CTR_80917FestiwalZupSwiata_250817_750

Konopie – wielokierunkowe wykorzystanie

20 września 2016
Konopie – wielokierunkowe wykorzystanie
MRiRW

- Dzisiejsze spotkanie jest efektem starań Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu. To ośrodek badawczo-rozwojowy z wieloletnią tradycją w agrotechnice i badaniach nad pozyskiwaniem oraz oceną właściwości naturalnych surowców włóknistych i zielarskich – podkreślił minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel, który otworzył konferencję pt. „Konopie – uprawa, przetwórstwo, wielokierunkowe wykorzystanie i potencjał medyczny”.

Szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę, że na dwa główne cele konferencji: prezentację doświadczeń, potencjału i możliwości Instytutu w dziedzinie hodowli konopi oraz prezentację możliwości Instytutu w zakresie uruchomienia procesu nadzorowania hodowli konopi włóknistych do celów leczniczych.

- To odpowiedni moment na żywą dyskusję szerokiego, doświadczonego grona specjalistów by obiektywnie i kompleksowo zweryfikować tezy o zastosowaniu konopi w służbie człowieka, w tym w celach medycznych – powiedział minister.

W Rejestrze Krajowym Centralnego Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych (COBOR) znajduje się pięć odmian konopi wyhodowanych w Instytucie Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich. Uprawiane są one głównie na potrzeby przemysłu przędzalniczego i charakteryzują się niską zawartością związków narkotycznych.

- Perspektywy nowych zastosowań związków aktywnych konopi to duże wyzwanie dla rolnictwa, przedstawicieli nauki i środowiska lekarskiego, głównie w kontekście skuteczności i bezpieczeństwa ich stosowania – podkreślił szef resortu rolnictwa.

- Nie ma marihuany leczniczej tak jak nie ma medycznego maku. Są preparaty pochodzące z konopi indyjskich, których można używać do celów medycznych,– zwrócił uwagę, biorący udział w konferencji,  sekretarz stanu w ministerstwie zdrowia Jarosław Pinkas.

W konferencji uczestniczyli naukowcy i praktycy. Przedstawiony został potencjał oraz  możliwości Instytutu w dziedzinie hodowli, uprawy, przetwórstwa i wykorzystania konopi, w tym ich rola w rekultywacji terenów ekologicznie zdegradowanych.

Osobna część konferencji poświęcona była pozyskiwaniu kannabinoidów z konopi o niskiej zawartości THC do wytwarzania preparatu do leczenia bólu pacjentów onkologicznych. Swoje doświadczenia w tym zakresie przedstawili lekarze praktycy, którzy w walce z bólem stosują terapie kannabinoidowe.

MRiRW


POWIĄZANE

W terminie 5 - 18 października 2017 r. rolnicy, którzy ponieśli straty spowodowa...

UE musi ograniczyć emisję gazów cieplarnianych i przystosować się do zmieniające...

Zgodnie ze wstępnym szacunkiem GUS z 28.07.2017 z uwagi na wiosenne przymrozki t...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę