KRIR odpowiada Sachajce

6 października 2017
KRIR odpowiada Sachajce

Zarząd KRIR przekazał uwagi samorządu rolniczego w odpowiedzi na pismo Posła Jarosława Sachajki - Przewodniczącego Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, dotyczące prośby o przekazanie informacji dotyczącej oceny funkcjonowania oraz ewentualnych uwag i wniosków dotyczących rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie określenia przedmiotów należących do rolnika prowadzącego gospodarstwo, które nie podlegają egzekucji.
Zarząd KRIR poinformował, że 31 sierpnia br. w Biurze KRIR w Parzniewie odbyło się spotkanie Dyrektorów i Mecenasów wojewódzkich izb rolniczych w sprawie wypracowania procedury wydawania przez izby rolnicze opinii, zgodnie z postanowieniami paragrafu 2 ust. 1 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 5 lipca 2017 r. w sprawie określenia przedmiotów należących do rolnika prowadzącego gospodarstwo, które nie podlegają egzekucji (Dz. U. poz. 1385) - w zakresie uznania nadwyżki inwentarza żywego ponad stado podstawowe oraz przedmiotów (o których mowa w § 1 pkt 6, 6, 9, 11-13 i 15 ww. rozporządzenia) za niezbędne do prowadzenia zadłużonego gospodarstwa, które nie będą podlegać egzekucji. Na spotkaniu omówiono problemy dotyczące wykonywania przepisów w/w rozporządzenia, a szczególnie niemożności dotrzymania wyznaczonego 14-dniowego terminu wydania opinii. Dyrektorzy i Mecenasi uzgodnili założenia do procedury wydawania opinii przez wojewódzkie izby rolnicze.
Ponadto, 19 września br. odbyło się spotkanie Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych z Wiceprezesem Zarządu Krajowej Rady Komorniczej - Tomaszem Piłatem. Podczas spotkania omówiono dotychczasowe doświadczenie z realizacją przepisów w/w rozporządzenia i ustalono, że KRIR wystąpi do Ministra Sprawiedliwości o wytyczne w sprawie stosowania przepisów, które zostaną w trybie roboczym przesłane do Krajowej Rady Komorniczej, aby znali je wszyscy komornicy w kraju. Dodatkowo KRIR wystąpi do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie zdefiniowania pojęć zawartych w przedmiotowym rozporządzeniu, z interpretacją których mają problemy zarówno komornicy jak i biura wojewódzkich izb rolniczych.
Z uwagi na fakt, iż przepis § 2 ust. 1 i 2 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie określenia przedmiotów należących do rolnika prowadzącego gospodarstwo, które nie podlegają egzekucji przewiduje wydawanie opinii przez izbę rolniczą właściwą ze względu na położenie gospodarstwa rolnego dłużnika – Krajowa Rada Izb Rolniczych zwróciła się na wniosek Przewodniczącego do wojewódzkich izb rolniczych o wskazanie problemów w realizacji w/w rozporządzenia. Uwagi nadesłane z wojewódzkich izb rolniczych zostały przekazane Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

 

źródło: KRIR


POWIĄZANE

Rozmowa na temat nowych, skuteczniejszych zasad współpracy z organizacjami rolni...

Energa Obrót, Energa Oświetlenie oraz Polmlek wspólnie wdrożą innowacyjne projek...

Lato dla jednych to okres odpoczynku i wakacji, dla drugich to czas długotrwałyc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę