aaa_TSW_2023
CTR_2023

Kukurydza - dane z zagranicy

7 października 2023
Kukurydza - dane z zagranicy

Trwają zbiory kukurydzy. Dla rolnków ważne są nie tylko ceny i sytuacja na rynku kukurydzy w kraju, ale i ogólna sytuacja za granicą, która ma bezpośredni wpływ na polski rynek. Poniżej prezentujemy kilka ważnych naszym zdaniem zagranicznych informacji.


- We Francji tempo zbiorów kukurydzy pozostaje powolne

Według monitoringu FranceAgriMer, we Francji na dzień 2 października kukurydza została wymłócona o 27% planowanej powierzchni (+15% tygodniowo), co jest wynikiem gorszym zarówno od ubiegłorocznego wyniku (64%), jak i średniego poziomu z ostatnich 5 lat (34%).

Jednocześnie kondycja zbóż nieznacznie poprawiła się w ciągu tygodnia, a ich udział w dobrej i doskonałej kondycji wzrósł do 83% (+1%). Na początku października ubiegłego roku odsetek ten wynosił 42%.

Również rolnicy Francji zaczęli siać zboża ozime na zbiory w przyszłym roku - od 1 października 2% planowanego obszaru obsiano pszenicą ozimą miękką (2% - rok wcześniej; 4% - w ciągu ostatnich 5 lat), jęczmienia ozimego - 5 (8; 7)%.

Według monitoringu FranceAgriMer, we Francji na dzień 25 września zbiory kukurydzy we Francji zostały zakończone na 11% planowanej powierzchni (+5% tygodniowo), co jest wynikiem znacznie niższym niż w ubiegłym roku, kiedy wymłócono prawie połowę planowanego obszaru (48%).

Jednocześnie eksperci zauważają, że stan upraw zbożowych we wrześniu rownież nie zmieniał się i w ciągu ostatniego tygodnia - 81% z nich jest w dobrym i doskonałym stanie, co jest prawie 2 razy wyższe niż w dniu sprawozdawczym rok wcześniej (41%).


- Na Ukrainie ceny kukurydzy paszowej nadal spadają

Według APK-Inform, w tym tygodniu na Ukrainie dynamika cen w sektorze kukurydzy paszowej pozostaje malejąca.

Sytuacja ta wynika z dalszej promocji kampanii żniwnej i aktywnego otrzymywania ofert zbożowych zarówno nowej uprawy, jak i zbiorów zeszłorocznych. Popyt przedsiębiorstw przetwórczych i hodowlanych również pozostaje dość ograniczony, co z kolei wpływa na stopniowy spadek cen.

Tym samym ceny ofertowe kukurydzy paszowej są najczęściej ustalane w przedziale 3500-4800 UAH/t CPT, czyli mniej niż na koniec ubiegłego tygodnia o 200-500 UAH/t.

 

- Argentyna potrzebuje deszczu, aby uniknąć zmniejszonych plonów pszenicy i zakończenia siew kukurydzy

Argentyna potrzebuje więcej opadów, aby uniknąć dużych strat w plonach pszenicy i móc zakończyć siewy wczesnej kukurydzy, ponieważ zeszłotygodniowe deszcze nie poprawiły sytuacji na przesuszonych gruntach rolnych, według ekspertów z Rosario Grain Exchange.

Należy zauważyć, że zachodnie obszary rolnicze kraju nadal potrzebują znacznych opadów, aby pomóc przywrócić poziom wilgotności gleby.

Jednocześnie brak opadów może wpłynąć na prognozy ekspertów dotyczące produkcji pszenicy i kukurydzy w Argentynie w sezonie 2023/24 MY, które są ogłaszane na poziomie odpowiednio 15 mln ton i 56 mln ton.

 Przewiduje się, że w najbliższych dniach znaczna część argentyńskiego obszaru rolniczego, a także północno-zachodniego Paragwaju, otrzyma mniej opadów deszczu niż wymagają tego uprawy rolne.

 

- Planowane jest utworzenie centrum suszenia ziarna w regionie Równego na Ukrainie.


Amerykański program USAID AGRO zapewnił dofinansowanie realizacji projektu stworzenia centrum suszenia ziarna w regionie Równego. Zostało to zgłoszone na stronie Telegramu programu.

Jak zaznaczono, w ramach tego projektu, realizowanego przez Polesie-Garant Sp. z o.o., planowane jest uruchomienie obiektów, które pozwolą na dodatkowe przetwarzanie około 40 tys. ton ziarna rocznie.

Jednocześnie firma planuje świadczyć usługi suszenia ziarna dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw rolnych z 20% rabatem, a także stworzy specjalistyczną aplikację do rezerwacji przetwarzania produktów w suszarni.

"Dzięki temu rolnicy regionu będą mogli monitorować stan swoich produktów, tworzyć partie handlowe i planować zbiory na polach w zależności od obciążenia suszarni ziarna" - wyjaśnia komunikat.

 

- Analitycy podnoszą prognozy dla upraw kukurydzy i soi w Stanach Zjednoczonych

Analitycy StoneX podnieśli prognozę produkcji kukurydzy w USA w sezonie 2023/24 o 2,5 mln ton w porównaniu z wcześniej ogłoszoną liczbą - do 386,1 mln ton (348,4 mln ton zebranych w sezonie wcześniej).

Korekty w górę wynikają z wyższych niż oczekiwano plonów zebranego ziarna. Należy zauważyć, że w Stanach Zjednoczonych zbiory kukurydzy aktywnie postępują i od 1 października 23% planowanego obszaru zostało wymłócone (+8% tygodniowo), co wyprzedza zarówno zeszłoroczny (19%), jak i średni wynik z ostatnich 5 lat (21%), zgodnie z wycieczką upraw USDA. 53% niezebranych plonów jest w dobrym i doskonałym stanie, co generalnie odpowiada zeszłorocznym wynikom (60% w ciągu ostatnich 5 lat).

Ponadto analitycy zrewidowali w górę prognozę produkcji soi w USA w sezonie 2023/24 MY - o 0,8 mln ton, do 113,6 mln ton (w poprzednim sezonie - 116,2 mln ton). 

oprac, e-mk, ppr.pl; źródło: APK-Poinformuj


POWIĄZANE

Gigantyczne zainteresowanie opinii publicznej, społeczeństwa i mediów towarzyszy...

Komisja Europejska zaproponowała nowe przepisy mające na celu poprawę dobrostanu...

Przewodniczący NSZZ RI „Solidarność” Tomasz Obszanski oraz Prezes Fundacj Wspier...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę