Kultura, umiar i rozwaga, czyli o odpowiedzialnej konsumpcji alkoholu

29 sierpnia 2017
Kultura, umiar i rozwaga, czyli o odpowiedzialnej konsumpcji alkoholu

Sierpień w Polsce nosi miano miesiąca trzeźwości. To dobra okazja, by przyjrzeć się nieco bliżej tematowi konsumpcji alkoholu i rozprawić się zmitami. Członkowie Związku Pracodawców Polska Rada Winiarstwa apelują przede wszystkim o zachowanie umiaru, rozwagę i kulturę. Bo „alkohol jest dla ludzi”, lecz to słynne zdanie należałoby zawsze dokańczać słowami „dorosłych i odpowiedzialnych”.

Wino i napoje winiarskie to trunki szlachetne, należy pić je z umiarem i właściwym ceremoniałem. Ich spożycie w naszym kraju z roku na rok rośnie, jednak w porównaniu z innymi napojami alkoholowymi jest ciągle stosunkowo niewielkie, wielokrotnie niższe od w większości krajów europejskich. Rocznie konsumujemy ich ok. 6,4 l na osobę, podczas gdy piwa ponad 99 l. Warto nadmienić, że przeciętny Francuz wypija 42,5 l wina w ciągu roku.

„Mamy świadomość, że z działalnością Członków ZP Polska Rada Winiarstwa wiąże się szczególna odpowiedzialność” - mówi Magdalena Zielińska, Prezes Związku Pracodawców Polska Rada Winiarstwa. „Promujemy zatem kulturę i zmianę obyczajów jeżeli chodzi o sposób spożywania napojów alkoholowych. ZP PRW upowszechnia wiedzę na temat wina, jego walorów smakowych i łączenia go w odpowiedni sposób z potrawami. Jesteśmy przekonani, że kultura i wiedza o winie stanowią grunt do odpowiedzialnej konsumpcji”.

By w sposób odpowiedni konsumować wino, nie trzeba przechodzić specjalistycznych kursów sommelierskich. W tzw. warunkach domowych wystarczy umiar i powolna celebracja każdego kieliszka. Zamiast o ilość, zadbajmy o jakość - sięgnijmy w sklepie po dobre wino, dobrane do okazji i towarzyszących mu potraw. Podajmy je w odpowiednim szkle, właściwe schłodzone. Warto spróbować wyczuć poszczególne nuty i smaki, tym bardziej, że na etykietach bardzo często producenci podają wskazówki - to może ułatwić zadanie.

ZP PRW zwraca przy tym szczególną uwagę na pokutujące mity. W Polsce często słyszy się, że „lampka czerwonego wina nie szkodzi kobietom w ciąży, wręcz poprawia wyniki krwi” - bywa, że takie „rady” przekazują swoim pacjentkom sami lekarze! Badania Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych są zatrważające: aż co trzecia kobieta w wieku 18-40 lat piła alkohol w trakcie ciąży. Tymczasem naukowcy zgodnie ostrzegają, że nawet najmniejsza dawka alkoholu może mieć wpływ na rozwój dziecka w łonie matki.

„Statystyki mówią, że z roku na rok maleje ilość wypadków spowodowanych przez nietrzeźwych kierowców, jednak niech ta informacja nie zmniejszy naszej wrażliwości na ten problem” – apeluje Magdalena Zielińska. Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że w 2016 roku do wypadków spowodowanych przez nietrzeźwych kierowców najczęściej dochodziło w sierpniu, jak na ironię określanym miesiącem trzeźwości. Miało wówczas miejsce 208 takich zdarzeń, co stanowiło 12,3% wszystkich kolizji. „Sierpień to miesiąc urlopów i letniego szaleństwa. Przed nami imprezy organizowane na zakończenie wakacji. Poważnie zastanówmy się nad konsekwencjami i konsumujmy alkohol rozsądnie i z umiarem” – dodaje Magdalena Zielińska.                                                              

                                                             ***

Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa to największa w kraju organizacja reprezentująca branżę. Zrzesza czołowych producentów i dystrybutorów wina i wyrobów winiarskich, zapewniając całej branży wsparcie eksperckie i prawne, aktywnie włączając się w proces legislacyjny oraz reprezentując sektor wobec organów administracji krajowej i organów UE.

W skład ZP PRW wchodzą: Awe, Bartex - Bartol, Dom Wina, Henkell & Co. Polska, Jantoń, LeMag, Martini Polska, Mazurskie Miody, Warwin.

Więcej informacji na temat Związku Pracodawców Polska Rada Winiarstwa znajduje się na stronie internetowej zpprw.pl oraz pod numerem telefonu +48 22 243 41 76.

 

Biuro prasowe ZP PRW


POWIĄZANE

„Upadek to nie przypadek” – pod tym hasłem Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecz...

Grupa Maspex Wadowice, jedna z największych firm w Europie Środkowo-Wschodniej w...

Nabór wniosków na dofinansowanie modernizacji gospodarstw rolnych rozpoczyna się...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę