Komisja PE o zrównoważonych inwestycjach w rolnictwie i leśnictwie

14 marca 2019
Komisja PE o zrównoważonych inwestycjach w rolnictwie i leśnictwie

Sprawozdanie, które było przedmiotem poniedziałkowego głosowania w COM ENVI i COM ECON dodało nowy element złożoności, który może przełożyć się na dodatkowe obciążenia administracyjne w sektorach opierających się na rolnictwie i leśnictwie. Sprawozdanie, poprzez włączenie wskaźników zrównoważoności bez jasnego odwołania się do tych istniejących, może także być przyczyną zamieszania i niepewności wokół przyszłych inwestycji.

Sprawozdanie, nad którym głosowanie odbyło się w  poniedziałek, zwraca uwagę na sprawy, które rolnicy, zarządcy lasów i ich właściciele oraz spółdzielnie uznają za alarmujące. Poprawki mogą mieć negatywny wpływ na rozwój i zrównoważone wykorzystywanie naturalnych zasobów Europy, a także na cały łańcuch biogospodarki, którego celem jest przyczynianie się do realizacji celów zapisanych w porozumieniu paryskim oraz celów zrównoważonego rozwoju ONZ.

Choć kompromisowe poprawki przyjęte w COM ENVI i COM ECON wprowadzają pewne pozytywne zmiany, to warto zastanowić się, czy wyniki głosowania w komisjach wpłyną pozytywnie na propozycję Komisji. Proponowane zmiany wykraczają poza wyjściową propozycję i mogą w przyszłości negatywnie wpływać na inwestycje w UE.

Jesteśmy przekonani, że przed stworzeniem nowych kryteriów zrównoważoności czy wskaźników środowiskowych należy przeprowadzić ocenę bieżących przepisów oraz innych istniejących rozwiązań prawnych. Rzeczywiście, istnieją już paneuropejskie kryteria i wskaźniki dla zrównoważonej gospodarki leśnej. Dodatkowo, zasada kaskadowości nie powinna być włączona do przepisów, ponieważ nie wpisuje się ona w podejście rynkowe i nie uwzględnia lokalnych warunków.

Przed podjęciem kolejnych kroków należy przeprowadzić debatę odzwierciedlającą rzeczywistość, z którą mierzą się pierwotni producenci, zwłaszcza w momencie, kiedy inwestycje mają kluczowe znaczenie w stawianiu czoła największym wyzwaniom, jakimi są zmiany klimatu, zatrudnienie i wzrost w UE.

 

Copa - Cogeca / CEPF / Eustafor


POWIĄZANE

Sprzedaż ciągników i przyczep rolniczych spada. I półrocze 2019 roku jest pod ty...

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych na wniosek XIII Walnego Zgromadzenia Warmińs...

Państwowe służby ds. bezpieczeństwa żywności podały, że Ukraina dostosowuje się ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę