Adama_AgilTrinity_15.08.2020
GUS_230920_750x100_stat

Krzysztof Jurgiel:"Dlaczego w stadninach koni arabskich była potrzebna dobra zmiana"

15 września 2020
Krzysztof Jurgiel:"Dlaczego w stadninach koni arabskich była potrzebna dobra zmiana"

Szanowni Państwo
W obiegu medialnym co jakiś czas pojawiają się publikacje dotyczące sytuacji w państwowych stadninach koni, zwłaszcza wtedy, gdy zbliżają się coroczne Dni Konia Arabskiego wraz z aukcją Pride of Poland, organizowane w Janowie Podlaskim. Chociaż upłynęło kilka lat od głośnych wówczas zmian kadrowych, kiedy w 2016 roku odwołani zostali prezesi zarządów stadnin w Janowie Podlaskim i Michałowie, nie milkną echa tamtych decyzji. Dominują wypowiedzi podważające ich zasadność, oparte na przeświadczeniu o wyjątkowych zasługach i zdolnościach byłych prezesów spółek Skarbu Państwa, specjalizujących się w hodowli słynnych koni arabskich. List Ogólny_Raport Stadnina

 Po objęciu przez mnie w 2015 r. stanowiska Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi musiałem podejmować szereg działań, które porządkowały różne obszary gospodarki rolnej, tam, gdzie nagromadziły się zaniedbania, a niekiedy występowały nieprawidłowości lub szkodliwe poczynania. Wobec przejawów patologii w zarządzaniu stadninami koni, w reakcji na udokumentowane informacje organów kontrolnych państwa oraz nadzoru właścicielskiego, koniecznością stało się podjęcie decyzji o zwolnieniu prezesów w Janowie Podlaskim i Michałowie.

W pamięci mógł utrwalić się zgiełk medialny, obrona zwolnionych osób; w takich warunkach prawda o tym, że źle się działo w stadninach, nie mogła się przebić do opinii społecznej. Wybitny pisarz Józef Mackiewicz twierdził, że „ jedynie prawda jest ciekawa”. Zatem w imię poznania prawdy, by nie zakłamywać rzeczywistości, uznałem za wskazane opracowanie raportu: „Dlaczego w stadninach koni arabskich była potrzebna dobra zmiana?”.
Przesyłam jego tekst mając nadzieję, że spotka się z życzliwym zainteresowaniem oraz dostarczy gruntownej, udokumentowanej odpowiedzi na tytułowe pytanie tej publikacji.

"Dlaczego w stadninach koni arabskich była potrzebna dobra zmiana"

Krzysztof Jurgiel
Poseł do Parlamentu Europejskiego


POWIĄZANE

Szanowni Państwo, ze względu na sytuację epidemiologiczną wprowadzono rozwiązani...

Nowe cele redukcji emisji CO2 do 2030 roku Szefowa Komisji Europejskiej przedsta...

Termin składania wniosków w V edycji konkursu „Europejskiej nagrody za innowacje...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę