KRIR: MRiRW w sprawie zwiększenia kwoty wsparcia na "Modernizację"

10 maja 2022
KRIR: MRiRW w sprawie zwiększenia kwoty wsparcia na "Modernizację"

W odpowiedzi na wniosek z XI posiedzenia Krajowej Rady Izb Rolniczych VI kadencji w sprawie zwiększenia kwoty wsparcia w obszarze D instrumentu wsparcia "Modernizacja gospodarstw rolnych" PROW 2014-2020 do 400 tys. zł, w tym także dla inwestycji już zrealizowanych, oraz ogłoszenia naboru ciągłego w tym instrumencie, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w odpowiedzi z dnia 25 kwietnia 2022 r., przekazuje co następuje:

"MRiRW na bieżąco monitoruje wydatkowanie środków w ramach PROW 2014-2020 oraz podejmuje inicjatywy w zakresie zarządzania środkami finansowymi i sposobu realizacji programu. Ostatnio przygotowano propozycje dotyczące zmiany PROW 2014-2020, które zostały rozesłane członkom Komitetu Monitorującego PROW w związku z planowanym posiedzeniem Komitetu. Propozycje zmian dotyczą m.in. zmian w działaniu M04

„Inwestycje w środki trwałe", w poddziałaniu 4.1. „Wsparcie inwestycji w gospodarstwach rolnych”, w typie operacji „Modernizacja gospodarstw rolnych" Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014—2020 (dodanie nowego obszaru wsparcia, zwiększenie kwoty pomocy) oraz zmian Planu finansowego PROW 2014—2020.

W sprawie zwiększenia kwoty pomocy proponuje się, aby w obszarach A-D operacji typu „Modernizacja gospodarstw rolnych” zwiększyć kwoty pomocy do poziomu:

  • 1 000 000 zł — w przypadku operacji realizowanej w ramach obszaru a,
  • 600 000 zł — w przypadku operacji realizowanej w ramach obszarów b-d,

przy czym na inwestycje niezwiązane bezpośrednio z budową, modernizacją budynków inwentarskich lub adaptacją innych istniejących w gospodarstwie budynków na budynki inwentarskie, lub budową lub modernizacją magazynów paszowych w gospodarstwach, w których prowadzona jest produkcja zwierzęca, kwota pomocy nie może przekroczyć 250 000 zł.

Proponując podwyższenie kwoty pomocy uwzględniono wzrost cen odnotowany w ostatnich latach, za które są dostępne dane oraz wyniki analizy działań podejmowanych przez beneficjentów „Modernizacji gospodarstw rolnych” od 18 kwietnia 2020 r., tj. od momentu, gdy wprowadzono możliwość zmiany umowy w zakresie m.in. podwyższenia kwoty umowy.

Szacuje się, że w budżecie „Modernizacji gospodarstw rolnych", po obsłużeniu złożonych do tej pory wniosków o przyznanie pomocy, pozostanie kilkadziesiąt mln euro wolnych środków, które mogłyby być przeznaczone na aneksowanie umów z beneficjentami w zakresie kwoty pomocy.

Dodatkowe środki finansowe, o które planuje się powiększyć budżet instrumentu wsparcia „Modernizacja gospodarstw rolnych" w wysokości ok. 80 mln euro pozwoliłyby na uruchomienie nowego obszaru wsparcia (F) w ramach operacji typu M04.1 „Modernizacja gospodarstw rolnych" — wsparcie inwestycji z zakresu odnawialnych źródeł energii wraz z magazynami energii i inteligentnymi systemami zarządzania energią.

Ze względu na ostatni etap wdrażania PROW 2014-2020 obecnie nie planuje się uruchomienia naboru wniosków o przyznanie pomocy w ramach obszaru D. Dlatego nie ma uzasadnienia rozważanie zmiany trybu naboru wniosków o przyznanie pomocy w ramach tego obszaru".

Pismo KRIR >>>

Odpowiedź MRiRW >>>

 

KRIR


POWIĄZANE

Interesuje Cię pożyczka gotówkowa, ale nie wiesz, na jaką się zdecydować? Nic dz...

Budowa domu droższa o 58 tys. zł niż rok temu, a do tego 27% Polaków ma problem ...

Do Komisji Europejskiej został formalnie przekazany 14 czerwca br. projekt zmian...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę