A_john_dere _023
a_bio-expo_ptak_750

KPO – zakończył się pierwszy nabór wniosków

22 listopada 2022
KPO – zakończył się pierwszy nabór wniosków

Do 18 listopada Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmowała wnioski od osób fizycznych i przedsiębiorstwa o przyznanie pomocy na inwestycje w przetwórstwo. Natomiast do końca grudnia 2023 r. można się jeszcze ubiegać o wsparcie na wymianę słupów chmielowych impregnowanych kreozotem.

Nabory w ramach KPO są prowadzone wyłącznie drogą elektroniczną przez formularz udostępniony na Platformie Usług Elektronicznych – otwórz.

O wsparcie w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności można się było starać od 17 października 2022 r. W zakończonych 18 listopada br. naborach mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa zainteresowane wsparciem w ramach przetwórstwa lub wprowadzania produktów do obrotu złożyły 1979 wniosków na prawie 6,3 mld zł. Natomiast rolnicy i rybacy, którzy prowadzą działalność przetwórczą lub chcą rozpocząć prowadzenie takiej działalności, złożyli 646 wniosków na 208,5 mln zł. Wcześniej 15 listopada 2022 r. zakończył się nabór wniosków o przyznanie pomocy na wymianę pokryć dachowych z azbestu, znajdujących się na budynkach służących do produkcji rolniczej. Maksymalna powierzchnia dachu, do której rolnicy mogli się ubiegać o wsparcie to 500 m2, a stawka pomocy wynosi 40 zł/m2. Do Agencji wpłynęło 47 tys. wniosków o to dofinansowanie na kwotę 588 mln zł. Trwa natomiast przyjmowanie wniosków o przyznanie wsparcia na wymianę słupów chmielowych impregnowanych kreozotem.

Wymiana słupów impregnowanych kreozotem na plantacjach chmielu

Nabór potrwa do 31 grudnia 2023 r. Plantatorzy mogą uzyskać pomoc maksymalnie do 5 ha upraw chmielu. Wysokość wsparcia uzależniona jest od tego, czy słupy impregnowane kreozotem będą wymieniane na kompozytowe czy betonowe, a także od tego czy odbiorca końcowy pomocy jest młodym rolnikiem:

młodzi rolnicy (osoby do 40 lat włącznie):
wymiana na słupy kompozytowe – 102 217,50 zł/ha
wymiana na słupy betonowe – 117 661,60 zł/ha
pozostali rolnicy:
wymiana na słupy kompozytowe – 73 012,50 zł/ha
wymiana na słupy betonowe – 84 044,00 zł/ha

By ułatwić potencjalnym zainteresowanym ubieganie się o pomoc, przygotowane zostały przez ekspertów z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania – otwórz tutaj 

więcej o KPO 

źródło: ARiMR


POWIĄZANE

1 czerwca 2023 roku odbyło się trzecie stacjonarne spotkanie Komitetu Sterująceg...

Do 4 września Komisja Europejska przedłużyła zakaz importu z Ukrainy jedynie czt...

Według danych Ministerstwa Finansów, w pierwszym kwartale br. liczba blokad rach...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę