aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

KOWR chce zagospodarować małe działki

3 stycznia 2018
KOWR chce zagospodarować małe działki

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, który od września zajmuje się obrotem ziemi, chce zagospodarować jak najwięcej działek do 2 hektarów. Jest ich ponad 410 tys. i są one trudno zbywalne - poinformował PAP dyrektor departamentu gospodarowania zasobem KOWR Adam Struziak.

Chodzi o działki ze słabymi glebami lub też położone w mało atrakcyjnych dla rolników miejscach. Rolnicy nie są zainteresowani dzierżawą takich gruntów czy ich zakupem - tłumaczył Struziak. KOWR ma w Zasobie ponad 410 tys. działek, których powierzchnia nie przekracza 2 hektarów, z tego 94 proc. to nieruchomości do 1 hektara, a z tego ponad 80 proc. to działki do 0,5 hektara (5 tys. metrów).

Dyrektor zaznaczył, że obecnie procedowana jest nowelizacja ustawy o obrocie nieruchomościami Skarbu Państwa, która dopuszcza sprzedaż 0,3 hektarowych działek na przetargach nieograniczonych czyli każdy, nawet mieszkaniec miasta, będzie mógł nabyć taką nieruchomość. Dodał, że obecnie przepisy pozwalają na sprzedaż działek rolnych do 2 ha jedynie na rzecz rolników indywidualnych na utworzenie lub powiększenie gospodarstw rodzinnych.

Według Struziaka, działki znajdują się w różnych częściach kraju, w okolicach miast, ale nie tylko. Od ich położenia będzie zależała wycena gruntu.

Struziak podkreślił, że KOWR nastawiony jest przede wszystkim na dzierżawienie gruntów, sprzedaż stanowi jedynie margines działalności. W 2017 r. KOWR wydzierżawił ok. 60 tys. hektarów, wyłącznie w formie przetargów ograniczonych przeznaczonych tylko dla rolników. Sprzedano zaś jedynie ok. 4 tys. ha (w 2016 r. – 17,7 tys. ha).

Aby przetargi ograniczone na dzierżawę były transparentne, KOWR wprowadził jednolite kryteria oceny ofert dla całego kraju. Przy ich opracowywaniu były uwzględnione uwagi m.in. rolników, organizacji rolniczych oraz izb rolniczych - zaznaczył Struziak. Dodał, że KOWR dodatkowo zamierza powołać na początku br. terenowe rady społeczne, z którymi będzie konsultowana dzierżawa ziemi.

Informacje o przetargach mają być ogłaszane nie tylko w gminach, ale także na stronie internetowej KOWR (BIP).

Dyrektor zwrócił uwagę, że większość wszystkich przetargów to - przetargi ograniczone ofertowe, w których wysokość czynszu nie decyduje o wyborze zwycięzcy. Przy określonej wysokości czynszu, przetarg wygrywa rolnik, który chce powiększać swoje gospodarstwo położone blisko oferowanej działki, i dotychczas nie skorzystał z możliwości zakupu państwowej ziemi lub jej nie wydzierżawił.

Natomiast rolnicy posiadający większe gospodarstwa mogą korzystać z przetargów licytacyjnych, gdzie m.in. brana jest pod uwagę wysokość czynszu. W tym przypadku, kto zaoferuje więcej, ten dostanie ziemię w dzierżawę.

Według stanu na koniec września 2017 r. w dzierżawie jest ponad 1 mln ha gruntów tj. 3/4 Zasobu, w którym jest ponad 1,3 mln hektarów. Najwięcej państwowych gruntów znajduje się na terenie województw zachodnich: dolnośląskiego, zachodnio-pomorskiego oraz wielkopolskiego.

 

Anna Wysoczańska, Dorota Skrobisz (PAP)


POWIĄZANE

Komisarz Rolnictwa UE Janusz Wojciechowski przekazał, że na najbliższym i ostatn...

Do końca lipca br. rzemieślniczy Browar PINTA planuje uruchomić nową linię do pu...

Skuteczne ograniczenie ilości odpadów i zwiększenie recyklingu wymaga wcześniejs...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę