Ptak_Waw_CTR_2024
Zielony Ład_podpisy

Krzysztof Jurgiel wymieniał poglądy z ukraińskim v-ce ministrem rolnictwa

26 kwietnia 2023
Krzysztof Jurgiel wymieniał poglądy z ukraińskim v-ce  ministrem rolnictwa

Podczas dzisiejszego posiedzenia Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi PE (AGRI) miała miejsce wymiana poglądów z Markijanem Dmytrasewyczem, ukraińskim wiceministrem polityki rolnej i żywności oraz wymiana poglądów z komisarz odpowiedzialną za zdrowie i bezpieczeństwo żywności Stellą Kyriakides w ramach zorganizowanego dialogu. W debacie udział wziął europoseł PiS Krzysztof Jurgiel.

Krzysztof Jurgiel mówił, że 21 kwietnia przedstawiciele Bułgarii, Polski, Rumunii, Słowacji i Węgier wysłali list do Komisji Europejskiej zwracając uwagę na to, że cały ciężar zagospodarowania zwiększonego importu z Ukrainy spoczywa tylko na kilku krajach członkowskich. „Złożono miedzy innymi takie propozycje dotyczące tranzytu, które nie powinny ograniczać się tylko do pszenicy” - powiedział. Druga współpraca, jak zauważył europoseł dotyczyła ustanowienia rezerwy rolnej na 100 milionów złotych, a także nabycia żywności i przekazania krajom rozwijającym się, głodującym. Polski polityk zapytał Markijana Dmytrasewycza jakie obecnie występuję problemy i czy Ukraina wspólnie działa w tych sprawach dotyczących negocjacji z Komisją Europejską. „Wiadomo, że główną sprawą teraz jest cło. Parlament Europejski pracuje nad rozporządzeniem, które ma przedłużyć od 6 czerwca wprowadzanie zniesienia go” – stwierdził.

Minister Rolnictwa w latach 2015-2018 odniósł się też do kwestii tranzytu i wskazał, że w Polsce udało się go opanować, ale teraz rząd polski jest przeciwny, żeby wprowadzać środki liberalizacji handlowej m.in. zawieszenie ceł. „Jakie są zasadnicze różnice? Czy pan współpracuje z tymi krajami? Czy są duże rozbieżności jeśli chodzi o stosunek z Komisją Europejską?” – pytał Jurgiel.

Podczas spotkania z komisarz Stellą Kyriakides europoseł zadał pytanie dotyczące importu z Ukrainy. "Czy Komisja w związku ze zwiększonym znacznie importem, który stanowi problem dla krajów sąsiadujących z Ukrainą monitoruje kontrole dotyczące bezpieczeństwa żywności na granicy?” – chciał wiedzieć eurodeputowany i dodał, że występują tam przypadki wskazujące, że to nie jest do końca realizowane, a dotyczy szczególnie tzw. zboża technicznego, które przybrało rozmiary dużego importu z Ukrainy.

Markijan Dmytrasewycz odpowiedział, że negocjacje bilateralne są ciągle prowadzone. Jak wskazał, rozmowy zostały rozpoczęte już w styczniu, a minister Solski rozmawiał z wieloma ministrami ukraińskimi. „Również Komisja Europejska była zaangażowana w rozmowy na różnych forach międzynarodowych. Chodziło o to, aby sytuacja się nie pogorszyła, by nie wpłynęła negatywnie na nasze przyjazne stosunki . Zrobimy co w naszej mocy, razem z Unią Europejską, żeby Rosja na tym nie skorzystała” - powiedział.

 

 

 

oprac. ppr.pl na podst źródło: Krzysztof Jurgiel, eurodeputowany, Grupa EKR


POWIĄZANE

Rolnicy w Polsce chętnie sięgają po rozwiązania konkurencyjne wobec produktów of...

W odpowiedzi na wniosek KRIR odnośnie rolniczych spółdzielni produkcyjnych, Mini...

Gabinet ministrów Ukrainy przyjął dekret "O zatwierdzeniu strategii bezpieczeńst...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę