapewnione aktualizacje bezpieczeństwa, bo obecnie „zbyt często producenci o tym zapominają, szybko wprowadzając produkty na rynek”.

King zwrócił uwagę na potrzebę edukacji i wyrabiana odpowiednich nawyków wśród obywateli UE, bo 95 proc. ataków było możliwe przez pomyłki i nierozwagę ludzi. „Musimy zacząć od zmian zachowań w domu, do rzeczy takich jak urządzenia domowe: backupy, zmiana haseł - to nie jest odkrywanie Ameryki, musimy tworzyć własne zasady i nawyki” - podkreślił.

Według niego Europa obecnie cierpi z powodu tego, że brakuje jej umiejętności na rynku internetowym. Do 2022 roku będzie nam brakowało ok. 300 tys. informatyków – ocenił.

Zapowiedział bliższą współpracę z partnerami, np. NATO, w wielu obszarach, takich jak np. wspólne ćwiczenia.(PAP)

autor: Rafał Grzyb


POWIĄZANE

Zgodnie z prognozą IGC (International Grains Council) z 21.02.2019 światowa prod...

Podwyżki cen paliw na stacjach są coraz bardziej zauważalne. Najbliższe dni nie ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę