aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Księga wieczysta działki - jakie dane zawiera?

4 lutego 2022
Księga wieczysta działki - jakie dane zawiera?

Księga wieczysta działki to dokument, który zawiera najważniejsze informacje dotyczące nieruchomości i jej właściciela. Dobrze wiedzieć, co konkretnie w niej znajdziemy.

Co to jest księga wieczysta działki?

Księga wieczysta działki to rejestr publiczny, rządzony zasadą jawności. W związku z tym, każdy zainteresowany może zapoznać się z jej treścią. Ponieważ obecnie księgi są zakładane i prowadzone online, dostęp do nich jest bardzo łatwy, wystarczy znać numer księgi. W dokumencie tym znajdują się informacje o właścicielu bądź właścicielach działki, jej ewentualnym zadłużeniu czy obciążających ją służebnościach.

Kiedy dobrze jest zajrzeć do księgi wieczystej?

Księga wieczysta działki może nam się przydać zawsze wtedy, gdy pojawia się potrzeba zapoznania się ze stanem prawnym nieruchomości. Jeśli bowiem okaże się, że istnieją rozbieżności między stanem rzeczywistym a wpisami w księdze, to informacje z księgi będą decydujące (np. w przypadku postępowania sądowego lub przed organem administracyjnym). W związku z tym, z treścią księgi należy zapoznać się zawsze wtedy, gdy kupujemy lub dziedziczymy działkę, albo też gdy jest ona przedmiotem dokonanej na naszą rzecz darowizny.

Co znajdziemy w księdze wieczystej?

Struktura każdej księgi wieczystej jest podobna – składa się ona z czterech działów. Dział I-O "Oznaczenie nieruchomości" oraz I-Sp "Spis praw związanych z własnością" odnosi się do oznaczeń charakteryzujących daną działkę i praw związanych z prawem własności. W tej części znajdziemy dane określające dokładne położenie nieruchomości, poznamy jej numer i identyfikator (adres administracyjny) oraz powierzchnię. Istotną informacją jest też rodzaj użytku gruntowego dla działki ewidencyjnej, pozwala on zorientować się w sposobie korzystania z nieruchomości.

Dział II "Własność" zawiera wpisy o właścicielu działki lub o jej użytkowniku wieczystym. Dział ten pozwala sprawdzić, ilu jest właścicieli oraz jaka jest wysokość przysługujących im udziałów. Jeśli właścicielem jest osoba fizyczna, księga wieczysta ujawnia jej imię i nazwisko, imiona rodziców oraz PESEL. W tej części księgi zweryfikujemy też, na jakiej podstawie dokonano wpisu prawa własności, co powiem nam, w jaki sposób aktualny właściciel nieruchomości wszedł w jej posiadanie (na przykład na podstawie aktu notarialnego umowy sprzedaży).

Dział III "Prawa, roszczenia i ograniczenia" zawiera dane o ograniczonych prawach rzeczowych i osobistych ustanowionych na nieruchomości. Brak wpisów w tym dziale oznacza, że działka nie jest obciążona prawami na rzecz osób trzecich. Do tych praw należeć może na przykład służebność przesyłu lub przechodu.

W Dziale IV "Hipoteka" znajdziemy dane o ewentualnym zadłużeniu, które obciąża nieruchomość. Z ujawnionych tu wpisów można się dowiedzieć, jaki to rodzaj zadłużenia (np. kredyt hipoteczny), jaka jest jego wysokość i kto jest wierzycielem hipotecznym.

Przed analizą treści księgi wieczystej warto zapoznać się z artykułami dostępnymi na stronie Ksiegawieczysta.net, które ułatwią nam korzystanie z dokumentu przynajmniej w podstawowym zakresie.

Jak sprawdzić księgę wieczystą działki?

Do zapoznania się z księgą wieczystą, prowadzoną dla interesującej nas nieruchomości, konieczna jest znajomość numeru księgi. Nadawany jest on indywidualnie. Korzystając z niego, możemy sprawdzić księgi stacjonarnie, w siedzibie właściwego sądu rejonowego, który prowadzi rejestr danej nieruchomości. Jest to jednak czasochłonne, wygodniej jest zajrzeć do ksiąg online z poziomu strony internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości (system Elektroniczne Księgi Wieczyste). Jeżeli numer księgi wieczystej nie jest nam znany, możemy wykorzystać komercyjne wyszukiwarki numerów KW. Zazwyczaj wystarczy niewielka opłata, która pozwoli ustalić numer księgi na podstawie numeru bądź identyfikatora działki.


POWIĄZANE

Korporacja Spożywcza Kazachstanu kończy proces gromadzenia środków dla rolników ...

Według oficjalnych statystyk, w 2023 roku, Ukraina osiągnęła rekordową sprzedaż ...

Unia Europejska ponownie rozszerzyła preferencje handlowe na produkty z Ukrainy,...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę