Kultura, umiar i rozwaga, czyli o odpowiedzialnej konsumpcji alkoholu

29 sierpnia 2017
Kultura, umiar i rozwaga, czyli o odpowiedzialnej konsumpcji alkoholu

Sierpień w Polsce nosi miano miesiąca trzeźwości. To dobra okazja, by przyjrzeć się nieco bliżej tematowi konsumpcji alkoholu i rozprawić się zmitami. Członkowie Związku Pracodawców Polska Rada Winiarstwa apelują przede wszystkim o zachowanie umiaru, rozwagę i kulturę. Bo „alkohol jest dla ludzi”, lecz to słynne zdanie należałoby zawsze dokańczać słowami „dorosłych i odpowiedzialnych”.

Wino i napoje winiarskie to trunki szlachetne, należy pić je z umiarem i właściwym ceremoniałem. Ich spożycie w naszym kraju z roku na rok rośnie, jednak w porównaniu z innymi napojami alkoholowymi jest ciągle stosunkowo niewielkie, wielokrotnie niższe od w większości krajów europejskich. Rocznie konsumujemy ich ok. 6,4 l na osobę, podczas gdy piwa ponad 99 l. Warto nadmienić, że przeciętny Francuz wypija 42,5 l wina w ciągu roku.

„Mamy świadomość, że z działalnością Członków ZP Polska Rada Winiarstwa wiąże się szczególna odpowiedzialność” - mówi Magdalena Zielińska, Prezes Związku Pracodawców Polska Rada Winiarstwa. „Promujemy zatem kulturę i zmianę obyczajów jeżeli chodzi o sposób spożywania napojów alkoholowych. ZP PRW upowszechnia wiedzę na temat wina, jego walorów smakowych i łączenia go w odpowiedni sposób z potrawami. Jesteśmy przekonani, że kultura i wiedza o winie stanowią grunt do odpowiedzialnej konsumpcji”.

By w sposób odpowiedni konsumować wino, nie trzeba przechodzić specjalistycznych kursów sommelierskich. W tzw. warunkach domowych wystarczy umiar i powolna celebracja każdego kieliszka. Zamiast o ilość, zadbajmy o jakość - sięgnijmy w sklepie po dobre wino, dobrane do okazji i towarzyszących mu potraw. Podajmy je w odpowiednim szkle, właściwe schłodzone. Warto spróbować wyczuć poszczególne nuty i smaki, tym bardziej, że na etykietach bardzo często producenci podają wskazówki - to może ułatwić zadanie.

ZP PRW zwraca przy tym szczególną uwagę na pokutujące mity. W Polsce często słyszy się, że „lampka czerwonego wina nie szkodzi kobietom w ciąży, wręcz poprawia wyniki krwi” - bywa, że takie „rady” przekazują swoim pacjentkom sami lekarze! Badania Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych są zatrważające: aż co trzecia kobieta w wieku 18-40 lat piła alkohol w trakcie ciąży. Tymczasem naukowcy zgodnie ostrzegają, że nawet najmniejsza dawka alkoholu może mieć wpływ na rozwój dziecka w łonie matki.

„Statystyki mówią, że z roku na rok maleje ilość wypadków spowodowanych przez nietrzeźwych kierowców, jednak niech ta informacja nie zmniejszy naszej wrażliwości na ten problem” – apeluje Magdalena Zielińska. Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że w 2016 roku do wypadków spowodowanych przez nietrzeźwych kierowców najczęściej dochodziło w sierpniu, jak na ironię określanym miesiącem trzeźwości. Miało wówczas miejsce 208 takich zdarzeń, co stanowiło 12,3% wszystkich kolizji. „Sierpień to miesiąc urlopów i letniego szaleństwa. Przed nami imprezy organizowane na zakończenie wakacji. Poważnie zastanówmy się nad konsekwencjami i konsumujmy alkohol rozsądnie i z umiarem” – dodaje Magdalena Zielińska.                                                              

                                                             ***

Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa to największa w kraju organizacja reprezentująca branżę. Zrzesza czołowych producentów i dystrybutorów wina i wyrobów winiarskich, zapewniając całej branży wsparcie eksperckie i prawne, aktywnie włączając się w proces legislacyjny oraz reprezentując sektor wobec organów administracji krajowej i organów UE.

W skład ZP PRW wchodzą: Awe, Bartex - Bartol, Dom Wina, Henkell & Co. Polska, Jantoń, LeMag, Martini Polska, Mazurskie Miody, Warwin.

Więcej informacji na temat Związku Pracodawców Polska Rada Winiarstwa znajduje się na stronie internetowej zpprw.pl oraz pod numerem telefonu +48 22 243 41 76.

 

Biuro prasowe ZP PRW


POWIĄZANE

Zastępowanie jaj w różnych produktach substancjami zamiennymi może się okazać co...

Przedstawiciele izb rolniczych biorący udział w szacowaniu strat spowodowanych p...

Praca na statkach rybackich, uprawnienia rybaków oraz obowiązki armatorów będą r...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę