CTR_80917

Kondycja polskich przedsiębiorstw mleczarskich

4 sierpnia 2016
Kondycja polskich przedsiębiorstw mleczarskich

Polska jest piątym producentem mleka w Unii Europejskiej. W roku 2015 funkcjonowało w naszym kraju 177 przedsiębiorstw mleczarskich, z czego 70% stanowiły spółdzielnie. Wśród tych przedsiębiorstw dominują małe i średnie podmioty. Polska w 2015 r. wyprodukowała 12,6 mld litrów mleka, a wielkość skupu, która wynosiła ponad 10,5 mld litrów, stanowiła ok. 83% łącznej produkcji mleka. Szacuje się, że w roku 2016 produkcja mleka wyniesie ok. 12,8 mld litrów.
    Procesy restrukturyzacyjne, które prowadzą do poprawy efektywności produkcji mleka sprawiły, że w latach 2012 – 2014 łączna sprzedaż w branży mleczarskiej wzrosła o 13,21% (z 26,5 mld zł do 30 mld zł). Przekłada się to na wysoki poziom zatrudnienia w tej branży, oscylujący wokół 33 tysięcy osób.
    Na rynki Unii Europejskiej i krajów trzecich jest eksportowane ponad 30% produkcji mleczarskiej. Dominuje eksport do krajów UE takich jak Niemcy, Włochy, Francja, Holandia, Belgia, Hiszpania, Czechy czy Wielka Brytania. Pozostała część eksportu jest wysyłana głównie do Azji i Afryki m.in. Chin, Algierii, przed embargiem również na rynek Federacji Rosyjskiej. W pierwszej połowie roku 2015 udział eksportu bezpośredniego w łącznej sprzedaży mleczarni wyniósł 14,8%.  
    Skutkiem pogarszającej się koniunktury na światowym rynku były niskie ceny zbytu i skupu mleka. Wpłynęło to na poprawienie się rentowności przetwórstwa mleka i produkcji serów, która w roku 2014 pogorszyła się z powodu wysokich kosztów surowcowych. Pomimo prawie 10% spadku wartości sprzedaży przemysłu mleczarskiego w 2015 roku, łączny zysk brutto wzrósł o prawie 12%, czyli do 451 mln zł.
    Wszystkie spółdzielnie oraz firmy prywatne, które chciałyby skorzystać ze szczegółowej analizy swojej działalności zachęcamy do uczestnictwa w X Rankingu Spółdzielni Mleczarskich. Oceny dokona grono niekwestionowanych ekspertów branży mleczarskiej, którzy poddadzą wnikliwej analizie wszystkie zgłoszone firmy. Wszyscy uczestnicy Rankingu, niezależnie od osiągniętych wyników otrzymają raporty.
    Ankieta rankingowa oraz szczegóły dotyczące Rankingu dostępne są na stronie Polskiej Izby Mleka pod adresem http://izbamleka.pl/ranking-2/ranking-2016/. Termin nadsyłania ankiet mija 16 sierpnia 2016 r. Serdecznie zapraszamy wszystkie firmy mleczarskie do udziału w Rankingu.
    Rozstrzygnięcie Rankingu odbędzie się na uroczystej Gali podczas XIV Forum Spółdzielczości Mleczarskiej, 15 września 2016 r. Ranking jest przeprowadzany przez Polską Izbę Mleka, dzięki dofinansowaniu z Funduszu Promocji Mleka.

Organizator:                                                       Partnerzy:

        


POWIĄZANE

W dużych sieciach handlowych zaczyna brakować jaj. Powodem są wyższe ceny, które...

Do 22 października w Budapeszcie trwa promocja produktów spożywczych z metką „ma...

W sezonie 2016/2017 z Polski wywieziono 6,4 mln ton ziarna zbóż, łącznie z ziarn...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę