aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

KOWR w Koszalinie inicjuje powołanie Spółki Wodnej

11 marca 2020
KOWR w Koszalinie inicjuje powołanie Spółki Wodnej

W dniu 28 lutego br. w Biesiekierzu odbyło się spotkanie z rolnikami Gmin Biesiekierz i Będzino zorganizowane przez Dyrektora Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Krzysztofa Nieckarza oraz Sołtysa Sołectwa Biesiekierz Przemysława Jurewicza. Spotkanie dotyczyło utworzenia spółki wodnej opartej na ustawie o prawie wodnym.

Propozycja utworzenia spółki wodnej na terenie gmin Biesiekierz i Będzino pojawiła się w listopadzie ub. r. podczas rozmów z rolnikami i spotkania zorganizowanego przez sołtysa Sołectwa Biesiekierz z dyrektorem OT KOWR w Koszalinie. Ustalono, że zasadniczym celem jest powołanie kilku wzorcowo działających spółek w danym powiecie, a następnie utworzenie związku spółek, który kompleksowo zajmie się tematem utrzymania urządzeń melioracyjnych.

 Michał Mętlewicz poinformował zebranych o idei spółki wodnej. Podkreślił, że będzie to pierwsza spółka wodna, do której przystępuje KOWR jako udziałowiec. Zadeklarował, że KOWR będzie wpłacać co roku określoną kwotę, co umożliwi spółce funkcjonowanie.  Andrzej Leśniewicz, Wójt Gminy Biesiekierz wyraził całkowite poparcie oraz zadowolenie z inicjatywy. Opisał również swoje dotychczasowe doświadczenie zdobyte podczas zakładania spółki wodnej w gminie Świeszyno. Wspomniał też o dotacji z budżetu Gminy Biesiekierz przeznaczonej na rozwój spółki. Zapewnił, że dołoży wszelkich starań, aby spółka mogła rozwiązywać problemy związane z zalewaniem pól i łąk.

 W dyskusji wzięło udział także kierownictwo Wód Polskich oraz Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Opowiedziało zebranym o zaletach spółek wodnych oraz dotacjach, o jakie spółka wodna może się ubiegać. A może ona wnosić o zwrot kosztów nawet na poziomie 85%, może starać się o fundusze do 1 mln zł z ARiMR na zakup sprzętu oraz o środki z programu Mała Retencja.

 Przedstawiciele KOWR wyjaśnili zebranym, że udrożnienie jednego odcinka rowu niczego nie załatwi. Należy to robić w sposób całościowy. Opowiedzieli też o formach dofinansowania z urzędów wojewódzkiego oraz marszałkowskiego na rzecz tworzenia retencji.

Uczestnicy wydarzenia wybrali też zarząd tymczasowy spółki, do którego weszli: Maria Tchoryk, Przemysław Sadłowski oraz Wojciech Podgórski. Do jego zadań będzie należało utworzenie statutu spółki wodnej, zarejestrowanie jej oraz zwołanie pierwszego walnego zebrania członków.

 

KOWR


POWIĄZANE

W dniach 17-18 czerwca 2024 roku w Choťovicach w Czechach odbyło się spotkanie p...

Przemyt migrantów: większa rola Europolu w zwalczaniu przemytu migrantów Przedst...

W dzisiejszych warunkach ważne jest, aby małe i średnie ukraińskie przedsiębiors...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę