Advertisement

KOWR oferuje 6 tys. działek inwestycyjnych

17 października 2018
KOWR oferuje 6 tys. działek inwestycyjnych

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, obok nieruchomości rolnych, oferuje 6 tys. działek inwestycyjnych położonych na terenie całej Polski. Grunty zajmują 70 tys. hektarów - poinformował PAP dyrektor Departamentu Gospodarowania Zasobem KOWR Adam Struziak.

Zaznaczył, że jest to największa w Europie Środkowo-Wschodniej oferta terenów przeznaczonych pod inwestycje. Do tej pory z ofert KOWR (a wcześniej Agencji Nieruchomości Rolnych) skorzystało wiele koncernów zagranicznych.

Od 2015 r. sprzedaż państwowych gruntów spada, ale kwoty uzyskane z ich sprzedaży rosną. „W 2017 r. KOWR sprzedał prawie 600 ha za kwotę 206 mln zł. Średnia cena za 1 ha gruntów inwestycyjnych wyniosła 348,6 tys. zł. (najwyższej zapłacono za działkę w woj. łódzkim - prawie 762 tys. zł za ha. W pierwszym półroczu br. sprzedano prawie 335 ha za kwotę 195 mln zł. Średnia cena za 1 ha gruntów przeznaczonych pod inwestycje wyniosła 579 tys. zł” - powiedział dyrektor.

„Wiele terenów inwestycyjnych oferowanych przez KOWR położonych jest w Specjalnych Strefach Ekonomicznych. Podmioty inwestujące w tych strefach mogą prowadzić działalność gospodarczą na preferencyjnych warunkach korzystając z ulg i zwolnień podatkowych. Dzięki takim inwestycjom powstają nowe miejsca pracy w regionach, w których rynek pracy jest ograniczony” – wyjaśnił Struziak.

Obecnie w Polsce funkcjonuje 14 Specjalnych Stref Ekonomicznych, w 9 z nich KOWR posiada ponad 1,7 tys. ha gruntów. Największą jest Wałbrzyska SSE, która obejmuje obszar prawie 2700 ha. Zainwestowało w niej blisko 200 przedsiębiorców z całego świata.

Jak mówił Struziak, w połowie 2016 r. KOWR - w zamian za objęcie udziałów - wniósł do Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej grunty o powierzchni ponad 270 ha, położone pod Jaworem. Decyzja ta przesądziła o powodzeniu jednej z największych w naszym kraju inwestycji branży motoryzacyjnej. Na terenie ok. 50 ha budowana jest fabryka silników. Inwestycję szacuje się na 500 mln euro, a w zakładzie zatrudnienie znajdzie ponad pół tysiąca osób.

Prawie połowa z 70 tys. ha gruntów inwestycyjnych zlokalizowana jest na Dolnym Śląsku.

KOWR zauważa, że coraz większym zainteresowaniem inwestorów cieszą się grunty położone w południowo-wschodniej części Polski. Oddział Terenowy KOWR w Rzeszowie na cele nierolne przeznaczył 530 działek o łącznej powierzchni ok. 700 ha, natomiast Oddział Terenowy KOWR w Krakowie oferuje do sprzedaży grunty o przeznaczeniu inwestycyjnym o łącznej powierzchni ponad 33 ha.

Struziak podkreślił, że atutami terenów oferowanych przez KOWR jest ich znakomita komunikacja i duża powierzchnia, na której mogą powstać inwestycje typu: „greenfield”, parki technologiczne i przemysłowe, centra biznesowe, handlowe, logistyczne, składy magazynowe, jak również nowoczesne budownictwo mieszkaniowe. Część działek inwestycyjnych będących w posiadaniu KOWR wchodzi w skład dynamicznie rozwijających się aglomeracji i ośrodków przemysłowych (Warszawa, Wrocław, Poznań, Katowice).

Działki inwestycyjne oferowane przez KOWR położone są w bezpośrednim sąsiedztwie lub w bliskiej odległości od strategicznych węzłów komunikacyjnych i transportowych – istniejących lub budowanych autostrad i lotnisk. Dodatkowym ich atutem jest uregulowany stan prawny.

 

Anna Wysoczańska (PAP)


POWIĄZANE

17 października 2019 r. Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych, realizując wniosek ...

17 października 2019 r. Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych, realizując wniosek ...

Wiodące rosyjskie przedsiębiorstwo drobiarskie, grupa Cherkizovo,  przewiduje, ż...


Komentarze

Bądź na bieżąco
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę