Ptak_Waw_CTR_2024
Zielony Ład_podpisy

Kongres TSW - 2 dni, 9 konferencji, ponad 80 ekspertów

6 grudnia 2023
Kongres TSW - 2 dni, 9 konferencji, ponad 80 ekspertów

Od nowych technologii po zatrudnienie pracownika. Kongres TSW poruszy palące tematy branży ogrodniczej

 W dobie cyfrowej transformacji także uprawy warzywnicze i sadownicze doświadczają technologicznej rewolucji, która nieustannie przekształca metody pracy. Zmieniają się także okoliczności prowadzenia gospodarstw – polityczne i gospodarcze. Te wszystkie kwestie będą poruszone podczas kongresu w czasie Targów Sadownictwa i Warzywnictwa w Kielcach w dniach 17–18 stycznia 2024 roku. Zostanie omówionych szereg zagadnień nurtujących ogrodników.

Cenieni eksperci przeanalizują obecną sytuację w poszczególnych branżach. Nie tylko wskażą palące problemy, ale także podejmą dyskusję nad rozwiązaniami. Poruszone zostaną kwestie związane ze znalezieniem dobrego pracownika, importu i eksportu, skutecznego planowania produkcji i sprzedaży. Zostanie przekazanych wiele wartościowych informacji, które pozwolą efektywnie kierunkować prowadzoną działalność – zaznacza Jacek Kłudka, dyrektor Targów Sadownictwa i Warzywnictwa.

Targi po raz XIV organizowane są przez warszawską Oficynę Wydawniczą Oikos, po raz drugi odbędą się na terenie Targów Kielce.

 

Kongres TSW – 2 dni, 9 konferencji, 80 ekspertów

Pierwszego dnia Targów Sadownictwa i Warzywnictwa, w środę 17 stycznia zostaną przeprowadzone konferencje od lat cieszące się popularnością – sadownicza i jagodowa oraz trzy premierowe: maszynowa, dotycząca odnawialnych źródeł energii i pod hasłem „Przyszłość polskiego ogrodnictwa – strategia zamiast gaszenia pożarów”.

Drugiego dnia, w czwartek 18 stycznia zostaną przeprowadzone konferencje truskawkowa, warzywnicza i Sadownicze Forum Ekonomiczne oraz po raz pierwszy odbędzie się Konferencja Szkółkarska. – Poszczególne gałęzie produkcji mocno się specjalizują, stąd potrzeba skupienia się na konkretnych problemach każdej z nich – mówi dyrektor Jacek Kłudka. – Każda z konferencji podejmie najbardziej problematyczne tematy. 


Od ochrony upraw, przez efektywność prac, po kontakt z sieciami handlowymi

Eksperci doradzą, jak walczyć z chorobami i szkodnikami, wykorzystywać do tego maszyny, a nawet środki biologiczne. Omówione zostaną innowacyjne metody, które mogą radykalnie zmienić uprawy owocowe i warzywnicze, czyniąc je bardziej zrównoważonymi i przyjaznymi dla środowiska. Specjaliści będą także radzili, jak przygotować produkty do sprzedaży i jak współpracować z kupującymi, w tym z sieciami handlowymi. Nie zabraknie również tematów związanych z poszukiwaniem pracowników, których nieustannie brakuje. 

 

O trendach oraz przyszłości sadownictwa i warzywnictwa w Kielcach

Podczas Konferencji Maszynowej specjaliści omówią zastosowanie m.in. automatycznych pielników mechanicznych, manipulatorów i robotów sadowniczych oraz czujników dojrzałości owoców i warzyw, a także systemu zdalnego monitoringu upraw. – Swoją wiedzą podzielą się eksperci w dziedzinie automatyzacji i robotyzacji rolnictwa. Dowiemy się, dlaczego układy hybrydowe nie są masowo wprowadzane do gospodarstw, jak efektywnie można wykorzystywać roboty polowe do upraw warzywniczych i sadowniczych. Będą także porady, jak korzystać ze zdobyczy techniki w postaci zdalnej akwizycji obrazu zarówno z satelity, jak i z niskopułapowych dronów – zapowiada prowadzący konferencję Adam Ekielski ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Odpowiedzią m.in. na wysokie koszty energii ponoszone przez gospodarstwa sadownicze i warzywnicze będzie konferencja „Odnawialne źródła energii w ogrodnictwie”. Doświadczeni w branży OZE specjaliści wyjaśnią przede wszystkim, czy korzystanie z zielonej energii opłaca się. Powiedzą, jak optymalizować koszty i prowadzić zrównoważony rozwój gospodarstwa.

 

Kongres TSW odbędzie się 17 i 18 stycznia 2024 roku podczas Targów Sadownictwa i Warzywnictwa na terenie Targów Kielce. Bilety na targi na https://tsw.pl/

oprac e-red, ppr.pl źródło: TSW


POWIĄZANE

Odpowiedź Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi  na wystąpienie Zarządu Krajowej ...

Komisja opublikowała piąte roczne sprawozdanie na temat praworządności, w którym...

Tegoroczne lato należy do Alpro. Marka z portfolio Danone zaplanowała szereg ang...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę