Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Komisja Europejska niewiele robi również w sprawie dzikich zwierząt

20 kwietnia 2023
Komisja Europejska niewiele robi również w sprawie dzikich zwierząt

COPA-COGECA wydała wczoraj świadczenie, w którym stwierdza jednoznacznie, że Komisja Europejska niewiele robi by złagodzić problem roli i wpływu populacji dużych zwierząt drapieżnych na obszarach wiejskich, ich mieszkańców oraz rolników zajmujących się produkcją zwierzęcą.

W oświadczeniu czytamy:

EKES stara się utrzymać wilka w ryzach

W Europejskim Komitecie Ekonomiczno-Społecznym nadal trwa debata na temat roli i wpływu populacji dużych zwierząt drapieżnych na obszary wiejskie i hodowców. Ponieważ Komisja Europejska niewiele robi, by złagodzić ten problem, EKES postanowił zgłębić temat.

13 kwietnia EKES zorganizował debatę tematyczną odnośnie do dużych zwierząt drapieżnych na obszarach wiejskich w Europie, zbierając opinie ze wszystkich krajów UE. Copa i Cogeca reprezentowała przewodnicząca grupy roboczej „Mięso baranie i kozie”, Michèle Boudoin, która przedstawiła punkt widzenia rolników.

Położyła nacisk na fakt, że w ostatnich latach nastąpił nagły wzrost populacji dużych drapieżników, a zwłaszcza wilków, które pojawiają się w krajach, gdzie wcześniej nie występowały. Skutki ich obecności dla obszarów wiejskich i ich mieszkańców są źródłem licznych trudności w sektorze produkcji ekstensywnej, który należy do najbardziej zagrożonych sektorów produkcji w UE. Zauważyła, że obowiązujące rekompensaty i środki zapobiegawcze nie wystarczą wobec nieustającego stresu i szkód. Mimo że środki te mogą być skuteczne na początku, stały wzrost populacji sprawia, że metody prewencji stają się nieodpowiednie i nieefektywne.

Michèle Boudoin przypomniała Komitetowi, że trzeba pilnie obniżyć status ochrony wilka w dyrektywie siedliskowej i zmienić go z gatunku objętego „ścisłą ochroną” na gatunek „chroniony”, by państwa członkowskie miały więcej elastyczności w odniesieniu do tego problemu. Komisja nie obiecała przeprowadzenia bardzo potrzebnego spisu populacji dużych drapieżników w Europie przed 2025 r., dlatego EKES starając się utrzymać wilka w ryzach będzie kontynuował dyskusje do tego momentu.

oprac redakcja ppr.pl


POWIĄZANE

Ponad 90 proc. firm spodziewa się, że ten czynnik będzie odgrywać coraz większą ...

Ogrom wrażeń, niemal 200 wystawców z ponad 30 krajów, dziesiątki godzin rozmów b...

W jakim stopniu większa dostępność kredytów przekłada się na popyt na mieszkania...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę