Konferencja Bezpieczeństwa Żywności w Dubaju 2019 (DIFSC)

14 listopada 2019
Konferencja Bezpieczeństwa Żywności w Dubaju 2019 (DIFSC)

W dniach 11-13 listopada odbywała się w Dubaju Międzynarodowa Konferencja Bezpieczeństwa Żywności (Dubai International Food Safety Conference – DIFSC). W związku z tym wydarzeniem Rząd w Dubaju, będący jego organizatorem, zwrócił się do swoich partnerów z prośbą o przekazywanie informacji, przygotowanych w formie sprawozdań z poszczególnych dni konferencji. Celem tego działania jest poszerzanie świadomości oraz dzielenie się wiedzą z szerszym gronem odbiorców, umożliwiając im aktywne zaangażowanie się w temat bezpieczeństwa żywności.

Przedstawicielka Rządu w Dubaju, pani Hanan Ali Abdulla, Naczelnik Wydziału Rejestracji Artykułów Spożywczych i Oceny Etykiet Bezpieczeństwa Żywności, była jednym z prelegentów podczas 17 Międzynarodowego Forum Mleczarskiego. Jej prelekcja dotyczyła procedur związanych z importem produktów spożywczych. Opowiedziała między innymi o rejestracji i znakowaniu artykułów żywnościowych oraz obowiązujących regulacjach.

Zapraszamy do zapoznania się ze sprawozdaniami z wydarzenia. Poniżej dostępny raport z pierwszego dnia konferencji.

13 edycja Międzynarodowej Konferencji Bezpieczeństwa Żywności pod hasłem „Budowanie Światowego Partnerstwa” rozpoczęła się w poniedziałek, 11 listopada 2019 r. Przemówienie na otwarcie wygłoszone zostało przez Dyrektora Generalnego Rządu w Dubaju, H.E. Engineer Dawood AlHajiri, który pogratulował Emiratowi osiągnieć na polu bezpieczeństwa żywności oraz zachęcił do budowania partnerstwa z regionalnymi oraz światowymi podmiotami celem zapewnienia ścisłej współpracy w ramach środków dot. bezpieczeństwa żywności. Celem Wydziału ds. Bezpieczeństwa Żywności jest promocja związanych z nim działań w społeczeństwie, zachowując najwyższy poziom przejrzystości.

W ramach konferencji otrzymano i oceniono 85 plakatów naukowych, które ukazują różne aspekty bezpieczeństwa żywności, w tym nowe metody testów laboratoryjnych w celu zapewnienia, że żywność jest wolna od mikrobiologicznych i chemicznych zanieczyszczeń, badań prowadzonych w celu kształtowania regulacji przez koncentrację na produkcji żywności oraz trendach konsumenckich, jak również badań dotyczących tradycyjnych produktów emirackich, takich jak mleko wielbłądzie.

Tegoroczna edycja jest wyjątkowa z uwagi na fakt, że skupia się głównie na młodych uczestnikach. Specjalne aktywności zostały zaplanowane dla dzieci w wieku szkolnym (8-16 lat), aby promować działania, mające na celu stosowanie i przygotowanie odpowiednich praktyk, które zapobiegną przypadkom chorób przenoszonych przez żywność.

Pierwszego dnia miało miejsce 15 sesji, w których wzięli udział eksperci z całego świata. Częścią sesji nt. ryzyka mikrobiologicznego i chemicznego była dyskusja na temat historii przedstawiających przykłady z różnych krajów. Jeden z najbardziej spektakularnych sukcesów regionalnych odniosła Arabia Saudyjska w kwestii pestycydów zawartych w warzywach i owocach oraz środków podjętych aby zmniejszyć ryzyko w ciągu ostatnich trzech lat.

Kolejnym sporym osiągnięciem, które zostało zaprezentowane był nowy i zaktualizowany Kodeks Żywności, przewodnik uważany za najważniejszy punkt odniesienia dla pracowników przemysłu spożywczego w Dubaju. Co więcej, rozpoczęto też drugi etap programu Person in Charge (PIC).

Dodatkowo odbyła się specjalna sesja dla studentów, podczas której zapoznali się z korzyściami płynącymi z prezentowania wyników badań naukowych z obszaru bezpieczeństwa żywności przed gronem ekspertów. Zagadnienie obejmuje pomiar wiedzy oraz wprowadzanie procedur mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa produktów jajecznych w zakładach spożywczych w Dubaju. Kolejna prezentacja dotyczyła działań podjętych przez restauratorów w zakresie zarządzania alergenami. Podkreślone zostało ryzyko mikrobiologicznego zanieczyszczenia ryb oraz jego skutki. Prezentacja ta potwierdziła rolę Rządu w Dubaju jako pioniera w pobudzaniu krytycznego myślenia oraz argumentacji naukowej wśród społeczności.

 

Biuro Organizacyjne Międzynarodowego Forum Mleczarskiego


POWIĄZANE

Amerykańskie przedsiębiorstwo  JUST Inc. (dawniej Hampton Creek) zapowiedziało o...

10 grudnia 2019 r. Rada Ministrów przyjęła trzy projekty ustaw przedłożone przez...

Zmotywowanie ok. 1 mln Polaków do większej aktywności fizycznej przełożyłoby się...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę