A_john_dere _023
a_bio-expo_ptak_750

Komisja Europejska tymczasowo zawiesza cła na nawozy

22 lipca 2022
Komisja Europejska tymczasowo zawiesza cła na nawozy

Copa i Cogeca z zadowoleniem przyjmują decyzję Komisji o tymczasowym zawieszeniu ceł na nawozy, która idzie we właściwym kierunku, ale na razie pozostaje niekompletna.

W obliczu napiętej sytuacji na rynkach nawozów Komisja Europejska (DG Trade) podjęła długo oczekiwaną przez rolników decyzję: zawieszenie konwencjonalnych taryf na niektóre nawozy (mocznik i bezwodny amoniak).
Copa i Cogeca z zadowoleniem przyjmują krok we właściwym kierunku i wzywają Komisję do przestrzegania jej logiki do końca poprzez zawieszenie ceł konwencjonalnych na kluczowe nawozy stosowane bezpośrednio przez rolników (RSM, DAP, MAP i NPK) oraz środków antydumpingowych na przywóz mieszanin mocznika i azotanu amonu z Trynidad i Tobago oraz USA. Tylko tak ambitny środek może zdynamizować te rynki i przynieść
ceny płacone przez rolników w perspektywie długoterminowej.

W ciągu 2021 r. europejscy rolnicy doświadczyli bezprecedensowego wzrostu cen nawozów azotowych ze względu na brak równowagi między podażą a popytem na światowym rynku nawozów. Rosyjska wojna na Ukrainie spowodowała dalsze napięcia na tych rynkach, ponieważ Rosja, Białoruś i Ukraina są głównymi światowymi eksporterami nawozów mineralnych, odpowiadając za 43% importu nawozów mineralnych do UE.

W rezultacie europejscy rolnicy stoją obecnie w obliczu podwójnego ryzyka gwałtownie wysokich cen nawozów mineralnych i niedoborów, co poważnie wpłynie nie tylko na ich dochody, ale także na produkcję żywności w UE
i globalne bezpieczeństwo żywnościowe. Już teraz członkowie Copa i Cogeca martwią się opóźnieniami w nowej kampanii zakupowej nawozów.

Copa i Cogeca odnotowują decyzję Komisji o zawieszeniu konwencjonalnych taryf na mocznik i bezwodny amoniak.

Zauważyliśmy jednak, że zakres decyzji Komisji nie obejmuje produktów nawozowych stosowanych bezpośrednio przez rolników. Takie podejście nadal chroni europejskich producentów nawozów na ich korzyść i nie zapewnia rolnikom łatwego rozwiązania. Copa i Cogeca wezwały Komisję do zawieszenia środków antydumpingowych na przywóz mieszanin mocznika i azotanu amonu z Trynidadu i Tobago oraz USA i konwencjonalnych ceł na produkty nawozowe stosowane przez europejskich rolników.

Jest to szczególnie ważne, ponieważ decyzja europejska pojawia się wkrótce po amerykańskiej decyzji w tej samej sprawie. Ze swojej strony Amerykańska Komisja Handlu Międzynarodowego uznała argumentację amerykańskich plantatorów zbóż, że cła prowadzą do wyższych cen nawozów i 18 lipca zniosła cła antydumpingowe i antysubsydyjne na nawozy mocznikowo-amonowe z Trynidadu i Tobago, stwierdzając, że import nie zaszkodzi amerykańskiemu przemysłowi nawozowemu.

W tym kontekście europejscy rolnicy znajdują się w stosunkowo gorszej sytuacji niż ich Amerykanie koledzy.

 


POWIĄZANE

Lato. Oczekiwana i ulubiona przez większość ludzi pora urlopów, wyjazdów na łono...

Firma INNVIGO, która przez 8 lat zdobyła znaczącą pozycję na polskim rynku środk...

Gobarto Hodowca zorganizowało lot balonem dla laureatów nagrody specjalnej w ram...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę