Komisja Europejska tymczasowo zawiesza cła na nawozy

22 lipca 2022
Komisja Europejska tymczasowo zawiesza cła na nawozy

Copa i Cogeca z zadowoleniem przyjmują decyzję Komisji o tymczasowym zawieszeniu ceł na nawozy, która idzie we właściwym kierunku, ale na razie pozostaje niekompletna.

W obliczu napiętej sytuacji na rynkach nawozów Komisja Europejska (DG Trade) podjęła długo oczekiwaną przez rolników decyzję: zawieszenie konwencjonalnych taryf na niektóre nawozy (mocznik i bezwodny amoniak).
Copa i Cogeca z zadowoleniem przyjmują krok we właściwym kierunku i wzywają Komisję do przestrzegania jej logiki do końca poprzez zawieszenie ceł konwencjonalnych na kluczowe nawozy stosowane bezpośrednio przez rolników (RSM, DAP, MAP i NPK) oraz środków antydumpingowych na przywóz mieszanin mocznika i azotanu amonu z Trynidad i Tobago oraz USA. Tylko tak ambitny środek może zdynamizować te rynki i przynieść
ceny płacone przez rolników w perspektywie długoterminowej.

W ciągu 2021 r. europejscy rolnicy doświadczyli bezprecedensowego wzrostu cen nawozów azotowych ze względu na brak równowagi między podażą a popytem na światowym rynku nawozów. Rosyjska wojna na Ukrainie spowodowała dalsze napięcia na tych rynkach, ponieważ Rosja, Białoruś i Ukraina są głównymi światowymi eksporterami nawozów mineralnych, odpowiadając za 43% importu nawozów mineralnych do UE.

W rezultacie europejscy rolnicy stoją obecnie w obliczu podwójnego ryzyka gwałtownie wysokich cen nawozów mineralnych i niedoborów, co poważnie wpłynie nie tylko na ich dochody, ale także na produkcję żywności w UE
i globalne bezpieczeństwo żywnościowe. Już teraz członkowie Copa i Cogeca martwią się opóźnieniami w nowej kampanii zakupowej nawozów.

Copa i Cogeca odnotowują decyzję Komisji o zawieszeniu konwencjonalnych taryf na mocznik i bezwodny amoniak.

Zauważyliśmy jednak, że zakres decyzji Komisji nie obejmuje produktów nawozowych stosowanych bezpośrednio przez rolników. Takie podejście nadal chroni europejskich producentów nawozów na ich korzyść i nie zapewnia rolnikom łatwego rozwiązania. Copa i Cogeca wezwały Komisję do zawieszenia środków antydumpingowych na przywóz mieszanin mocznika i azotanu amonu z Trynidadu i Tobago oraz USA i konwencjonalnych ceł na produkty nawozowe stosowane przez europejskich rolników.

Jest to szczególnie ważne, ponieważ decyzja europejska pojawia się wkrótce po amerykańskiej decyzji w tej samej sprawie. Ze swojej strony Amerykańska Komisja Handlu Międzynarodowego uznała argumentację amerykańskich plantatorów zbóż, że cła prowadzą do wyższych cen nawozów i 18 lipca zniosła cła antydumpingowe i antysubsydyjne na nawozy mocznikowo-amonowe z Trynidadu i Tobago, stwierdzając, że import nie zaszkodzi amerykańskiemu przemysłowi nawozowemu.

W tym kontekście europejscy rolnicy znajdują się w stosunkowo gorszej sytuacji niż ich Amerykanie koledzy.

 


POWIĄZANE

Jabłka – superfood z sadu! Jesienią polskie sady obfitują w jabłka, które nie ty...

W ciągu ostatnich dwóch dekad kraje europejskie przeniosły akcent swoich działań...

Nieprzemyślane pomysły podatkowe zamiast zażegnać, grożą pogłębieniem kryzysu, a...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę