aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Komunikat suszowy IUNG-PIB (1 kwietnia-31 maja)

15 czerwca 2020
Komunikat suszowy IUNG-PIB (1 kwietnia-31 maja)

Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa PIB w Puławach informuje, że w okresie raportowania od 1 kwietnia do 31 maja 2020 stwierdzono wystąpienie suszy, także na terenie województwa dolnośląskiego.

Brak dostatecznej ilości opadów w kwietniu jest przyczyną dużego niedoboru wody w glebie, szczególnie na obszarze Polski północno-zachodniej. Występujące niedobory wody powodują, że susza w dalszym ciągu jest notowana w uprawach zbóż jarych i ozimych, truskawek, krzewów owocowych, a w mniejszym stopniu wśród drzew owocowych.

Średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie których dokonywano oceny stanu zagrożenia suszą była ujemna i wynosiła -75 mm. W sześciodekadowym okresie wartość KBW uległa zwiększeniu o 25 mmw stosunku do poprzedniego okresu (21 III-20 V).

Największy deficyt wody w okresie od 1 kwietnia do 31 maja zanotowano na obszarze Pojezierza: Myśliborskiego, Lubuskiego, Wielkopolskiego oraz na Równinie Gorzowskiej. Wynosił on od -150 do -169 mm. Duże niedobory wody od -120 do -149 mm wystąpiły na Kujawach i w zachodniej części Pojezierza Pomorskiego. Na dużym obszarze kraju niedobór wody wynosił od -70 do -119 mm.

Natomiast najwyższe wartości KBW (najmniejsze niedobory wody) notowano na obszarach Pogórza Karpackiego, Beskidów Zachodnich, Niziny Podlaskiej oraz w południowej części Pojezierza Mazurskiego. Na tych trenach KBW wynosił od -50 do -119 mm.

Susza rolnicza występuje na terenie województw:

  • lubuskiego,
  • zachodniopomorskiego
  • kujawsko-pomorskiego
  • wielkopolskiego
  • pomorskiego
  • łódzkiego,
  • dolnośląskiego,
  • opolskiego
  • lubelskiego

W drugim okresie raportowania od 1 kwietnia do 31 maja, największe zagrożenie suszą rolniczą występowało wśród upraw zbóż jarych. Suszę w tych uprawach odnotowano w 596 gminach Polski (24,06% gmin kraju). To o 237 gmin i 9,57 punktów procentowych mniej niż w poprzednim okresie raportowania. Na terenie Dolnego Śląska suszę w zbożach jarych stwierdzono na terenie 30 gmin co stanowił 17,17 % (gmin w województwie).

Suszę rolniczą odnotowano również w uprawach zbóż ozimych. Wystąpiła w 475 gminach Polski (19,18% gmin kraju) tj. o 201 gmin i 8,11 punktów procentowych mniej niż w poprzednim okresie raportowania. Na Dolnym Śląsku susza w zbożach jarych stwierdzona została na terenie 19 gmin – 11,24 % (gmin w województwie).

Suszę odnotowano także w uprawach truskawek. Odnotowano ją w 393 gminach Polski (15,87% gmin kraju). To o 127 gmin i 5,2 punktów procentowych mniej niż w poprzednim okresie raportowania. Na terenie Dolnego Śląska susza została stwierdzona na obszarze 15 gmin, co stanowi 8,88 % wszystkich gmin w województwie.

Susza została odnotowana także w uprawach drzew owocowych. Wystąpiła ona na terenie 204 gmin w Polsce (8,24% gmin kraju) ‒ o 38 gmin i 1,54% więcej niż w poprzednim okresie raportowania. Na terenie Dolnego Śląska suszę w uprawach drzew owocowych odnotowano na 6 gminach co stanowi 3,55% (gmin w województwie).

 

dodr.pl


POWIĄZANE

Projektowanie ogrodów to piękna pasja, a jednocześnie cenna umiejętność. Pozwala...

Jak na razie, jedynym dokumentem pod którym podpisała się strona rządowa są usta...

Parlament UE przyjął nowe przepisy, które sprawią, że opakowania staną się bardz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę