dnikukurydzy_210818

KOWR będzie udzielał pożyczek rolnikom

11 października 2018
KOWR będzie udzielał pożyczek rolnikom

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa uruchamia program pożyczkowy dla rolników ze środków Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa - poinformował w czwartek na konferencji prasowej dyrektor KOWR Piotr Serafin.

Jak podkreślił szef KOWR, dotychczas takiego mechanizmu w Ośrodku nie było. Maksymalnie będzie można pożyczyć 500 tys. zł, a okres spłaty wynosi 6 lat z możliwością przedłużenia do 10 lat. W tym roku przeznaczono na to 10 mln zł. Serafin zadeklarował, że w przypadku, gdy zainteresowanie pożyczkami będzie duże, pula środków może zostać zwiększona.

"Szukamy możliwości wsparcia gospodarstw, które chciałyby rozwijać swoją produkcję roślinną czy zwierzęcą" - powiedział obecny na konferencji minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Dodał, że będzie to jedna z form pomocy rolnikom obok niskooprocentowanych kredytów z ARiMR oraz tańszego paliwa rolniczego.

"Wspieranie rolników jest jednym z zadań KOWR. Takie działania, jak uruchomienie pożyczek, jest to wpisywaniem się w dokładnie w to, czego od tej organizacji oczekują" - podkreślił minister.

Jak mówił szef resortu rolnictwa, KOWR z dochodów ze swojej działalności, będzie przeznaczał "jak najwięcej pieniędzy" na inwestycje w gospodarstwach.

"Nosimy się z zamiarem, by utworzyć specjalny fundusz inwestycji i rozwoju, który będzie zasilany m.in. ze środków pochodzących ze sprzedaży państwowych gruntów na cele inwestycyjne czy mieszkaniowe" - poinformował.

Ocenił, że tego rodzaju działania mają wzmocnić cały sektor rolny i doprowadzić do tego, by cały sektor spożywczy +od pola do stołu+ ściśle ze sobą współpracowały. Jego zdaniem, "skuteczny i przyjazny system kredytowania jest jednym z warunków, by rolnictwo się rozwijało".

Beneficjentami programu pożyczek z KOWR są rolnicy prowadzący gospodarstwa rodzinne, które realizują przedsięwzięcia rozwijające obszary wiejskie poprzez działania rozwojowe, innowacyjne w zakresie np. produkcji, hodowli czy przetwórstwa z udziałem środków unijnych. Maksymalna pożyczka może wynieść 80 proc. kosztów inwestycji. Oprocentowanie pożyczki wynosi 2,85 proc. w skali roku.

Formę zabezpieczenia określa umowa. Bezwzględnie wymagane: weksel własny “in blanco” wraz z deklaracją wekslową pełnomocnictwa do dysponowania środkami z rachunku bankowego wnioskodawcy. Dodatkowe zabezpieczenia to - przede wszystkim hipoteka, a także gwarancja bankowa, poręczenie wekslowe, przewłaszczenie na zabezpieczenie, zastaw rejestrowy, cesja wierzytelności.

Aby uzyskać pożyczkę, rolnik musi wypełnić wniosek i załączyć do niego szereg dokumentów. Wnioski przyjmują ośrodki terenowe KOWR i to one opiniują dokument. Następnie jest on przekazany do Centrali KOWR, gdzie będzie ponownie zaopiniowany. Z kolei wniosek będzie rozpatrzony przez komisję ds. pożyczek. Po pozytywnej decyzji szefa KOWR, z rolnikiem zostanie zawarta umowa i uruchomiona pożyczka. Nabór jest ciągły, do wyczerpania limitu środków.

 

Anna Wysoczańska (PAP)


POWIĄZANE

Mniejsze obciążenia podatkowe dla rolników tworzących spółdzielnie zapewni ustaw...

Komisja Europejska poinformowała w czwartek, że wkrótce wypłaci z Funduszu Solid...

„Polska bez smogu” to temat panelu dyskusyjnego podczas 8. Europejskiego Kongres...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę