aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Komisja Europejska zabezpiecza dawki szczepionki przeciwko odzwierzęcej grypie ptaków

25 czerwca 2024
Komisja Europejska zabezpiecza dawki szczepionki przeciwko odzwierzęcej grypie ptaków

Stella Kyriakides, unijna komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności: „Chociaż zagrożenie ptasią grypą dla ogółu populacji pozostaje niskie, musimy chronić osoby o podwyższonym ryzyku, takie jak pracownicy drobiu i gospodarstw rolnych lub niektórzy lekarze weterynarii”.

Komisja Europejska przyjęła setki tysięcy dawek szczepionek przeciwko grypie odzwierzęcej w celu zapobiegania ptasiej grypie w ramach swojego mandatu dotyczącego gotowości.

Działający przy Komisji Urząd ds. Gotowości i Reagowania na Kryzysy Zdrowotne w imieniu 15 uczestniczących państw członkowskich podpisał umowę na dostawę do 665 000 dawek szczepionki Seqirus przed pandemią. Podpisał także opcję na kolejne 40 milionów dawek w okresie 4-letniego kontraktu. Pierwsze szczepionki mają zostać wysłane do Finlandii dla pracowników narażonych na ryzyko narażenia. Następnie nastąpią wysyłki do innych krajów uczestniczących.

Potencjalne przeniesienia ptasiej grypy

Szczepionka jest przeznaczona dla osób najbardziej narażonych na potencjalne przeniesienie wirusa ptasiej grypy z ptaków lub zwierząt, takich jak pracownicy ferm drobiarskich i lekarze weterynarii. Stany Zjednoczone, Kanada i Wielka Brytania również są w trakcie zapewniania szczepionek zapobiegawczych, chociaż przenoszenie wirusa jest rzadkie ma miejsce – w ostatnich tygodniach co najmniej 3 hodowców bydła mlecznego w USA zostało zarażonych, a w zeszłym roku 2 pracowników drobiu w Wielkiej Brytanii.

Szczepionka przeciwko ptasiej grypie

Stany Zjednoczone posiadają zapasy szczepionek przeciw grypie firm GSK , Sanofi i CSL Seqirus . Ponadto brytyjski producent leków GSK współpracuje z niemiecką firmą biotechnologiczną CureVac nad szczepionką opartą na mRNA, chociaż jest ona na wczesnym etapie prób.

Szczepionka ma na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się lub potencjalnym ogniskom ptasiej grypy w Europie, chroniąc obywateli i źródła utrzymania. Szczepionka jest jedyną zapobiegawczą szczepionką przeciw odzwierzęcej grypie ptaków obecnie dopuszczoną do obrotu w UE.

Firma Seqirus UK Ltd posiada zmodyfikowane pozwolenie na dopuszczenie do obrotu na terenie całej UE szczepionki do stosowania u osób dorosłych, która chroni przed grypą wywołaną przez szczepy H5 wirusa grypy A.

Gotowość

Komentując ogłoszenie, Stella Kyriakides, unijna komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności, stwierdziła, że przygotowanie Komisji jest niezwykle istotne: „Chociaż zagrożenie ptasią grypą dla ogółu populacji pozostaje niskie, musimy chronić osoby o podwyższonym ryzyku, np. jako pracownicy drobiu i gospodarstw rolnych lub niektórzy lekarze weterynarii.

„Jesteśmy gotowi podjąć dalsze działania, jeśli sytuacja ulegnie zmianie w przyszłości. Nasza Europejska Unia Zdrowia służy ochronie życia i źródeł utrzymania ludzi, a przygotowanie na zagrożenia dla zdrowia stanowi podstawę naszej pracy”.

Lorna Meldrum, wiceprezes CSL Seqirus ds. operacji handlowych, działań międzynarodowych i reagowania na pandemię, powiedziała: „Dostęp do szczepionek, obok nadzoru i testowania, ma kluczowe znaczenie dla gotowości na pandemię i zapewnia pewność zarówno rządom, jak i ich społeczeństwu”.

 

oprac, e-mk, ppr.pl


POWIĄZANE

Pan Grzegorz Jedamski, nie ustaje w swej walce o równe traktowanie rolników emer...

Żniwa 2024 – Złe perspektywy dla zbóż, stabilne dla nasion oleistych i pozytywne...

Z najnowszego badania zrealizowanego na zlecenie Koalicji Dbamy o wodę w związku...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę