Targi_china_210519-750

Kosiniak-Kamysz: PSL chce "uspokojenia" stosunków z UE, odblokowania handlu ze Wschodem

14 września 2018
Kosiniak-Kamysz: PSL chce "uspokojenia" stosunków z UE, odblokowania handlu ze Wschodem

PSL domaga się od rządu "uspokojenia" stosunków z Unią Europejską i odblokowania handlu ze Wschodem. To warunki rozwoju polskiej wsi – podkreślił w czwartek prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz na spotkaniu z rolnikami w Małej Wsi (Mazowieckie).

„Domagamy się i żądamy od rządu uspokojenia stosunków z Unią Europejską, bo jak zostaniemy wypchnięci, a co gorsza, jak nas PiS wyprowadzi z Unii Europejskiej, to pierwsi stracą rolnicy i polska wieś. Nie będzie dopłat, wspólnego rynku, możliwości konkurencji i eksportu” – powiedział Kosiniak-Kamysz. Wyliczył, że na polską wieś i do polskich miast trafiło już w sumie 230 mld euro z unijnych środków. „I te pieniądze widać w każdej miejscowości” – dodał. Jak zaznaczył, PSL chce także powstrzymania zalewu nadmiernej ilości produktów, szczególnie zbóż, z Ukrainy oraz odblokowanie handlu ze Wschodem. „Ten handel ze Wschodem to jest szansa dla polskiego rolnictwa” – mówił.

Spotkanie, w którym uczestniczyło ok. 20 osób, odbyło się przed bramą nieczynnej cukrowni, która została zlikwidowana w 2007 r., jak podkreślał, Kosiniak-Kamysz w okresie poprzednich rządów PiS. „Dzisiaj ta cukrownia jest zamknięta, zamknięta decyzją rządu PiS, kiedy mieli swojego premiera i prezydenta, a minister Wojciech Jasiński (b. minister Skarbu Państwa), poseł tej ziemi, podpisywał decyzję o zamknięciu tego zakładu” – oświadczył polityk.

Przypomniał, iż w cukrowni w Małej Wsi pracowało ponad 120 osób, a buraki cukrowe dostarczało tam ponad 1500 okolicznych plantatorów. Pytał, czy premier Mateusz Morawiecki przyjedzie do Małej Wsi „i powie co będzie w tej cukrowni”. Deklarował jednocześnie, że PSL będzie dążyć do odbudowy takich zakładów.

„Będziemy robić wszystko, żeby takie miejsca, jak te, tu w Małej Wsi, odbudowywać. Nie pozwolimy sobie pluć w twarz tymi kłamstwami, bo już za dużo tego wszystkiego. Naprawdę jest granica, której przekroczyć nie można. Nie będą ci kłamcy pluć nam w twarz, bo sami sprzedawali polskie zakłady” – oświadczył Kosiniak-Kamysz.

Szef PSL zarzucił obecnemu rządowi, iż nie ma wciąż pieniędzy dla rolników poszkodowanych w czasie suszy, że ASF „rozlewa się po całym kraju”, a także, że nie ma zwrotu nadpłaconych kwot mlecznych, kar za te kwoty, „co było obiecywane”.

„Dzisiaj sytuacja jest tragiczna na polskiej wsi, a premier Morawiecki zajmuje się polityką historyczną, mówi kto, kiedy i co sprywatyzował. Tylko niestety premier rządu kłamie. Bo to jego rząd, którego członkami byli jego koledzy z AWS, sprywatyzował 43 cukrownie w Polsce, sprzedawał największe zakłady przetwórcze, w tym Hortex” – zauważył Kosiniak-Kamysz.

Podkreślił, że PSL oczekuje od rządu „rozwiązywania najważniejszych problemów polskiej wsi”. Wymienił takie postulaty ludowców, jak: pomoc w sprawie suszy, w tym, dla tych rolników, którzy nie mają ubezpieczenia oraz refundację kosztów bioasekuracji w ramach przeciwdziałania ASF bez względu na wielkość gospodarstwa.

Kosiniak-Kamysz zadeklarował, że jego partia chce „zjednoczenie Polaków, zjednoczenia polskiej wsi”. „Przywrócimy Polsce braterstwo. To jest nasze solenne zobowiązanie tu w Małej Wsi” – oświadczył. Jak ocenił, jest to konieczne, by takie sytuacje, jak likwidacja tamtejszej cukrowni, już się nie powtórzyły.

Prezesowi PSL podczas spotkania z rolnikami w Małej Wsi towarzyszyli m.in.: płocki poseł ludowców Piotr Zgorzelski oraz starosta płocki Mariusz Bieniek.

 

(PAP)


POWIĄZANE

24. czerwca 2019 r. Komisja Europejska opublikowała wyniki ogólnoeuropejskiej ka...

Jak podaje amerykańska firma JUST, jej nowatorski produkt JUST Egg  – oparta na ...

Tylko kilkanaście procent właścicieli gospodarstw rolnych zawiera umowy ubezpiec...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę