Kosiniak Kamysz o PSL: nie jesteśmy "zblokowani" przed nowoczesnością

27 kwietnia 2018
Kosiniak Kamysz o PSL: nie jesteśmy "zblokowani" przed nowoczesnością

Nie jesteśmy w żaden sposób "zblokowani" przed nowoczesnością, przed nowymi technologiami, chcemy je wykorzystywać – podkreślił w czwartek w Krakowie prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Szef Polskiego Stronnictwa Ludowego poprowadził panel „Rzeczpospolita Samorządowa”, w którym udział wzięli samorządowcy ugrupowania. Dyskusja odbyła się w ramach IV Europejskiego Kongresu Regionów, trwającego w czwartek i piątek w Centrum Kongresowym ICE Kraków.

Kosiniak-Kamysz podkreślił, że PSL będzie broniło polskiej samorządności „przed zakusami tych, którzy chcą scentralizować Polskę”. „Samostanowienie powiatu, regionu, gminy i sołectwa jest dzisiaj dla nas kluczowe” – zaznaczył. Zachęcał wszystkich, także tych nieprzychylnych PSL, do zapoznania się z programem wyborczym „Rzeczpospolita Samorządowa”, który PSL zaprezentowało na konwencji w styczniu w Kraśniku. W programie – mówił szef PSL – są propozycje dla różnych grup wiekowych.

Polityk w czwartek w Krakowie chciał – jak sam powiedział – zwrócić uwagę na „trochę inną twarz Stronnictwa”, czyli na pokolenia 30-, 40- i 20-latków, „którzy każdego dnia przygotowują się do spotkania ze swoimi rodakami, z Polakami, ze swoimi wyborcami”.

Kandydatów w jesiennych wyborach samorządowych określił "inteligentnymi, sprawnymi, młodymi ludźmi, którzy mają swoją historię i mają umiłowanie do tego, skąd wyrastają, do korzeni".

Jednocześnie, podkreślił, ci młodzi członkowie PSL są otwarci na nową rzeczywistość. „Nie jesteśmy w żaden sposób zblokowani przed nowoczesnością, przed nowymi technologiami, chcemy je wykorzystywać” – zaznaczył Kosiniak-Kamysz. Zapewnił, że samorząd PSL będzie współpracował z różnymi środowiskami, bo na tym polega samorządność.

Prezes Stronnictwa ocenił, że solidarność międzypokoleniowa jest fundamentem rozwoju. „Młoda, kobieca, męska, aktywna twarz PSL przy całej sympatii do wąsaczy i tych, którzy są w dostojnym wieku. Balans jest najważniejszy” – przekonywał.

W panelu dyskusyjnym prowadzonym przez Kosiniaka-Kamysza wzięli udział: przewodnicząca Sejmiku Województwa Małopolskiego Urszula Nowogórska, Jolanta Zięba-Gzik z zarządu województwa łódzkiego, burmistrz Kęt Krzysztof Klęczar, 24-letni sołtys Poręby Spytkowskiej Adrian Zaleśny (jeden z najmłodszych sołtysów w Polsce).

Samorządowcy mówili o funkcjonowaniu regionów, z których pochodzą. Wskazywali m.in. na potrzeby inicjatyw oddolnych, współpracy samorządów z rządem, szczególną uwagę zwracali na potrzeby seniorów. Ocenili też, że trzeba w Polsce tworzyć warunki dla młodych, którzy rozważają wyjazd za granicę i przeprowadzać reformy, które zachęciłyby do powrotu tych, którzy już wyjechali.(PAP)

Autor: Beata Kołodziej


POWIĄZANE

Koniec listopada, zamyka jesienną akcję sadzenia drzew, która była zwieńczeniem ...

Wszyscy wiemy, jak wyglądają poimprezowe poranki. Po miłej zabawie pozostaje nie...

Kojarzy się z wyrafinowaniem i wykwintną kolacją podczas letniego, ciepłego wiec...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę