Koronawirus a Brazylijski sektor drobiarski

29 kwietnia 2020
Koronawirus a Brazylijski sektor drobiarski

Negatywne skutki  kryzysu wywołanego koronawirusem  nie ominęły Brazylijczyków.  Przetwórcy mięsa  drobiowego  dokonują cięć w produkcji.

Według branżowych organizacji drobiarskich (ABPA)  już w pierwszym  kwartale 2020 roku nastąpiła  kosmetyczna korekta brazylijskiej produkcji kurczaków.  Wraz z zaostrzeniem epidemii, pojawiły się informacje, że niektórzy z  brazylijskich  producentów podejmują kroki zmierzające do dalszego ograniczania produkcji dostosowując się do kryzysowej sytuacji rynkowej.

Hodowcy brojlerów redukują wstawienia. Z kolei właściciele stad reprodukcyjnych, jako posunięcie zmierzające do ograniczenia  podaży piskląt, stosują wcześniejszą likwidację stad kur reprodukcyjnych (około 55 - 58 tygodni). Brazylijscy  hodowcy  domniemują, że może to wpłynąć na skorygowanie wielkości produkcji mięsa w perspektywie od 7 do 10 tygodni.

Według przedstawicieli branży w ciągu 60 dni produkcja drobiu w Brazylii mogłaby zostać  tymczasowo zmniejszona o 3 - 5 proc. Jednak, ABPA nie odniosła się do wielkości potencjalnego spadku  produkcji. Na rynku brazylijskim notowany jest w ostatnim czasie spadek cen mrożonych kurczaków. Według  organizacji ABPA rynki eksportowe pozostają silne. Przedstawiciel firmy BRF, brazylijskiego lidera w produkcji  kurczaków, twierdzi, że jakiekolwiek decyzje w zarządzaniu produkcją w poszczególnych ogniwach łańcucha produkcyjnego  są podyktowane dostępnymi możliwościami przetwórczymi firmy i są podejmowane w oparciu o codzienne zmienne rynkowe.

Brazylijczycy z dużą niepewnością przyglądają się sytuacji w Stanach Zjednoczonych dotyczącej problemów z utrzymaniem ciągłości produkcji w niektórych zakładach  przetwórstwa mięsnego z powodu problemów z pracownikami.

Jak się okazuje, dotychczasowe obawy Brazylijczyków mają już przełożenie w praktyce. W ostatnich dniach, z nakazu  administracji zamknięto jeden z  zakładów przetwórstwa kurczaków JBS SA w południowej Brazylii  z powodu  potwierdzenia zachorowań na COVID  – 19  u pracowników (za Reuters).

 

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz


POWIĄZANE

Zakup paneli fotowoltaicznych wydatek nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Tak...

Od czwartku 7 maja rolnicy, którzy ponieśli w gospodarstwach straty spowodowane ...

Jak donosi agencja Reuters, chińskie władze wprowadziły tymczasowy zakaz importu...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę