aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Kupcy z Azji napędzają unijny eksport jaj

14 stycznia 2022
Kupcy z Azji napędzają unijny eksport jaj

Rok 2021 charakteryzował się wysoką dynamiką wzrostu popytu w krajach trzecich na unijne jaja w skorupkach oraz produkty przetwórstwa jaj. W zasadzie, przez dziewięć miesięcy 2021 roku, skumulowany wskaźnik procentowy wzrostu dla każdego z systematycznie analizowanych okresów nie schodził istotnie poniżej 20 proc. Były miesiące, jak rekordowe wysyłki w lutym i marcu (za sprawą zwiększenia popytu na albuminy), w których procentowa wartość wzrostu eksportu rok do roku przekraczała 30 proc. Także w okresie  letnim, który z punktu widzenia sezonowości często charakteryzuje się „marazmem” na rynku, w unijnej  sprzedaży eksportowej cały czas widoczne było ożywienie – to główne wnioski wynikające z analiz Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz.

W okresie styczeń  – wrzesień roku 2021 wywóz jaj i przetworów jajecznych z Unii Europejskiej na rynki państw trzecich wyniósł 215,0 tys. ton, o wartości 218,38 mln euro. Wolumenowo eksport z Unii był wyższy o 21,4 proc., a wartościowo o 23,8 proc. w odniesieniu do takiego samego okresu roku 2020. Dla porównania, po pierwszym półroczu  2021 roku unijny wywóz był wyższy o 19,3 proc., a po lipcu został skorygowany na plus do 19,8 proc. W 2021 roku wyraźnie przyspieszyła  unijna sprzedaż eksportowa  w skali globalnej,  zwłaszcza w Azji oraz w regionie państw MENA.

Po dużych wzrostach w pierwszym kwartale 2021 roku, od kwietnia do lipca  miesięczna sprzedaż z UE znalazła nowy niższy poziom - stabilny przez okres czterech miesięcy z delikatną  tendencją do wzrostu - ale od sierpnia słupki sprzedażowe rozpoczęły ponowny „marsz w górę”. We wrześniu osiągnięty został poziom bliski rekordowych wartości z początku roku.  Zauważyliśmy również, że ubiegłoroczne miesięczne wielkości wysyłek jaj i przetworów z Unii były wyższe niż w ostatnich kilku latach (2016 - 2020) – wskazują analitycy KIPDiP.

Jeśli chodzi o strukturę geograficzną, to w 2021 roku statystyki „na plus” budował silny popyt z Azji oraz państw bliskowschodnich i afrykańskich. Od początku 2021 roku ożywienie importu z Japonii  – największego  historycznie importera  – działało na korzyść unijnego rynku jaj. Po wrześniu wzrost wysyłek wyniósł 10,9 proc. rok do roku. Śledząc ranking największych importerów z UE nie da się  przeoczyć wysokiej dynamiki wzrostu zamówień (r/r) z wielu innych kierunków: Korei Południowej, Tajlandii, Tajwanu, Singapuru czy Mauretanii.  Swój udział w tym mają również polscy eksporterzy, jak chociażby w przypadku Singapuru czy Liberii. Polscy eksporterzy potrafili elastycznie zareagować na problemy handlowe w UE i jednocześnie odpowiedzieć na silny popyt poza Starym Kontynentem.

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz w swoich raportach zwraca uwagę na kłopoty branży drobiarskiej w Korei Południowej, które trwały przez cały miniony rok. Lokalna podaż jaj w tym kraju jest nadal  niewystarczająca, aby zaspokoić popyt na rynku wewnętrznym z powodu strat poniesionych w wyniku HPAI. W Korei rząd próbuje  także ustabilizować sytuację związaną z presją inflacyjną  w wyniku, której między innymi rosną ceny jaj.  Koreańczycy od początku 2021 roku importują w dużych ilościach  jaja i przetwory bez ceł, aby pokryć niedobory. Istotną informacją dla światowych eksporterów jest decyzja Korei o przedłużeniu bezcłowego importu jaj o kolejne sześć miesięcy, czyli do czerwca 2022 roku. Zerowe stawki celne będą obowiązywały dla kwoty 100 mln jaj lub produktów jajecznych (w przeliczeniu) miesięcznie. Dla porównania, wcześniejsze cła  mieściły się w przedziale 8  - 30 proc.

Więcej na temat handlu zagranicznego jajami konsumpcyjnymi w ujęciu wysyłek z Polski oraz całej Unii Europejskiej regularnie raportujmy w analizach dostępnych dla Członków Izby oraz subskrybentów Poultry Insidera

 

KIPDiP


POWIĄZANE

Zmiana pozycji rolnictwa strategicznym atutem Europy!   Ponieważ Unia Europejska...

Jak pinformował na Sławomir Homaja z NSZZZ RI Solidarność, do tej pory w dopłaci...

Belgijski organ ds. zdrowia popiera nowe zasady edycji genów, inna jest opinia f...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę