aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Komunikat o bieżącej sytuacji hydrogeologicznej w okresie od 01.06.2020 do 30.06.2020

16 lipca 2020
Komunikat o bieżącej sytuacji hydrogeologicznej w okresie od 01.06.2020 do 30.06.2020

W czerwcu niższe położenie zwierciadła wód podziemnych w odniesieniu do stanu z poprzedniego miesiąca odnotowano w przypadku ponad 46% analizowanych punktów obserwacyjnych. Obniżenie zwierciadła wód podziemnych występowało przede wszystkim na obszarze północnej, zachodniej i centralnej części kraju. Wzrost średniego poziomu wód podziemnych stwierdzono w czerwcu w ponad 49% punktów obserwacyjnych, głównie na obszarach południowej i wschodniej części kraju.

Zmiany zasobów wód podziemnych

W czerwcu stan rezerw zasobów zmiennych wód podziemnych utrzymywał się na podobnym poziomie, jak w poprzednim miesiącu. W większości analizowanych punktów obserwacyjnych stan rezerw zasobów zmiennych przekraczał 20% w odniesieniu do najniższego rocznego położenia zwierciadła wód podziemnych z okresu wielolecia (NNG). Oznacza to, że wielkość rezerw zasobów zmiennych wód podziemnych, w poziomach wodonośnych o zwierciadle swobodnym, utrzymywała się na poziomie bezpiecznym dla zaopatrzenia ludności w wodę. W 10% punktów objętych analizą poziom rezerw był niższy niż 20% w odniesieniu do NNG z czego w ponad 3%punktów zarejestrowany średni miesięczny poziom wód podziemnych wskazywał na brak rezerw zasobów zmiennych w odniesieniu do stanu NNG. Taka sytuacja została odnotowana w punktach obserwacyjnych w miejscowościach ‒ Rogóźno (woj. kujawsko-pomorskie), Płock (woj. mazowieckie), Aleksandria (woj. śląskie) oraz Koło i Sarbicko (woj. wielkopolskie).

Występowanie zagrożeń dla wód podziemnych

Na znacznym obszarze kraju nadal utrzymywał się stan zagrożenia hydrogeologicznego, związany z położeniem zwierciadła wód podziemnych poniżej stanu niskiego ostrzegawczego (SNO). Obszar objęty zjawiskiem niżówki hydrogeologicznej zmniejszył się nieco w stosunku do średniego stanu z poprzedniego miesiąca. Redukcja obszaru objętego niżówką w czerwcu została potwierdzona głównie na obszarze województw kujawsko-pomorskiego i lubelskiego oraz w mniejszym stopniu również w granicach województw mazowieckiego i śląskiego. Zwiększenie rozprzestrzenienia niżówki stwierdzono w tym czasie na niewielkim obszarze w południowo-wschodniej części województwa lubuskiego.

Komunikat o bieżącej sytuacji hydrogeologicznej jest dostępny w całości na stronie internetowej państwowej służby hydrogeologicznej pod adresem:

https://www.pgi.gov.pl/psh/psh-2/aktualna-sytuacja-hydrogeologiczna

 

dodr.pl


POWIĄZANE

Projektowanie ogrodów to piękna pasja, a jednocześnie cenna umiejętność. Pozwala...

Jak na razie, jedynym dokumentem pod którym podpisała się strona rządowa są usta...

Parlament UE przyjął nowe przepisy, które sprawią, że opakowania staną się bardz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę