Adama_1-15.08.2020
Bayer_dekalb_lipiec_2020

Komisja Europejska kieruje sprawę do Trybunału Sprawiedliwości UE przeciw Danii

12 grudnia 2019
Komisja Europejska kieruje sprawę do Trybunału Sprawiedliwości UE przeciw Danii

Unijny pozew ma związek z uporczywą produkcją sera pod nazwą feta przez duńskich serowarów. Komisja uznała, że Dania w sposób niewystarczający wywiązuje się z obowiązków wynikających z prawa UE dotyczącego systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych.

Firmy z siedzibą w Danii produkują i eksportują biały ser do krajów spoza UE po oznaczeniu go jako „Feta”. „Feta” jest zarejestrowaną chronioną nazwą pochodzenia (ChNP) w UE od 2002 r. I jako taka może być produkowana tylko w Grecji zgodnie z zestawem specyfikacji produkcji.

Komisja uważa, że taka praktyka stanowi bezpośrednie naruszenie ochrony przyznanej przez rejestrację jako chronioną nazwę pochodzenia (ChNP), a władze duńskie nie zapobiegły jej ani jej nie powstrzymały. Rezygnując z tego, Dania narusza zarówno rozporządzenie w sprawie systemów jakości, jak i zasadę lojalnej współpracy między Unią a państwami członkowskimi (art. 4 ust. 3 Traktatu o Unii Europejskiej). Takie postępowanie narusza nie tylko obecne prawo UE, ale także może również udaremnić toczące się negocjacje między Unią Europejską a krajami trzecimi w sprawie zawarcia umów dwustronnych, które zapewniają ochronę europejskich ChNP i promocję produktów wysokiej jakości UE poza UE.

Komisja postanowiła wszcząć postępowanie w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego przeciwko Danii w styczniu 2018 r., Wysyłając wezwanie do usunięcia uchybienia. W kontekście postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego Komisja wezwała władze duńskie do podjęcia odpowiednich kroków w celu uniemożliwienia przedsiębiorstwom mającym siedzibę na ich terytorium lub powstrzymania się od wykonywania tej praktyki. Ponieważ Dania nie zajęła się poruszonymi kwestiami, Komisja postanowiła teraz skierować sprawę do Trybunału Sprawiedliwości UE.

Unijne rozporządzenie w sprawie systemów jakości ma zastosowanie do nazw zarejestrowanych jako chronione nazwy pochodzenia (ChNP), chronione oznaczenia geograficzne (ChOG) lub gwarantowane tradycyjne specjalności (GTS). Nazwy produktów zarejestrowane jako ChNP to te, które mają najsilniejsze powiązania z miejscem geograficznym, w którym zostały wytworzone.

UE chroni zarejestrowane nazwy przed kilkoma rodzajami niewłaściwego użycia. Obejmują one bezpośrednie lub pośrednie komercyjne wykorzystanie zarejestrowanej nazwy dla produktów, które są porównywalne z produktami zarejestrowanymi pod tą nazwą lub alternatywnie wykorzystywane do wykorzystania reputacji nazwy.

 

Forum Mleczarskie


POWIĄZANE

W związku ze zmianą zapisu w Krajowym Programie Wsparcia Pszczelarstwa,  od dnia...

Nowe inwestycje umożliwią firmie poszerzenie asortymentu specjalistycznych produ...

Brazylijska firma mięsna BRF potwierdziła, że chińskie władze celne wydały zakaz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę