aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Kukurydza – zabezpieczenie materiału siewnego

6 grudnia 2023
Kukurydza – zabezpieczenie materiału siewnego

Okres jesienno-zimowy to tradycyjnie czas analiz, podsumowań oraz podejmowania decyzji dotyczących sposobu prowadzenia upraw w kolejnym sezonie.

Nie lada zagwozdkę mają producenci kukurydzy. Rok 2023 był dla nich wyjątkowo trudny. Plony w wielu przypadkach były niższe niż w poprzednich latach, a ceny skupu nie napawają optymizmem. Rentowność produkcji pozostawia wiele do życzenia. Wybierając odmiany pod przyszłoroczne zasiewy warto zwrócić szczególną uwagę na te cechy, które pozwalają przezwyciężyć roślinom stres środowiskowy. Wybór odmiany jest kluczową decyzją wpływającą na opłacalność całej produkcji. W przypadku kukurydzy w około 25% determinuje końcowy efekt produkcyjny.

Największym zagrożeniem dla kukurydzy jest niekorzystna aura. Przede wszystkim zaś wiosenne chłody oraz później występujące okresowe susze. To one w największym stopniu limitują plonowanie. Dlatego oprócz sprawdzenia i przeanalizowania oferty odmianowej, warto również zweryfikować sposób zabezpieczenia materiału siewnego. Odpowiedni może nie tylko zagwarantować lepsze pobieranie wody i składników pokarmowych w początkowym okresie wegetacji, ale także zapewnić roślinom wysoki komfort znoszenia wahań temperatury i dobrą kondycję w krytycznym dla budowania plonu okresie kwitnienia.

Ciekawym i kompleksowym rozwiązaniem, używanym do zabezpieczania materiału siewnego kukurydzy jest Acceleron. To wyjątkowa kombinacja zapraw nasiennych łącząca w sobie produkty fungicydowe, insektycydowe i biologiczne. To zintegrowane rozwiązanie chroni uprawy na początku sezonu poprawiając kondycję, wyrównanie i wigor roślin. Środki biologiczne zwiększają również dostępność i wchłanianie składników pokarmowych przez korzenie, sprzyjając prawidłowemu rozwojowi roślin, nawet w warunkach stresowych. Unikalne w tym systemie jest właśnie zastosowanie nawozu biologicznego, który stymuluje kiełkowanie i rozwój grzybów mikoryzowych. Przedostają się one do komórek korzenia i rozpoczynają kolonizację rośliny łącząc się z korą pierwotną jej korzenia. To intensyfikuje pobór wody i składników odżywczych poprzez zwiększenie funkcjonalnej objętości korzeni w glebie. Pełny potencjał tego preparatu, który polega na wzmocnieniu procesu symbiozy i wymiany pomiędzy rośliną a grzybami mikoryzowymi, ujawnia się szczególnie w warunkach stresu wodnego. Ułatwia to kukurydzy przezwyciężenie niedoboru wody. A to z kolei wpływa na utrzymanie prawidłowego tempa wzrostu oraz wytworzenie odpowiedniej ilości biomasy. Co ciekawe, nawóz w warunkach stresu wodnego zwiększa także masę kolb, co w sytuacjach niekorzystnych warunków uprawowych może zapobiec zmniejszeniu plonów.

kukurydza

Okresowe niedobory wody są najbardziej dotkliwe na słabszych stanowiskach, które charakteryzują się mniejszą pojemnością wodną. W stresowych warunkach uprawowych bardzo ważne jest, aby rośliny miały dostęp do wody zgromadzonej w głębszych warstwach gleby. W glebach zwięzłych o złej strukturze, korzenie kukurydzy nie sięgają do głębszych poziomów i znajdującej się tam wody, co w skrajnych przypadkach może doprowadzić do uschnięcia roślin. Dodatek biologicznego nawozu do zaprawy niweluje ten problem.

W 2023 roku zbiory kukurydzy z całej Polski były niższe niż w latach ubiegłych. Niedobór wody w maju i w czerwcu osłabił kukurydzę. Wybierając materiał siewny pod przyszłoroczne zasiewy warto zastanowić się, w jaki sposób go zabezpieczyć, by zapewnić siewkom optymalne warunki do wzrostu początkowego. Warto rozważyć połączenie zapraw fungicydowych i insektycydowych z preparatami biologicznymi, które wzmacniają rośliny w początkowym etapie ich wzrostu. Takie holistyczne podejście systemowo chroni uprawę na początku sezonu: poprawia kondycję, wyrównanie i wigor roślin, a tym samym maksymalizuje ich potencjał plonowania. Środki biologiczne zwiększają również dostępność i wchłanianie składników pokarmowych przez korzenie, wspomagając rozwój roślin szczególnie w niekorzystnych warunkach uprawowych. Zimą jest czas, by zastanowić się nad możliwościami takiego dodatkowego ubezpieczenia upraw i wnikliwie przejrzeć ofertę firm nasiennych, nie tylko pod kątem odmian, ale i metod zabezpieczania nasion.

 

Anna Rogowska

oprac, e-red ppr.pl


POWIĄZANE

Jak było do przewidzenia, tuż po wyborach samorządowych, burmistrzowie, wójtowie...

Decyzja o wyborze odpowiedniej karmy jest kluczowa dla zdrowia psa i jego samopo...

W dzisiejszych czasach rolnictwo to nie tylko ciężka praca, ale także biznes, kt...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę