Lasy Państwowe: planowane przychody w tym roku to ok. 9 mld zł

15 lutego 2018
Lasy Państwowe: planowane przychody w tym roku to ok. 9 mld zł

Planowane przychody Lasów Państwowych mają w 2018 roku wynieść ok. 9 mld zł z czego ok. 8 mld będą stanowiły przychody ze sprzedaży drewna - poinformował w środę podczas posiedzenia senackiej komisji środowiska dyrektor generalny LP Andrzej Konieczny.

"Przychody te pozwalają na realizację ustawowych zadań związanych z gospodarką leśną, finansowania działalności oraz realizacją licznych zadań, które w innych państwach realizowane są z budżetu centralnego, lub budżetów regionalnych" - podkreślił Konieczny.

Dodał, że wynik finansowy brutto Lasów Państwowych w latach 2010-2017 oscylował w okolicach 400 mln zł rocznie. Wyjątkiem był 2011 rok, kiedy ten wynik był dwukrotnie wyższy.

Konieczny poinformował, że ubiegłym roku przedsiębiorstwo w formie różnych podatków, czy danin zasiliło budżet państwa kwotą 2,9 mld zł, co stanowiło 34 proc. wszystkich kosztów Lasów Państwowych. Firma w ramach podatku od sprzedaży drewna (rocznie 2 proc.) wpłaciła do budżetu 158 mln zł - dodał.

Konieczny poinformował ponadto, że od czasu wejścia w życie ustawy dającej możliwość pierwokupu gruntów leśnych przez LP (maj 2016 roku) przedsiębiorstwo kupiło od prywatnych właścicieli 136 ha lasów.

 

Michał Boroń, Bożena Dymkowska (PAP)


POWIĄZANE

Największym atutem rolno-spożywczych rynków hurtowych jest bogata, całoroczna of...

57 m mierzy daglezja zielona, najprawdopodobniej najwyższe drzewo w Polsce. Rośn...

Ok. 60 rolników zainteresowanych jest oddaniem w dzierżawę łąk na obrzeżach Pusz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę