Kowalczyk: inspektorzy ochrony środowiska będą pracować całodobowo

29 maja 2018
Kowalczyk: inspektorzy ochrony środowiska będą pracować całodobowo

System pracy inspektorów ochrony środowiska zostanie zmieniony na całodobowy - poinformował we wtorek minister środowiska Henryk Kowalczyk. Jak dodał, inspektorzy będą mieli prawo do wejścia na wysypisko i pobrania tam próbek w każdej chwili.

Kowalczyk, we wtorek na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu, pytany, o to jakie narzędzia i uprawnienia otrzyma Inspekcja Ochrony Środowiska w związku z kontrolowaniem wysypisk odpadów, odpowiedział, że rząd przewiduje odejście od siedmiodniowego systemu uprzedzania o kontrolach na wysypiskach. "Oczywiście to siedmiodniowe uprzedzanie pozostałoby, jeśli chodzi o kontrole dokumentacji" - podkreślił.

"Wszelkie kontrole interwencyjne, które wymagają pobrania próbek, byłyby wykonywane bez uprzedzenia, w sposób natychmiastowy" - powiedział.

Dodał, że rząd nie planuje "wprowadzania specjalnych formuł dla Inspekcji Ochrony Środowiska typu agencja, straż czy służby mundurowe". Poinformował, że inspektorzy będą mieli prawo do wejścia i pobrania próbek w każdej chwili.

Ponadto - jak dodał - system pracy inspektorów zostanie zmieniony na całodobowy "tak, żeby każdy kto zauważy np. podejrzany pojazd, którzy przywozi śmieci czy odpady w nocy (...), będzie mógł zadzwonić pod odpowiedni numer i wtedy inspektor, może nawet w towarzystwie policji, przyjedzie i sprawdzi, czy informacja jest prawdziwa i pobierze próbki przywożonych odpadów". "Wtedy będą dowody dla organów ścigania. Ważne jest, by prokuratura i później sąd miały również dowody materialne i rzeczowe, by można było wyciągnąć konsekwencje od tych, którzy łamią prawo" - dodał.

Kowalczyk zapowiedział, że wprowadzenie 24-godzinowego systemu pracy Inspekcji Ochrony Środowiska będzie skutkowało zwiększeniem zatrudnienia w tych służbach.

Jak powiedział Kowalczyk, szacuje się do Polski legalnie rocznie przyjeżdża do Polski ok. 400 tys. ton odpadów.

 

Katarzyna Fiuk, Michał Boroń (PAP)


POWIĄZANE

W przyszłym tygodniu, 30 czerwca 2020 r., upływa termin składania wniosków o wsp...

Rachmistrz zapyta o to, kto kieruje gospodarstwem rolnym, jaka jest struktura za...

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego informuje, że w dniu 23 czerwca 2020 r...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę