aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Komisja rolnictwa za ujednoliceniem zasad zatrudnienia w agencjach i inspekcjach rolnych

22 grudnia 2015
Komisja rolnictwa za ujednoliceniem zasad zatrudnienia w agencjach i inspekcjach rolnych

Projekt noweli złożyli posłowie PiS. Zmiany proponowane w ustawie o ubezpieczeniu społecznym rolników zakładają przede wszystkim jednak, że szefowie Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS), Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR), Agencji Rynku Rolnego (ARR), Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS), Inspekcji Weterynaryjnej (IW) będą powoływani i odwoływani przez premiera na wniosek ministra rolnictwa, a nie jak dotychczas w drodze konkursu. Wiceprezesów zgodnie z projektem wyznaczał będzie szef resortu rolnictwa.

 

Posłowie partii rządzącej postulowali również poprawki, mówiące o wejściu nowelizacji w życie z dniem ogłoszenia w Dzienniku Ustaw oraz uznaniu wyroków sądów administracyjnych, zgodnie z którym powołanie na stanowisko jest równoznaczne z zatrudnieniem na umowę o pracę.

 

Jak wyjaśniał przewodniczący sejmowej komisji rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus (PiS), posłowie zaproponowali trzy rodzaje poprawek. "Pierwsza sprawa, to chcieliśmy ujednolicić, żeby we wszystkich agencjach, we wszystkich inspekcjach rolnych były te same zasady zatrudniania. Żeby nie było tak, że w ARiMR są inne, niż ARR" - mówił.

 

"Drugi rodzaj poprawek, to wykonanie wyroku sądu administracyjnego, mówiącego, że powołanie na stanowisko jest równoznaczne z zatrudnieniem na umowę o pracę" - kontynuował.

 

"Trzecia sprawa to jest wejście ustawy w życie. Proponujemy w tej naszej poprawce, że wchodzi w życie z dniem ogłoszenia" - powiedział poseł Telus. "I czwarta sprawa to jest zatrzymanie w tej chwili tych wszystkich konkursów, które są ogłoszone, żeby nie było po pierwszym stycznia jakiegoś bałaganu, że część rozpoczętych konkursów trwa. Chcemy, żeby tą ustawą te konkursy, które są na dziś rozpoczęte, unieważnić" - podkreślił.

 

Strona rządowa zapewniła, że "kierunkowo jest to ustawa zbieżna z poglądem na tę ustawę kierownictwa resortu rolnictwa". Wiceminister Rafał Romanowski powiedział, że resort zgodnie z regulaminem pracy rady ministrów przygotował projekt stanowiska, który jeszcze we wtorek zostanie przesłany do konsultacji międzyresortowych.

 

Poseł Artur Dunin (PO) pytał, dlaczego PiS chce wprowadzić w życie ustawę z dniem ogłoszenia. "Tak bardzo się spieszycie, żeby posadzić swoje miejsca na tych stołkach? Chyba tylko o to chodzi" - powiedział.

 

"Ta ustawa to nie jest kwestia stołków. My, jako Prawo i Sprawiedliwość, mamy przygotowany program, bardzo ważny, wręcz reformujący agencje i inspekcje, aby lepiej służyły rolnikom" - odpowiedział mu przewodniczący Telus.

 

Wyjaśniał, że ustawa przygotowuje inspekcje do planowanego przez rząd połączenia w jedną służbę. "Nie możemy przygotowywać reformy korzystając z osób, które w tych agencjach nie są przekonane do tych reform" - dodał.

(PAP)


POWIĄZANE

Czy kiedykolwiek doznałeś kontuzji podczas surfowania we Francji i potrzebowałeś...

Faktograf i IPI uruchamiają zasób dla dziennikarzy, opracowany po 18 miesiącach ...

We wtorek europosłowie ponownie wybrali Robertę Metsolę (EPP, MT) na przewodnicz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę