aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Krzysztof Jurgiel wymieniał poglądy z ukraińskim v-ce ministrem rolnictwa

26 kwietnia 2023
Krzysztof Jurgiel wymieniał poglądy z ukraińskim v-ce  ministrem rolnictwa

Podczas dzisiejszego posiedzenia Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi PE (AGRI) miała miejsce wymiana poglądów z Markijanem Dmytrasewyczem, ukraińskim wiceministrem polityki rolnej i żywności oraz wymiana poglądów z komisarz odpowiedzialną za zdrowie i bezpieczeństwo żywności Stellą Kyriakides w ramach zorganizowanego dialogu. W debacie udział wziął europoseł PiS Krzysztof Jurgiel.

Krzysztof Jurgiel mówił, że 21 kwietnia przedstawiciele Bułgarii, Polski, Rumunii, Słowacji i Węgier wysłali list do Komisji Europejskiej zwracając uwagę na to, że cały ciężar zagospodarowania zwiększonego importu z Ukrainy spoczywa tylko na kilku krajach członkowskich. „Złożono miedzy innymi takie propozycje dotyczące tranzytu, które nie powinny ograniczać się tylko do pszenicy” - powiedział. Druga współpraca, jak zauważył europoseł dotyczyła ustanowienia rezerwy rolnej na 100 milionów złotych, a także nabycia żywności i przekazania krajom rozwijającym się, głodującym. Polski polityk zapytał Markijana Dmytrasewycza jakie obecnie występuję problemy i czy Ukraina wspólnie działa w tych sprawach dotyczących negocjacji z Komisją Europejską. „Wiadomo, że główną sprawą teraz jest cło. Parlament Europejski pracuje nad rozporządzeniem, które ma przedłużyć od 6 czerwca wprowadzanie zniesienia go” – stwierdził.

Minister Rolnictwa w latach 2015-2018 odniósł się też do kwestii tranzytu i wskazał, że w Polsce udało się go opanować, ale teraz rząd polski jest przeciwny, żeby wprowadzać środki liberalizacji handlowej m.in. zawieszenie ceł. „Jakie są zasadnicze różnice? Czy pan współpracuje z tymi krajami? Czy są duże rozbieżności jeśli chodzi o stosunek z Komisją Europejską?” – pytał Jurgiel.

Podczas spotkania z komisarz Stellą Kyriakides europoseł zadał pytanie dotyczące importu z Ukrainy. "Czy Komisja w związku ze zwiększonym znacznie importem, który stanowi problem dla krajów sąsiadujących z Ukrainą monitoruje kontrole dotyczące bezpieczeństwa żywności na granicy?” – chciał wiedzieć eurodeputowany i dodał, że występują tam przypadki wskazujące, że to nie jest do końca realizowane, a dotyczy szczególnie tzw. zboża technicznego, które przybrało rozmiary dużego importu z Ukrainy.

Markijan Dmytrasewycz odpowiedział, że negocjacje bilateralne są ciągle prowadzone. Jak wskazał, rozmowy zostały rozpoczęte już w styczniu, a minister Solski rozmawiał z wieloma ministrami ukraińskimi. „Również Komisja Europejska była zaangażowana w rozmowy na różnych forach międzynarodowych. Chodziło o to, aby sytuacja się nie pogorszyła, by nie wpłynęła negatywnie na nasze przyjazne stosunki . Zrobimy co w naszej mocy, razem z Unią Europejską, żeby Rosja na tym nie skorzystała” - powiedział.

 

 

 

oprac. ppr.pl na podst źródło: Krzysztof Jurgiel, eurodeputowany, Grupa EKR


POWIĄZANE

Wczoraj, odyło się wspólne posiedzienie  władz rolniczej i pracowniczej Solidarn...

W zależności od branży, zawodu i konkretnej firmy, podczas aplikacji możesz się ...

W meich społecznociowych pojawiła się bardzi ciekawa, choć powszechnie znana ana...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę