aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

KE wypłaca Ukrainie dodatkowe 1,9 mld euro zaliczki

3 lipca 2024
KE wypłaca Ukrainie dodatkowe 1,9 mld euro zaliczki

W ubiegłym tygodniu Komisja Europejska wypłaciła Ukrainie prawie 1,9 mld euro płatności zaliczkowych w ramach Instrumentu Pomocy dla Ukraińców. Oznacza to, że łączne wsparcie UE wynosi 7,9 mld euro, które zostało już przekazane Ukrainie od momentu uruchomienia jej w marcu.

Nowe środki finansowe wesprą stabilność makrofinansową Ukrainy w związku z wdrażaniem kluczowych długoterminowych reform strukturalnych w ramach planu dla Ukrainy – ukraińskiego planu reform i wzrostu gospodarczego na najbliższe cztery lata, który został pozytywnie oceniony przez Komisję i Radę.

Płatności zaliczkowe stanowią zaliczkę w wysokości 7 % wsparcia w formie pożyczki, do którego Ukraina kwalifikuje się w ramach Instrumentu Finansowego na rzecz Ukrainy w celu wsparcia realizacji planu dla Ukrainy. W planie określono reformy i inwestycje, które mogą pobudzić zrównoważony wzrost gospodarczy i przyciągnąć inwestycje, zwiększając potencjał wzrostu gospodarczego kraju w perspektywie średnio- i długoterminowej.

Kwartalne płatności w ramach Instrumentu na rzecz Ułomu będą teraz realizowane pod warunkiem, że Ukraina spełni wcześniej uzgodnione wymogi, zapewniając regularne i przewidywalne wsparcie finansowe dla Ukrainy.

"UE jest zdecydowana nadal pomagać Ukrainie w utrzymaniu jej państwa, które walczy o swoją wolność i kontynuuje reformy na drodze do UE. Komisja będzie was wspierać na każdym kroku" – powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

W latach 2024–2027 w ramach unijnego Instrumentu na rzecz Uczynienia Ziemi przewidziano do 50 mld euro w formie dotacji i pożyczek, aby wesprzeć wysiłki Ukrainy na rzecz utrzymania stabilności makrofinansowej, promowania krótkoterminowej odbudowy, a także odbudowy i modernizacji kraju przy jednoczesnym wdrażaniu kluczowych reform na drodze do przystąpienia do UE.

oprac, e-mk,ppr.pl


POWIĄZANE

Firma Osadkowski jest znana przede wszystkim ze swojej logistyki, a w ostatnim c...

W połowie lipca ceny paliw na stacjach spadają, dzięki temu mniej płacimy za wak...

Uzależnienie od technologii to ryzyko wyłączenia całych gałęzi gospodarki Ogromn...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę